מילון המושגים של טריידסטריט

כל מה שרציתם לדעת על אופציות ולא העזתם לשאול !

המבוא לאופציות (OPTION)

חשוב להבין קודם כל שאופציה הוא מכשיר פיננסי שערכו "נגזר" מהנכס שאליו צמוד המכשיר (האופציה )
לדוג': ערך האופציות על התעודת סל SPY נגזרות מתנועת מחיר של ה SPY

נגזרות  הם מכשירים פיננסים אשר נסחרים בחוזים המתייחסים לנכס ולא סוחרים על הנכס עצמו !
דוגמא נוספת למכשיר פיננסי "נגזר" אלו הם החוזים עתידיים. 

האופציות משמשות בעולם שוק ההון את המשקיעים למס' מטרות עיקריות:

1) שימוש באופציה  כמו ב"תעודת ביטוח" – מפני עליות / ירידות בנכס הבסיס אשר המשקיע מחזיק  !  

כמו כל ביטוח בעולם הזה, ביטוח עולה כסף ! רכב , בית , ביטוח נסיעות לחול ועוד. נחשו מה ? גם למניות יש !?  זה אולי נשמע מצחיק אבל שמעתם נכון אתם יכולים לבטח את המניות שלכם  ! 

אם אתם מחזיקים מניות בלונג אתם יכולים לבטח את עצמכם מפני ירידות ואם אתם מחזיקים מניות בשורט אתם יכולים לבטח את עצמכם מפני עליות !
אבל השאלה הטובה ביותר לשאול כאן —-> מי מוכר לנו את ה"ביטוח " הזה והאם אתם בעצמכם יכולים להיות  "חברת הביטוח" ? (נדבר על זה בפרקים הבאים)   

2) כתחליף להשקעה בנכס הבסיס !

חוזי האופציות זולות משמעותית מנכס הבסיס וגם תנודתיות יותר —-> מה שפותח את האפשרות למשקיעים קטנים לבצע מסחר על בסיס תנועות מחיר של נכסים יקרים יותר שאין באפשרותם להשקיע בו וגם להנות מהתנודתיות (כדי לסבר את האוזן אופציות יכולות לנוע במאות ואלפי אחוזים בתקופת זמן קצרה מאוד לכן המכשיר הזה מוגדר גם מבחינת המשקיעים כאחד המסוכנים)

3) מסחר באופציות באמצעות אסטרטגיות מתוחכמות –  ולא חסר כאלה ! 
יש הרבה אסטרטגיות שונות במסחר באופציות ובעצם זה עולם ומלואו וככל שהם יותר מתוחכמות הם גם יותר רווחיות – נכנס לזה לעומק בפרקים הבאים !
 

בואו נפשט מהי אופציה ?

אופציה היא בעצם חוזה בין קונה למוכר (בדר"כ כותב האופציה ) , קונה האופציה מקבל "לידיו" חוזה המקנה לו את הזכות , אך לא את החובה לקנות/ למכור את נכס הבסיס תמורת מחיר קבוע מראש (מחיר סטרייק/ מחיר מימוש) במועד שנקבע או לפני (מועד הפקיעה של האופציה)  

חוזה אופציה שמקנה את הזכות לקנות את הנכס נקראת אופציית CALL 
חוזה אופציה המקנה את הזכות למכור את הנכס נקראת אופציית PUT (אופציית מכר) 

כאשר מחזיק אופציה רוצה לממש את הזכות שלו הוא בעצם רוכש את נכס הבסיס מכותב האופציה (המוכר)  ולהפך כאשר מחזיק אופציית מכר (PUT) רוצה לממש את האופציה , הוא מוכר את נכס הבסיס לכותב האופציה במחיר המימוש !

מהו תאריך פקיעה / תאריך מימוש ?
בהסבר פשוט תאריך פקיעה זהו היום שבו חיי חוזה האופציה מסתיימים , פג תוקפו של החוזה והקונה צריך להחליט האם הוא ממש את החוזה או האם הוא "מוכר" את חוזה האופציה חזרה לשוק !

מהו מחיר סטרייק / מחיר מימוש ? 
זהו המחיר שעליו סגרו שני הצדדים הקונה והמוכר.
הקונה יכול לממש את זכותו לקנות/ למכור את הנכס במחיר 
הנ"ל ,מצד שני מוכר(כותב) האופציה חייב לעמוד בהתחייבותו כלפי הקונה באותו מחיר שהם סגרו במידה והקונה מחליט לממש את זכותו !

חשוב לציין כי כל חוזה בשוק האופציות מקנה לקונה את הזכות לרכוש / למכור 100 מניות של נכס הבסיס ! 
ז"א חוזה 1= 100 מניות נכס הבסיס ו 100 חוזים שווים 1000 מניות של נכס הבסיס !

כעת ניקח מס' דוגמאות של אופציות כדי לראות כיצד הן באות ביום יום לידיי ביטוי:


1) יוסי רו
צה לקנות בית , הוא מגיע לראות את הנכס ורוצה לקנות אותו , בעל הבית רוצה לחתום ביחד עם יוסי על זיכרון דברים וסוגרים על המחיר לנכס (מחיר סטרייק)! בעל הבית מבקש מיוסי להפקיד לו סכום סמלי כדי שיוסי לא יבריז לו ברגע האחרון ,  מכיוון שבעל הבית מוריד את הנכס מהמדף והוא כאילו "שומר" ליוסי את הקנייה  , שני הצדדים חותמים על זיכרון דברים בהם נרשם כי יוסי הולך לקנות את הנכס עד לתאריך X במחיר Y ותמורת זה משלם יוסי 500 שקלים בתמורה בעל הבית מתחייב לשמור ליוסי על הנכס ולא למכור אותו לאף אחד אחר !

בדוגמא הזאת אנו יכולים לראות כי כותב האופציה הוא בעל הבית ויוסי קונה את האופציה , במידה ויוסי מתחרט הוא בעצם מפסיד את המחיר ששילם על האופציה( פרמיה)  אבל במידה ויוסי מחליט לקנות את הנכס וממש את זכותו יקנה אותו במחיר מימוש/ סטרייק שהוסכם בין שני הצדדים! (כמובן שמחירי נכסים יכולים גם להשתנות בהתאם לשוק הנדל"ן ) 

בשפה המקצועית יוסי קנה אופציית קול למחיר סטרייק Y לתאריך X ושילם עבור זה פרמיה של 500 ₪!

2) נקביל את נושא האופציות לקופונים שאנו מכירים מחיי היום יום שלנו.

אז איך הקופון הזה הוא בעצם אופציה? 
הקופון הזה נותן לנו את הזכות לקנות ארוחה ב 4.98$ דולרים שזה בעצם מחיר המימוש שלנו (סטרייק 
יש לקופון הזה גם תאריך והוא 3 לדצמבר 2014 וזהו תאריך הפקיעה של הקופון!  
 
זוהי בעצם אופציית CALL לתאריך פקיעה ה 3 לדצמבר במחיר סטרייק של 4.98$!
תרחיש א': אני הולך למקדונלד'ס עד לתאריך 3.11 ואני רואה שמחיר הארוחה הזאת שווה 10$ אז בעצם אני יכול לממש את הזכות שלי לקנות את הארוחה ב 5$ ובכך להרוויח 5$.
תרחיש ב':   אם אני מגיע עד לתאריך הנ"ל ומחיר הארוחה שווה $2 אז אני לא ארצה לממש את הקופון שלי כי אז אפסיד 3$ ! 
 
3) ביטוח רכב:

כולנו היום עושים ביטוח רכב , ביטוח רכב ניתן בקלות להשוות לאופציות כ"ביטוח" לתיק ההשקעות שאנו מחזיקים שלנו !
הרכב שלנו הוא נכס הבסיס שלנו ואנו רוצים להגן על עצמינו בפני אירועיים שליליים היכולים לקרות תוך כדי נהיגה ומנגד אני יכול להחזיק את מניית אפל ( AAPL) בלונג ואולי גם ארצה להגן על עצמי בפני קריסה בשווקים.
כדי לעשות ביטוח רכב אני פונה לחברת הביטוח ומקבל הצעת מחיר לפוליסת ביטוח , מנגד כאשר אני רוצה לבטח את מניית אפל מפני ירידות אני יכול לרכוש אופציית PUT (אופציית מכר) ולחפש את האופציה שמתאימה לי. לשני הביטוחים יש מחיר כמו שאנחנו משלמים על פוליסת ביטוח רכב כל חודש  (פרמיה)  ככה גם לאופציית PUT (מכר) יש עלות שתלוייה המון גורמים.
וכמובן כמו שביטוח הרכב מוגדר בזמן ככה גם האופציה שאנו רוכשים גם היא מוגבלת בזמן !

לסיכום:
למדנו מהי אופציה, מושגים הקשורים לאופציות וכיצד משקיעים מנצלים אותם בשוק ההון.
כמו כן הדגמנו איך נושא האופציות בא לידיי ביטוי בחיי היום יום שלנו בצורה הפשוטה ביותר!

בפרק הבא: נעסוק בשרשראות של האופציות על נכסים שונים בשוק ההון ונדגים אותם הלכה למעשה  , נסביר את ההבדלים בין סוגי האופציות , כמו כן נלמד ממה מורכב ערך האופציה וכיצד הוא משתנה בהתאם לתנועת מחיר הנכס !

 

Eddy

לומד שוק ההון ,סוחר מניות מומנטום ואופציות. "WINNERS NEVER QUIT & QUITTERS NEVER WIN"

כתבות מאותו תחום

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
{ "symbols": [ { "title": "S&P 500", "proName": "OANDA:SPX500USD" }, { "title": "נאסדק 100", "proName": "OANDA:NAS100USD" }, { "title": "EUR/USD", "proName": "FX_IDC:EURUSD" }, { "title": "BTC/USD", "proName": "BITSTAMP:BTCUSD" }, { "title": "ETH/USD", "proName": "BITSTAMP:ETHUSD" } ], "colorTheme": "light", "isTransparent": false, "displayMode": "adaptive", "locale": "he_IL" }
Close
Close