וול סטריטמילון המושגים של טריידסטריטניתוח טכני

על משברים והזדמנויות

חיתוכי פיבונאצ'י - חלק ד'

החלק הראשון הציג את שני המשברים הפיננסים האחרונים משבר הדוט קום ומשבר הסאב-פריים,
והוצגו הכלים פיננסיים שהפעיל הפדרל ריזרב על מנת להתמודד עם המשברים.

בחלק השני הוסבר מה היא תעודת סל, מה הן מדדי המחירים המובילים, מה הן התעודות סל אשר מחכות את מדדי המחירים לרבות תעודת סל ממונפות. לבסוף הוצג פירוט על תעודת הסל SPY אשר מחכה את מד ה- S&P 500 שהיא הברומטר של השוק והוסבר מדוע בחרנו בה להיות התעודת סל אשר בעזרתה נבחן את המשברים הפיננסים שהוצגו בחלק א' של סדרת הכתבות.

בחלק השלישי נבחנה הקורלציה (מתאם) בין משבר הדוט קום למשבר הסאב פריים בשלוש תקופות: לפני המשבר, בזמן המשבר ואחרי המשבר, בשלושה אינטרוולי זמן: יומי, שבועי וחודשי.

 

 

החלק הבא מתאר את חיתוכי פיבונאצ'. תחילה נציג את הוגה הסדרה, את הסדרה עצמה ואת יחסי הזהב בסדרה שלפיהם מבצעים את חיתוכי פיבונאצ'י. לאחר מכן נציג את אופן החישוב של חיתוכי פיבונאצ'י בניתוח טכני. לבסוף נציג את חיתוכי פיבנואצ'י בשני המשברים האחרונים ונשווה בינהם.

 

הקדמה

 

לאונרדו ביגולו

פִיבּוֹנַאצִ'י, או לאונרדו מפיזה, לאונרדו ביגולו או לאונרדו פיזנו (איש פיזה) (1170–1250) היה מתמטיקאי איטלקי. הכינוי פיבונאצ'י, שניתן לו לאחר מותו, משמעותו "בנו של בונאצ'י
(Filius Bonacci)על שם אביו שכונה בונאצ'י. התפרסם בעיקר בשל תרומתו למעבר לשיטת הספירה על בסיס עשרוני כאשר היה הראשון שפרסם אותה במערב אירופה, וכן בשל סדרת המספרים שהגדיר, הקרויה על שמו – סדרת פיבונאצ'י.

 

סדרת פיבונאצ'י

סדרת המספרים שהגדיר פיבונאצ'י קרויה בימינו על שמו – סדרת פיבונאצ'י. בסדרה זו כל איבר הוא סכום שני האיברים הקודמים לו, כששני האיברים הראשונים הם 0 ולאחריו 1. איבריה הראשונים של הסדרה, אם כך, הם: 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, וכן הלאה. האיברים בסדרת פיבונאצ'י קרויים מספרי פיבונאצ'י. המנה של כל שני מספרי פיבונאצ'י רצופים, שואפת ליחס הזהב, מספר בעל מופעים שונים בטבע ובעל חשיבות באדריכלות ובאמנות.

 

 

יחסי הזהב בסדר פיבונאצ'י

המנה של כל שני איברים עוקבים בסדרת פיבונאצ'י שואפת ליחס הזהב:

 

 

חיתוך פיבונאצ'י בשוק ההון

חיתוך פיבונאצ'י הוא עידון של התיקון טכני שהוא למעשה על תנועה כנגד המגמה. כלומר, כשהמגמה היא מגמת עלייה, נבצע חיתוך פיבונאצ'י שיציג ירידה או דשדוש. שתי התנועות האלה אינן נעות עם הזרם הכללי ולכן נקראות נבחן אותן בעזרת חיתוך פיבונאצ'י. מאידך גיסא, כאשר המגמה היא מגמת ירידה, נבחן כל עלייה או דשדוש הן בעזרת חיתוך פיבונאצ'י שכן אינן מאוחדות בכיוון זהה עם המגמה השלטת.

 

השוואה בין המשברים

על מנת להציג את התקופות באופן הויזואלי הטוב ביותר יוצגו להלן חיתוכי פיבונאצ'י באינטרוול זמן שבועי בלבד.

 

 

משבר הדוט קום

כל התקופה

בחיתוך הפיבונאצ'י שמוצג מטה, מוצג חיתוך על פני כל התקופה מספטמבר 2009 ועד מרץ 2003, ניתן לראות שהחיתוך של 76.4% מתמקם מתחת למספר העגול (100) ונוצרת פסגה כפולה שכאשר היא נשבר החלה היציאה מהמשבר.

 

dot-com

 

 

הירידות הראשונות

מצילום הגרף המוצג מטה ניתן לראות את חיתוך פיבונאצ'י עד הנר הירוק הראשון בחודש אוקטובר, לאחריו ניתן לראות שמחיר תעודת הסל לא הצליח לעבור את ה-61.8% ולבסוף המשיכה מגמת הירידה.

 

dot-com1

 

 

הירידות השניות

הירידות השניות הן עד מחיר הסגירה של הנר האדום בינואר 2001 ותחילת העלייה בנר הירוק הראשון. חיתוך הפיבונאצ'י שהוצג בירידות הראשונות חוזר על עצמי ושוב מחיר תעודת הסל לא הצליח לעבור את ה-61.8% ולבסוף המשיכה מגמת הירידה.

 

dot-com2

 

 

ירידות שלישיות

התקופה היא עד מרץ בה ניתן לראות תמיכה ברורה, לעומת הפעמיים הקודמות מחיר ה-SPY הצליח לעבור את רמות ה-61.8% פיבונאצ'י אבל נתקל בהתנגדות ב-50% פיבונאצ'י.

 

dot-com3

 

 

משבר הסאב פריים

כל התקופה

חיתוכי פיבונאצ'י בגרף המוצג מטה הן פחות ברורים מאשר במשבר הקודם. קיים שוני באורך ורמת הירידות בין המשברים ולכן ההצגה של כל התקופה משרתת את המטרה באופן פחות.

 

sub-prime

הירידות הראשונות

ניתן לראות תחתית כפולה בין ה-130 ל-125 שהנר האחרון היה במרץ 2008. ניתן לראות שלאחר שבוע על האפס במשך שלושה שבועות נתמכנו על ה-61.8% פיבונאצ'י כאשר החיתוך נשבר הפסגות היו סביב ה-50% פיבונאצ'י כאשר ה-38.2% שימש כשומר הסף שאותו לא היה ניתן לעבור.

 

sub-prime1

 

 

הירידות השניות

הנרות הבאים היווה הליכה ימינה ללא שבירה של ה-76.4% פיבונאצ'י ולאחריהן הגיעו מספר שבועות שירדו באופן חזק מטה.

 

sub-prime2

 

 

הירידות האחרונות

ניתן לראות שגם בירידות האחרונות לפני השיא השוק היה חלש וסימן למטה ואפילו לא בחן את חיתוכי פיבואנצ'י הראשוניים באזורי ה-76.4%.

 

sub-prime3

 

 

סיכום

משבר הדוט קום היה סולידי יותר ובכל תקופת ירידות חיתוכי פיבונאצ'י נתנו מסגרת מצויינת לכיוון השוק. משבר הסאב פריים לעומת זאת היה חד ומהיר יותר ולמעט ניסיון בירידות הראשונות ועוד הליכה ימינה בירידות השניות חיתוכי פיבונאצ'י לא היווה כלי ניבוי מספיק אפקטיבי בעקבות חולשתו הרבה של השוק.

 

 

***אין באמור המלצה לקניה או מכירה של ניירות ערך, הכותב עשוי להחזיק בנייר וזהו אינו תחליף לייעוץ פרטני המותאם לצרכיו האישיים של כל אדם

כתבות מאותו תחום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
Close
Close