מילון המושגים של טריידסטריט

מבוא לאופציות

מושגים בסיסיים באופציות ואיך זה עובד

אז מה זה בעצם אופציה?

אופציה היא חוזה בין קונה למוכר, הנותנת לקונה את הרשות, אך לא את החובה, לרכוש מניות של חברה מסוימת במחיר ובתאריך שנקבעו מראש.
המוכר ייקרא כותב האופציה, והקונה ייקרא קונה האופציה.

אופציה אחת שווה ל100 מניות. לכן אם מישהו קנה 5 אופציות, יש לו בעצם את הזכות לקנות 500 מניות של אותה חברה.
כל מהות האופציות מבוססת על אמונה של הקונה או המוכר לאן המניה תנוע בזמן הקרוב עד תאריך פקיעת החוזה.
תאריך פקיעת החוזה נקרא Expiration Date.
המחיר בתאריך פקיעת החוזה נקרא Strike Price.

יש שני סוגי אופציות, אופציית CALL ואופציית PUT. נפרט עליהן בקצרה-

אופציית CALL זו אופציה שיש לה תאריך פקיעה (Expiration Date) ומחיר מטרה (Strike Price), כמו לכל אופציה. כותב האופציה, מאמין שבתאריך פקיעת האופציה, מחיר המנייה יהיה נמוך יותר ממחיר המטרה. ולחילופין, קונה האופציה מאמין שמחיר המניה יהיה מעל מחיר המטרה.

למשל, בתאריך 1.1.2019 אדם א' כתב אופציית CALL מסוימת, עם תאריך פקיעה של 15.1.2019, ומחיר מטרה של 30$. זה בעצם אומר שאותו א', לא מאמין שמחיר המניה יעלה על 30$ בתאריך הפקיעה. עכשיו שימו לב, במשך השבועיים המחיר יכול לנוע לעלות ולרדת מעל 30$, אבל כרגע נדבר רק על המחיר ביום הספציפי של פקיעת התאריך.

אותו אדם שירכוש את האופציה הזאת, למשל אדם ב', בעצם אומר שהוא מאמין שהמנייה תיכנס למגמה חיובית ותעבור את מחיר המטרה ביום הפקיעה.

אופציית PUTT זו אופציה עם תאריך פקיעה ומחיר מטרה כמו כל אופציה, רק שבו המשחק מתהפך. כותב האופציה, שהגדיר תאריך פקיעה ומחיר מטרה מסוים, מאמין שהמנייה תעבור את המחיר, והקונה מצד שני, חושב שהמנייה תקבל מגמה שלילית ולא תעבור את מחיר המטרה.

למשל, בתאריך 1.2.2019 אדם א' כתב אופציית PUT מסוימת, עם תאריך פקיעה של 15.2.2019, ומחיר מטרה של 50$. זה בעצם אומר שאותו ב', מאמין שמחיר המניה יעלה על 50$ בתאריך הפקיעה.

אותו רוכש של האופציה, אדם ב', מאמין שהמנייה תיכנס למגמה שלילית ולא מאמין שהיא תעבור את 50$ ביום הפקיעה.
בואו נדבר קצת על רווח והפסד- הרווח וההפסד באופציות עובד קצת אחרת ממניות. יש הרבה משחק של מסחר באופציות מבחינת סחר והפסד. יש מסחר של אופציות שלאו דווקא מתרחש בתאריך פקיעת החוזים אלא בכל פרק זמן בין הרכישה לבין פקיעת החוזה.

כרגע נדבר על רווח והפסד רק ביום תאריך פקיעת החוזים.
מבחינת רוכש האופציה, ההפסד הוא מוגבל והוא יודע מה המקסימום שהוא יכול להפסיד. ההפסד המקסימלי שלו זה אותו הסכום שבו הוא רכש את האופציה. סכום זה נקרא גם "פרמיה" (Premium).
הרווח המקסימלי ברכישת אופציית CALL הוא אינסופי, ובאופציית PUT הוא ההפרש בין מחיר המטרה עד ל 0.

כתבות מאותו תחום

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
{ "symbols": [ { "title": "S&P 500", "proName": "OANDA:SPX500USD" }, { "title": "נאסדק 100", "proName": "OANDA:NAS100USD" }, { "title": "EUR/USD", "proName": "FX_IDC:EURUSD" }, { "title": "BTC/USD", "proName": "BITSTAMP:BTCUSD" }, { "title": "ETH/USD", "proName": "BITSTAMP:ETHUSD" } ], "colorTheme": "light", "isTransparent": false, "displayMode": "adaptive", "locale": "he_IL" }
Close
Close