וול סטריטניתוח טכניניתוח פונדמנטליסחורות, מדדים ומט"ח

האם אנחנו בדרך לקריסה\תיקון עמוק בשווקים? ההיסטוריה וצלב המוות שמופיע כמעט בכל המדדים 

קריסה בשווקים או תיקון עמוק נוסף, זוהי השאלה שעומדת בפני הרבה משקיעים וסוחרים בחודשים האחרונים לאחר שהשווקים עשו סיבוב פרסה חד מהגבוהים אליהם הגיעו לפני מספר חודשים. המדדים המובילים כבר בדרך לרשום תשואות שליליות בשנת 2018 לאחר שהמשקיעים כבר ראו תשואה חיובית יפה במהלך השנה.

לפני שננסה לענות על השאלה באמצעות קצת נתונים וגרפים נלך רגע להיסטוריה ולמשבר האחרון בשווקים בשנת 2007-2008.משבר הסאב פריים הוא למעשה היה האיתות הראשון בדרך לקריסה, מחירי הבתים בארצות הברית התחילו לצנוח ועקב כך לווים רבים אשר קיבלו כסף (משכנתא) מהבנקים לרכישת בתים לא עמדו בהתחייבויות שלהם.

רק כדי שתבינו, בארצות הברית של אותה תקופה היית יכול ללכת ברחוב ולהחליט שאתה רוצה לרכוש בית ובקשתך הייתה נענית בחיוב גם אם יכולת ההחזר שלך מוטלת בספק. משכנתאות של 95% ולעיתים אף 100% אושרו בלי להניד עפעף.

בעקבות הידיעות על הנשא השווקים התחילו להגיב כלפי מטה אך לא לקרוס, ירידה של מספר אחוזים בודדים עד 10 אחוז במדיים המובילים והשוק ממשיך בשלו.עוברים חודשים ספורים וגודל המשבר מתגלה, הבנקים מתחילים לדווח על חובות אבודים של מיליארדים על גבי מיליארדים ואןי מי שיחזיר.גולת הכותרת היא קריסתו של ליהמן ברדרס, אחד הבנקים הגדולים והידועים בארצות הברית  כאשר הגיש בקשה לפשיטת רגל ב 15.09.2008.

מיותר לציין שהיום זה לא ככה ובוצעו ההתאמות הנדרשות. השוק המשיך לרדת בחדות עד שבמרץ 2009 המדדים מצאו תחתית ומשם יצאו למהלך עליות שהמשיך עד לשנת 2018 הכולל פריצת שיאים חדשים.

חשוב להבין שמשברים אינם צצים ברגע אחד, הם נבנים עם הזמן ולרוב זהו אפקט דומינו שמתחיל איפשהו ולאט לאט נופלים עוד חלקים, בדיוק כמו שהשוק לא קרס באופן ישיר בעקבות הסאב פריים אלא רק חודשים לאחר מכן לאחר שהתגלתה חומרת המשבר בדוחות הבנקים.

אז מה צפוי לנו בשווקים נכון לעכשיו?

בימים אלו אנחנו חווים ניצנים של האטה בשווקים, רווחי החברות מתקשים להראות המשכיות ועוצמה, חברות מובילות כמו אפל ואמזון הורידו תחזיות, הריבית ממשיכה לטפס אט אט, צמצום הפד מכביד על השווקים ואולי מעל הכל מרחפת עננה כבדה של מלחמת הסחר עם סין שמשפיעה רבות על השווקים.

כל זה עשוי להמשיך ולהתלקח באם הנתונים הכלכליים מעונת הדוחות הקרובה או נתונים כלכליים נוספים יעידו על המשך האטה בשווקים.

איפה אנחנו נכון להיום בהשוואה לשיאים השנתיים (שנת 2018) במדדים המובילים בוול סטריט?

DOW JONES
DJI
-9.5%
RUSSEL2000
IWM
-17%
S&P500
SPY
-10.4%
NASDAQ
 QQQ
-14%

צלב המוות כבר מופיע בכל המדדים המובילים למעט ה דאו ג'ונס כאשר המדדים מצביעים על תיקון משמעותי נוסף אשר עשוי לצאת לדרך.

מהו צלב המוות?

חצי כלפי מטה של הממוצעים הנעים 200 ו 50. ממוצע נע 200 הוא הממוצע נע ארוך הטווח ואילו ממוצע נע 50 הוא הממוצע נע קצר הטווח. כאשר הם מצטלבים במגמת עלייה הדבר עשוי להצביע על היחלשות המגמה ואף על שינוי (וגם להיפך כמובן).

במשבר שחווינו ב 2007-2008 שבירת הממוצעים במדדים השונים התרחשה בתאריכים הבאים:

IWM 31.08.2007

SPY 21.12.2007

DOW JONES 28.12.2007

QQQ 31.01.2008

זהו המצב כיום:

תעודת הסל IWM העוקבת אחר מניות הסמאל קאפ במדד הראסל 2000 הייתה הראשונה בה הופיע צלב המוות(מסומן בחץ אדום ועיגול):

אחריה הגיע צלב המוות גם בתעודת הסל QQQ העוקבת אחר מדד הנסדק NASDAQ (מסומן בחץ אדום ועיגול):
אחריה הגיע צלב המוות גם בתעודת הסל SPY העוקבת אחר מדד הספיי S&P 500 (מסומן בחץ אדום ועיגול):
היחיד שעדיין לא הצטרף לשאר חבריו הוא מדד הדאו ג'ונס, כך נראית תעודת הסל DJI העוקבת אחר המדד:
כדאי לשים לב שכרגע ה VIX אשר נקרא גם מדד הפחד עדיין לא מראה על הצטרפות למגמה כאשר הוא עדיין ברמות נמוכות יחסית לשנת 2018 (בתחילת השנה כאשר השוק הגיע לרמות שפל ובשנים קודמות, המדד היה בנקודות גבוהות יותר וכעת, למרות שהמדדים על נקודת השבירה והנמוכים השנתיים, ה VIX לא קרוב לשם.
שימו לב לגרף שגם במשבר הקודם, לקח למדד ה VIX זמן להצטרף למגמה הכללית של השווקים:

לסיום חשוב לציין:

בסופו של דבר השווקים מגיבים לנתונים כלכליים וכל דבר שידחוף בכיוון מטה או מעלה עשוי להיות רלוונטי כל עוד יש גיבוי בפנדמנטלס. לצורך הדוגמא: אם פתאום ייסתיים רשמית משבר הסחר מול סין, השווקים בהחלט יקבלו רוח גבית.

הניתוח הטכני והעזרים השונים באים לתמוך בנו בקבלת החלטה וזאת בצמוד לנתונים כלכליים וניתוח פונדמנטלי.

*****אין באמור המלצה לקניה או מכירה של ניירות ערך, הכותב עשוי להחזיק בנייר וזהו אינו תחליף לייעוץ פרטני המותאם לצרכיו האישיים של כל אדם

תגיות

כתבות מאותו תחום

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
{ "symbols": [ { "title": "S&P 500", "proName": "OANDA:SPX500USD" }, { "title": "נאסדק 100", "proName": "OANDA:NAS100USD" }, { "title": "EUR/USD", "proName": "FX_IDC:EURUSD" }, { "title": "BTC/USD", "proName": "BITSTAMP:BTCUSD" }, { "title": "ETH/USD", "proName": "BITSTAMP:ETHUSD" } ], "colorTheme": "light", "isTransparent": false, "displayMode": "adaptive", "locale": "he_IL" }
Close
Close