ספריית טריידסטריט

כדור השלג

הביוגרפיה המרתקת של המשקיע האגדי

מהו המכנה המשותף בין החברות הבאות:

קוקה קולה, אמריקן אקספרס, בנק אוף אמריקה, אפל, דלתא איירליינס, ויזה, גולדמן סאקס  ועוד חברות רבות וטובות (ביניהם אפילו חברת ישקר הישראלית).

אותו מכנה משותף קיים גם בתחומים הבאים:

משקאות מוגזים, בנקים, חברות אשראי, חברות ביטוח, חברות השקעות, חברות כולבו, חברות רהיטים, חברות תכשיטים, חברות ממתקים, חברות תעופה, חברות למכירת קרוואנים, נדל"ן, חברות טקסטיל, חברות עיתונות, בולי דואר ועוד.

המכנה המשותף בין כל החברות והתחומים שהוזכרו לעיל הוא – וורן באפט אשר הטביע את חותמו בכל אחת ואחת מן החברות הללו ובכל אחד מהתחומים הנ"ל. לעומת ג'ף בזוס (אמזון), ביל גייטס (מייקרוסופט), אמאנסיו אורטגה (זארה), מארק צוקרברג (פייסבוק), ולארי אליסון (אורקל) ועוד רבים וטובים הנמנים איתו ברשימת פורבס המכובדת כעשירי תבל וורן באפט לא תלה את יהבו על עסק אחד (טוב ככל שהיה) אלא השקיע בתחומים רבים שבהם זיהה פוטנציאל כלכלי לא ממומש או לחלופין הזדמנות עסקית בה החברה נסחרת בחסר שאינו משקף את שווייה האמיתי.

ברקשייר האתאויי

ב-23 באוקטובר 2006 הייתה מניית ברקשייר האתאויי למניה האמריקנית הראשונה שנסחרה ביותר מ-100,000 דולר למניה. בסוף שנת 2007 נסחרה BRK ביותר מ-140,000 דולר למניה, מה שהעלה את שווייה של ברקשייר ליותר מ-200 מיליארד דולר. ברקשייר היא החברה הנערצת ביותר בעולם, לפי סקר של בארונ'ס. עושרו האישי של באפט היה גבוה מ-60 מיליארד דולר. (כדור השלג, אחרית דבר עמ' 807).

התשואה הכוללת של ברקשייר האתאווי אותה וורן באפט מנהל ומחזיק בפועל ב-36.8% ממניותיה מ-1964 ל-2017 הייתה 2,404,748% לעומת תשואה כוללת של 15,508% במדד ה-S&P 500 באותן שנים. אם משקיע היה קונה מניות של ברקשייר האתאווי בסך 1,000 דולר בשנת 1964 בשנת 2017 שוויין של המניות היה גבוה מ-24 מיליון דולר אמריקאי.

כדור השלג הביוגרפיה המרתקת של המשקיע האגדי – וורן באפט

כדור השלג מספר את סיפורו של אחד האנשים הנערצים בעולם – וורן באפט. המשקיע האגדי, המוכר בכינויו "האורקל מאומהה", לא כתב עד כה את זיכרונותיו, ועכשיו העניק לסופרת אליס שרדר נגישות חסרת תקדים לעבודתו ולהשקפותיו, למאבקיו ולניצחונותיו, לשנינותו ולחוכמתו והתוצאה היא ביוגרפיה אישית עסקית חושפנית ומקיפה (הפסקה הראשונה בעטיפת הספר – כדור השלג).

הספר המתגולל על פני 922 עמודים (כמאה עמודים הם הערות) ומגולל את סיפורו של וורן מילדות בשנות ה-30 של המאה הקודמת בהם אביו הווארד באפט התקבל לעבודה כברוקר ביוניון סטייט בנק בשנת 1927 בה שוק המניות היה תוסס עד קריסתו ביום שלישי השחור ב-29 באוקטובר 1929. חלפו ארבעה חודשים לפני שאבא של וורן עשה את המכירה הבאה שלו מה שמצביע על המצב העגום שהאומה האמריקאית הייתה שרויה בו ויחסה הפסימי לשוק המניות באותם ימים. הספר ממשיך ומתאר כיצד וורן באפט – וורני, עוסק בילדותו ובנעוריו במכירות בעד סנטים בודדים או בחלוקת עיתונים וכיצד קנה ומכר את מנייתו הראשונה בגיל 11 בשבילו ובשביל אחותו. הספר נפרס על פני עשרות שנים ומתאר כיצד זיהה וורן באפט הזדמנויות במלחמת העולם השנייה ומלחמת וייטנאם וכיצד חזה וורן משברים כמו משבר הדוט קום והסאב פריים וכיצד אסון התאומים השפיע על אחת החברות שבבעלותו. "היו להוטים כשהאחרים פוחדים ופחדנים שהאחרים להוטים, אבל אל תחשבו שאתם מסוגלים להערים על השוק" (וורן באפט – המחאות תביאה, עמ' 801 כדור השלג)

הספר ארוך, סובייקטיבי מהלל רבות את וורן באפט ולעיתים רבות חוטא בעודף פרטים הן מחייו האישיים של וורן באפט והן בכלל אך למרות כל זאת אם אדם בוחר להקדיש את חייו ולהיות משקיע ספר זה הוא חובה לקריאה ע"י המשקיע העתידי, יתכן והמלאכה להוציא את המוץ מן התבן לא תהיה פשוטה כשפה בה הספר כתוב אך אם היא תעשה הערך הרב שיתקבל מן הספר יעלה על בזבוז הזמן שיגרם כתוצאה ממלל שרובו תפל וחסר ערך למשקיע.

"מאז ימי ילדותו הוא קרא כל ביוגרפיה שהצליח למצוא על אנשים שהעריץ, וחיפש מהם הלקחים שיוכל ללמוד מחייהם" (נכתב על וורן באפט ע"י אליס שרדר, המחאות תביאה עמ' 803, כדור השלג).

ביוגרפיה לעומת ספר הדרכה כגון: חשוב והתעשר (נפוליאון היל) והמשקיע הנבון (בן גראהם – המנטור של וורן באפט) כוללת הרבה מידע על תכונותיו של אותו אדם בעוד שיתכן שקריאה כזאת יכולה להיות מייגעת. אם יצליח המשקיע העתידי לאמץ תכונות אופי רלוונטיות כמו שניחן בהן משקיע אגדי כוורן באפט אזי ייצבר ערך רב לקורא.

כתבות מאותו תחום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
{ "symbols": [ { "title": "S&P 500", "proName": "OANDA:SPX500USD" }, { "title": "נאסדק 100", "proName": "OANDA:NAS100USD" }, { "title": "EUR/USD", "proName": "FX_IDC:EURUSD" }, { "title": "BTC/USD", "proName": "BITSTAMP:BTCUSD" }, { "title": "ETH/USD", "proName": "BITSTAMP:ETHUSD" } ], "colorTheme": "light", "isTransparent": false, "displayMode": "adaptive", "locale": "he_IL" }
Close
Close