ספריית טריידסטריטפסיכולוגיית מסחר

מטרות ויעדים בחיים – והדרך להשיגם

ראיון עם רז גמליאל - סוחר יומי בשוק ההון, מנטור ומנהל קהילת סוחרים משגשגת

בכתבה הבאה אבצע סקירה לספר שכתב ג'ף דווידסון – מטרות ויעדים בחיים
ואקנח בראיון עם רז גמליאל – סוחר יומי בשוק ההון, מנטור ומנהל קהילת סוחרים משגשגת.

לפני שאכנס לעובי הקורה אשמח להציג מספר שאלות מנחות: מה הן המטרות והיעדים שהצבת לעצמך?
האם המטרה היא מדידה כך שניתן להגיד שהגעת ליעד (להגיע לסכום כספי X או לצלוח מרתון)
או לחלופין מטרה היא אבסטרקטית וסובייקטיבית (להיות הורה טוב יותר או עובד/ת טוב/ה יותר).
מה היא הפעם האחרונה שצלחת מטרה או יעד והאם חגגת את ההישג?
האם הוא היה מספיק מאתגר? האם הוצב יעד מאתגר יותר אחריו?

מפתיע לשמוע שמרבית האנשים לא מבצעים את המינימום הנדרש של הצבת מטרות מדידות, מעקב אחריהן, חגיגת ההישג והצבת מטרות מאתגרות יותר.

אתן דוגמא קונקרטית מתוך הספר – 'הצבת החלטות לשנה החדשה':
רבים האנשים העושים את השגיאה הנפוצה מדי של הצבת החלטות לשנה החדשה.
"החלטות לשנה החדשה" מסוג זה כמעט לעולם אינן מניבות את התוצאות שהאדם המחליט ציפה לקבל.
מדוע? החלטות לרוב נועדו לפתור או לטפל בבעיה שטחית או בדאגה או הרגל בחיים, מבלי לאבחן את שורש הסיבה לחוסר שביעות הרצון שלנו. כאשר אנשים מתוחים או טרודים מדי, לא סביר שיוכלו לאסוף את הכוחות הנדרשים כדי לשאת מחויבות להחלטה זו.

אצטט אדם שצלח לפחות יעד אחד בחייו, ביל גייטס
"רוב האנשים מפריזים במה שיוכלו לעשות בשנה אחת וממעטים במה שיוכלו לבצע בעשר שנים"
(“Most people overestimate what they can do in one year and underestimate what they can do in ten years”)

בביוגרפיה של וורן באפט (מקור 1) מוצגת שאלה ששאל אביו של ביל גייטס את בנו ואת וורן,
מה היא התכונה הראשית שעזרה לכם להצליח בעסקים – שניהם ענו "מיקוד".

 

 

שילוב של הגדרת מטרות מדידות שמוצבות בזמן ראוי לאחר מחשבה שהן מחד מאתגרות ומאידך לא מופרזות ולבסוף מיקוד במטרה יכשירו את הקרקע לעבר צליחת המטרה.
אם קראת עד הלום, ככל הנראה זורם בדמכם הרצון להציב מטרה או יעד בהצלחה.יתכן והספר שאותו אסקור יעניק לכם את המענה הראשוני.
הספר מחולק לחמישה חלקים ובכל חלק מספר שונה של פרקים, הכתבה הזאת מתארת את החלק הראשון בספר:

 

 


חלק 1 – הכל על מטרות

פרק 1 – מהי מטרה לעומת משאלה
הפרק הפותח של הספר מבצע תחילה את ההפרדה בין מטרה למשאלה ומגדיר מהי מטרה בכך שהוא מסביר שמטרה היא מסע ולא יעד. תת הפרק הרביעי מציג טכניקות יעילות להצבת מטרות בנוסף בפרק זה המחבר מסביר את החשיבות של מטרה הניתנת להערכה עם לוח זמנים מוגדר.
תת הפרק השמיני בפרק הוא המפורט ביותר ודן בסוגיה "מדוע הצבת מטרה אינה מובנה כהלכה" בתוך תת פרק זה ניתן למצוא בין היתר מענה על כך שלא כל הדברים ניתנים לשליטה, שהמטרה היא יעד בפני עצמה, על החשיבות של פרסום המטרה ברבים על מנת לתת תוקף חזק יותר למטרה ולהעמיק את ההתחייבות של מציב המטרה במטרה, ולבסוף מסביר המחבר שהתקדמות עקבית היא הטובה ביותר ולכן צריך לפעול מעט בכל פעם על מנת להגשים את מטרותייך.

 

פרק 2 – החלטות לשנה החדשה
תת הפרק השני בפרק השני דן בסוגיה "מדוע אנשים מקבלים החלטות לשנה החדשה?"
המחבר פותח את תת פרק זה בכך שאנשים מקבלים החלטות לשנה החדשה כדי להתגבר על חסרונות בחיים, באישיותם או בפעילותם היומיומית.
בנוסף, המחבר מסביר שהחלטות לשנה החדשה נהפכו ל"אופנתיות" בעקבות הסיקור והעניין שהם מעוררים במדיות השונות שאפילו אנשים מוצלחים עם מטרות מוגדרות "נופלים" בידיהם של כתבים ומציבים מטרות לשנה החדשה.
המחבר מסיים את הפרק בכך שאם גמרת אומר בליבך להציב מטרות לשנה החדשה תעשה זאת באופן מחייב ולא כמחווה ריקה עם או במילותיו "תן שיניים להחלטותיך".

 

פרק 3 התקופות בחייך
הירומו אינאדה היפני הפך ב-2018 לטריאתלט המבוגר ביותר שעמד במגבלת זמן של 17 שעות וצלח את איירונמן הוואי, והוא עשה את זה בגיל 85.
איך אפשר בכלל לדמיין קשיש שצולח בצורה כל כך מרשימה תחרות שכוללת 3.8 ק"מ של שחייה בים, רכיבה של 180 ק"מ וריצת מרתון (מקור 2). הירומו מראה שאין מגבלת גיל בהצבת מטרות אבל כל תקופת חיים ומטרותיה.
הפרק השלישי בספר ציוני זמן אידאלים להצבת מטרות כגון: לאחר האוניברסיטה, לפני ואחרי מעבר דירה, לפני ואחרי מעבר עבודה, שינוי במערכת היחסים ואפילו במעבר בין עונות.

 

פרק 4 – שבע קטגוריות המטרה הבסיסיות
דר' אלסנדרה אומר ששנים רבות, אנשים חיו באמונה השגויה שחיי הבית וחיי העבודה ניתנים להפרדה מוחלטת.
אנשים רבים הושיבו את חייהם האישיים והמשפחתיים על הספסל האחורי לעומת הקריירה, ורצו אחרי הצלחה בעוד היבטים אחרים של חייהם סבלו, אולם יש צרכים ורצונות רבים שעליך למלא, בעיקרון צרכים אנושיים ניתן לסווג לשבע קטגוריות רחבות:
מנטלי, פיזי, משפחתי, רוחני, קריירה, פיננסי וחברתי. בכתבה הבאה נרחיב על כל אחד משבעת הקטגוריות הללו.

 

 

ראיון עם רז גמליאל

 

רז אשמח שתציג את עצמך:
שמי רז גמליאל, סוחר בעל נסיון של 13 שנים בשוק האמריקאי, מתמחה במסחר יומי במניות מומנטום ומסחר סווינג במניות בעלות שווי שוק קטן / בינוני ומנטור המכשיר סוחרים בשוק ההון.

כאשר התחלתי את דרכי בעולם המסחר, לא היה לי מנטור שהנחה אותי. הייתי לבד בעולם הזה ולמדתי מהטעויות של עצמי.
בתור סוחר מתחיל, עשיתי כל טעות שאתם רק יכולים להעלות על דעתכם. לא היה לי אף אחד שיגיד לי: “רז תעצור, אתה עושה טעויות שיובילו אותך לכשלון”, אז פשוט סחרתי, קניתי ומכרתי מניות ללא הכוונה וגם ללא הצלחה.

שיטת המסחר שלי בנויה על הבנה מעמיקה המשלבת ניתוח טכני וניתוח פונדמנטלי בשילוב פסיכולוגיית המסחר.
בשוק ההון של ימינו, סוחר המעוניין להרוויח כסף באופן עקבי, אינו יכול להסתמך על כלי אחד בלבד, אלא עליו להבין את התמונה הגדולה, איך הכסף עובד ועובר בין הקונים למוכרים ולדעת היכן יש לו יתרון והיכן לא.

 

מה הייתה המטרה הראשונה כאשר התחלת לסחור?
המטרה הראשונה הייתה בעיקר כספית, זה היה גם מה שעצר אותי – הסתכלתי על הכסף, כמה כסף אני עושה מוול סטריט וזה גם מה שנטרל אותי התמקדתי בכסף, ולא בתהליך, ולמעשה התקבלה תוצאה הפוכה והפסדים כספיים.
ההתמקדות בכסף לא קידמה אותי, נכון שהיעדים במסחר הם יעדים כספיים אבל לא הייתה לי תכנית עבודה שבוחנת: תשואה, אחוז עסקאות מוצלחות וביג וונריות.
התמקדתי בשלב הסופי שהוא כספי ולא הבנתי שהוא בנוי מחלקיקי חלקיקים צעדים קטנים שצריך לבנות אותם ולהבין איך עושים אותם בצורה טובה וזאת הייתה גם התוצאה בשנים הראשונות.
לקח לי 4 שנים להגיע לתהליך מלא ולהיות ברמות שאני רוצה, זה תהליך מאוד מורכב שמורכב ממיליוני צעדים קטנים.

 

היום בתור סוחר מנוסה – היית מציב מטרה ראשונה אחרת בתור סוחר מתחיל?
כשנכנסתי למסחר רק רציתי לעשות כסף וכאשר הגשמתי את המטרה הזאת והצלחתי להרוויח כסף באופן עקבי, רק אז היה לי הרצון למנף את ההצלחה ע"י שיתוף ידע ומנטורינג.
הערוץ הנוסף הזה הולך ומשתכלל כמו הפרוטפוליו שנמצא בתהליך וקרן גידור בעתיד.
לפני ההצלחה הכספית בשוק ההון לא חשבתי לכיוון של מינוף הנושא כמו הקמת קרן גידור.

 

מטרה הבאה
נושא שמאוד חשוב לי הוא להיות גמיש מחשבתית – כמו במסחר יומי – אני לא מתעסק במה המטרה הבאה שלי אלא אני נהנה מהדרך – ברגע שנהנים מהדרך ויש חזון כללי אז דברים מתחברים.

 

היעד שאתה גאה בו וכיצד חגגת אותו?
כאשר לא היו לי האמצעים, תמיד רציתי שיהיו לי את האמצעים וחשבתי איך אני אחגוג ומה אני אעשה וכמה זה יסדר אותי בחיים. ברגע שאתה לומד שהכל בנוי מתהליך ומחלקיקים קטנים, אז כשאתה מגיע ליעד מסוים שבנית בצורה מאוד טובה אתה לא עושה חגיגה מטורפת אלא טופח לעצמך על השכם ומפרגן לעצמך על ההצלחה כמו שאני יודע לבקר את עצמי כאשר אני טועה וככה אני יכול להשתפר.
הצלחה שבנויה מתהליך ארוך שבנוי מהמון צעדים שונה מאדם שזכה בלוטו והתעשר ביום בהיר אחד ואז יש לו רצון לחגוג.
בסוף החגיגות לאותו אדם אין את הידע והמיומנות להתנהל עם הכסף, לכן רוב הזוכים בפרסים הגדולים מאבדים את כספם בשלב כזה או אחר (הערת המראיין), לכן חשוב מאוד לבצע תהליך איכותי וטוב ולצבור מיומנויות פיננסיות.

מה היא מטרת העל שלך?
אני לא נוטה להגדיר יעדים בצורה מספרית, אני אסביר גם למה.
אני חושב שכשמציבים יעדים בצורה מספרית, זה פותח את הדלת לאכזבה שהיא מיותרת כיוון שבסופו של דבר מה שמניע אותי זה לשאול את עצמי כל יום את השאלה האם התקדמתי לעבר המטרות והחזון שאני רואה לעצמי, האם הסקתי את המסקנות הנכונות והאם אני יכול להגיד שאני גרסא טובה יותר של עצמי מלפני יום, לפני שבוע, לפני שנה.
אם התשובה היא חיובית – זה המפתח להצלחה, לא הצלחה כספית ולא כמות תלמידים.
מה שמניע אותי הוא החזון הגדול שאני רואה אותו קדימה גם של הקהילה ופעילויות נוספות שאני רוצה לפתח, האם אני שמה, האם האש בוערת בי והאם אני עושה את הפעולות על מנת להיות גרסא טובה יותר של עצמי, כיוון שאם אני עושה את זה כמו שצריך אני אמשיך להצליח לחתור ליעדים שלי והכי חשוב ליהנות מהדרך.
זה מה שחשוב ולא יעד כספי כזה או אחר, כיוון שאם בסופו של יום אגדיר מספר כזה או אחר, נניח x, ולא הגעתי אליו, אזי זה פתח לאכזבה.
בינינו זה לא באמת משנה.
מה זה באמת משנה אם הגדרתי לעצמי יעד כספי x בסוף שנה והצלחתי להגיע רק ל-x פחות עשרים אחוז?
מה זה אומר שלא הגעתי ליעד ואני צריך לחיות בתחושה שאני לא עומד ביעדים שלי?
אני בעד לשרטט את המטרות והיעדים אבל לא באופן מספרי, כיוון שאותי זה פחות משרת.

 

מה היא המטרה אחרונה שהגשמת בכובע של סוחר יומי
אני פחות מתייחס לזה, אני לא רוצה להיות במקום של להלחיץ את עצמי.
לדוגמא סוחר בעל חשבון של 30k רוצה להגדיל את חשבון המסחר שלו ל- 50k בשנה הקרובה, על פניו תרחיש אפשרי אם לסוחר יש את המיומנויות הנכונות, אך מה יקרה אם הוא יגדיל את חשבון המסחר שלו רק ב-10k? מה זה אומר שהוא כישלון?
זה אומר שלוקח לו יותר זמן, אם הוא עדיין בדרך הנכונה ומשתפר מיום ליום זה הדבר היחיד שקובע.
אני מסתכל על מטרות ברמה היומית וזה כבר משרת את המטרות הארוכות טווח, כל עוד ברמה היומית אני עושה את המקסימום שלי תוך כדי השתפרות וייעול תהליכים מבחינתי זה בדיוק המקום שאני רוצה להיות בו.

מה היא המטרה האחרונה שהגשמת בכובע של מנטור ומנהל קהילה מצליחה
ישנה מטרה שהוגשמה שאני לא כל כך יכול לדבר עליה, כיוון שאני לא רוצה לחשוף את זה עדיין, בגדול זה שהתחלנו פרויקט סודי בתוך הקהילה שמתנהל בשנה וארבעה חודשים האחרונים.
במסגרת הפרויקט הגענו ליעדים מאוד מהר, עשינו הרבה מעבר למה שציפינו, וכמובן הלקוחות ראו את זה, וזה מבחינתי גם משרת את המטרה הבאה. כרגע אני גם לא יכול לחשוף את המטרה הבאה אבל בהמשך שזה יהיה יותר רלוונטי אעדכן.

 

לסיכום, מה היא המטרה שהיית ממליץ לסוחר המתחיל?
אם אני סוחר מתחיל היום מאפס, הייתי שואל את עצמי האם אני מתקדם ומפתח את המיומנויות וארגז הכלים לפי הסוחר שאני רואה את עצמי.
אם יש לי ארגז כלים של סוחר שרוצה לסחור לכמה שניות ודקות ואני בכלל רוצה להיות סוחר סווינג שרוכב על מניות למשך כמה ימים אז אין לי את ארגז הכלים המתאים.
כל עוד יש לי את הארגז הכלים המתאים ויש לי חשיפה לזה בפרקטיקה היומיומית, אני רוצה להטמיע מימוניות של הסוחר שאני רוצה להיות וכל יום ללמוד עוד משו, להתגבש בעוד משהו ולהיות שוב פעם גרסא טובה יותר של עצמי מלפני יום, חודש, חצי שנה.
ברגע שאני מבין שזה תהליך, ואני לא מלחיץ את עצמי כיוון שאף אחד לא יודע תוך כמה זמן אצליח ואני מתקדם, זה מה שחשוב ולא יעד מספרי או כספי כזה או אחר.

 

 

 

==================

מקורות
מקור 1 – כדור השלג – הביוגרפיה המרתקת של המשקיע האגדי
https://tradestreet.co.il/?p=4240

מקור 2 – הירומו אינאדה היפני שהפך ב-2018 לטריאתלט המבוגר ביותר שצלח איירונמן.
https://bit.ly/3kE1ONp

כתבות מאותו תחום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
{ "symbols": [ { "title": "S&P 500", "proName": "OANDA:SPX500USD" }, { "title": "נאסדק 100", "proName": "OANDA:NAS100USD" }, { "title": "EUR/USD", "proName": "FX_IDC:EURUSD" }, { "title": "BTC/USD", "proName": "BITSTAMP:BTCUSD" }, { "title": "ETH/USD", "proName": "BITSTAMP:ETHUSD" } ], "colorTheme": "light", "isTransparent": false, "displayMode": "adaptive", "locale": "he_IL" }
Close
Close