טכנולוגיה וביוטק

בינה מלאכותית הטרנד החם לשנת 2020

בינה מלאכותית אחד הסקטורים החמים לשנת 2020 ואף מדברים עליה כתעשייה בצמיחה מואצת שתלווה אותנו בעשור הקרוב.  היא מחלחלת בהדרגה לכל אלמנט אפשרי בחיינו ומייצרת את המהפכה הטכנולוגית הבאה. אז מהו סקטור הבינה המלאכותית ולמה כדאי לשים לב אליו בשנים הקרובות.

מהי בינה מלאכותית

בינה מלאכותית, היא טכנולוגיה שנועדה לגרום למחשבים לחשוב בצורה "אנושית" כלומר, לנתח נתונים ולהסיק מסקנות בצורה שבני אנוש עושים. זהו תחום שקיים באקדמיה כבר למעלה מחמישים שנה אך לאחרונה החל לחלחל למגוון רחב מאוד של תעשיות.

המבחן המוכר ביותר של בינה מלאכותית היה במשחק השחמט בשנת 1997 שבין גארי קספרוב אלוף העולם והמחשב כחול עמוק שבו ניצח המחשב.

מערכות בינה מלאכותית צפויות להיות בעלות רמה גבוהה של דיוק בקבלת החלטות ובניתוח מצבים שונים בתחומים עבורן אומנו. ככל שמערכות אלו ישתכללו יותר, כך ישתפרו גם יכולותיהן עד שיגיעו לרמה על-אנושית – כפי שניתן לראות כבר היום במטלות שונות, כקריאת שפתיים, פענוח צילומי רנטגן, זיהוי פנים וכו'.

מרתק ככל שיהיה עולם הבינה המלאכותית, יש בו גם לא מעט חששות מוצדקים. כמו בסיפורה של "טאי" הבוטית של מייקרוספט שעלתה לאויר בשנת 2016.

מייקרוסופט שרצתה לפנות לקהל הצעיר, חשבה שזה יהיה מגניב אם תפתח חשבון טוויטר לבוטית שקוראים לה טאי, וקראה לקהל הצעיר לדבר איתה כדי לגרום לה להחכים, כשהמטרה היתה לבצע מחקר בתחום הבנת שיחות. תוך פחות מ 24 שעות הפכה הבוטית מצעירה כיפית ומצחיקה לנאצית שונאת יהודים, שקוראת להרוג פמניסטיות ועוד.

ברוב המקרים היא פשוט חזרה על דברים של אנשים אחרים, אך היא גם החלה לגבש דעות נחרצות לגבי סוגיות שונות ואף החלה להתבטא בצורה מבזה. מייקרוסופט ניסתה למחוק את הצ'טים אבל לא עמדה בפרץ ובסוף הורידה את הבוטית לחלוטין.

שוק הבינה המלאכותית

הבינה המלאכותית הופכת בהדרגה לחלק מהמציאות היומיומית שלנו. החל מחווית גלישה שמתאימה את עצמה בסלולרי, ובדסקטופ וכלה ברכבים אוטונמיים שנוהגים ללא מגע יד אדם. אפשר למצוא פיתוחים של בינה מלאכותית בתחומי השיווק, הדאטא, הרפואה, תעשיית הרכבים, מיחשוב, וכמובן רובוטיקה.

בשנת 2018 אמדו את שווי שוק הבינה המלאכותית בכ- 24 מילארד דולרים. סכום שעתיד להגיע ל 208 מליארד דולרים בשנת 2025.

תעודת הסל פיראסט טארסט בינה מלאכותית ורובטיקה (סימבול: ROBT) עוקבת אחרי מניות של חברות הפועלות בתחום הבינה המלאכותית והרובוטיקה של סקטורי התעשייה, הטכנולוגיה והכלכלה.

 

 

חברות בתחום הבינה המלאכותית

כתחום הנמצא בצמיחה, יש להבחין בין חברות שמתעסקות באמת בבינה מלאכותית, לבין כאלו שמתהדרות בקונספט כדי לזכות בתשומת ליבם של המשקיעים.

מלבד החברות המובילות בשוק הטכנלוגיה, כמו גוגל, אמזון, מייקרוספוט, אינטל, פייסבוק, טסלה  שידוע שהן משתמשות בבינה מלאכותית. ישנן חברות נוספות שמשנות את פניי העתיד שלנו.

נבידיה NVDA היא חברת טכנולוגיה של משחקי מחשב ששינתה את חוקי המשחק בתחום הבינה המלאכותית. השבבים שהיא מייצרת מסוגלים לעבד כמות מידע אדירה, והם מותקנים ברכבים אוטנומיים, מוצרי ענן ועוד.

טוילו TWLO היא חברת טכנלוגיית ענן שהתוכנה שלה מאפשרת למתכנתים לבנות פיצ'רים שונים מותאמים לאפליקציות כמו טקסטים, העברת קול ווידאו.

טנסט TCEHY חברה סינית שפיתחה את המדיה החברתית הגדולה ביותר במדינה. הם פיתחו אפילקציה שנקראת WE CHAT ולאחרונה פתחו מרכז לפיתוח בינה מלאכותית בסיטאל ארה"ב שמטרתו לפתח את היכולות שלהם בתחום העוזרת הוירטואלית ומוצרי המרת קול לטקסט.

 

***אין באמור המלצה לקניה או מכירה של ניירות ערך, הכותב עשוי להחזיק בנייר וזהו אינו תחליף לייעוץ פרטני המותאם לצרכיו האישיים של כל משקיע או סוחר

כתבות מאותו תחום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
{ "symbols": [ { "title": "S&P 500", "proName": "OANDA:SPX500USD" }, { "title": "נאסדק 100", "proName": "OANDA:NAS100USD" }, { "title": "EUR/USD", "proName": "FX_IDC:EURUSD" }, { "title": "BTC/USD", "proName": "BITSTAMP:BTCUSD" }, { "title": "ETH/USD", "proName": "BITSTAMP:ETHUSD" } ], "colorTheme": "light", "isTransparent": false, "displayMode": "adaptive", "locale": "he_IL" }
Close
Close