פסיכולוגיית מסחר

8 ספרי חובה למסחר והשקעה בשוק-ההון

ספרים מייצגים את אבן הפינה התרבותית שעליהן הידע האנושי מונח ובהן הוא מקודד. קריאה מקבילה למחשבה, הרי שבזכות קריאה אנו מרחיבים את יכולותינו הקוגניטיביות ובכך מוסיפים לארכיון הידע שברשותנו וכמו גם ליכולתנו לחשוב באופן ביקורתי. ללא ספרים הקידמה המחשבתית לא הייתה אפשרית וחשיבותם בהיסטוריה האנושית בל תתואר.

עד לא מזמן הנטייה לקרוא ספרים (או בכלל) פחתה וכמעט חדלה מלהתקיים, הקושי בישיבה ממושכת המצריכה ריכוז מוחלט ומשמעת עצמית התגלה כיותר מדי לאדם הממוצע. אך בזמן האחרון נדמה שישנה התעוררות מחודשת לעבר המשיכה לידע, מה שאומר שזו הזדמנות מצוינת לפרסם את ספרי המסחר המוצלחים ביותר שהוכיחו את עצמם לאורך מבחן הזמן, ונשארו אותנטיים ושימושיים עד ימינו אנו. כל ספר שנמצא כאן הוא עולם במלואו וכולם נוגעים למסחר או השקעה בשוק ההון. חלקם רלוונטיים יותר לימינו וחלקם פחות, אך אין שום ספק שכל אחד מהם מייצג עולם שלם שרק ירחיב את תודעתו של הקורא ויתרום רבות להבנתו את תחום הכלכלה על כל שכבותיו.

רוב הספרים ברשימה מקורם באנגלית ואין תרגום זמין שלהם בעברית, אך למען הבנת שוק ההון כל סוחר מוכרח להכיר את המונחון הפיננסי באנגלית. רק כך ניתן לספק נוחות ונגישות ריאלית לכל תחום שבו ירצה להתקדם, לכן אל תיתנו לשפה זרה להרתיע אתכם -התייחסו לכל ספר כפרויקט הנועד להעצים את הסכמה הקוגניטיבית ולהרחיב את הלקסיקון שברשותכם!

סוחר מניות

סוחר מניות: במתכונת רומן מרתק, מתאר הספר את מערבולת חייו של אחד מגדולי הסוחרים בכל הזמנים: גסי ליברמור (בשמו כאן, לארי ליווינגסטון). ליברמור הפך בחייו לאגדה מהלכת וזכה לכינויים כמו "הנער הספקולנט", "מלך הכותנה" ו"הדוב הגדול" -בעיקר בשל נטייתו לסחור בשורט ולהרוויח בענק. זהו סיפור חייו של סוחר מניות הנע בין עוני מוחלט לעושר מופלג, לצד השיקולים, הפתרונות, המאבקים, האנדרנלין והחוויות שהעולם מגלם לטוב ולרע. אווירת המסחר, אז כהיום, סוחפת וממכרת, ועקרונותיו הבסיסיים של המסחר במניות ובסחורות לא השתנו, והם רלוונטיים מתמיד. זהו ספר חובה לסוחרים, שמסחר הוא נשמת אפם. 'סוחר מניות' הוא ספר מרתק ואקטואלי מאין כמוהו, כמו גם המסקנות והלקחים שניתן להפיק ממנו.

 

 

 

אשפי השוק

אשפי השוק: איך הסוחרים המצליחים בעולם צוברים עשרות, מאות ומיליוני דולרים בשנה? האם הם אדונים לידע נסתר, זוכים ברי מזל בהגרלת שוק אקראית, וירטואוזים ילידי הטבע? בחיפוש אחר תשובה, ראיין סופר רבי המכר ג'ק ד. שווגר עשרות סוחרים מובילים ברוב השווקים הפיננסיים. בעוד שתגובותיהם נבדלות בפרטים, ניתן היה לחלץ מכולן אותה נוסחה חיונית: מתודולוגיה מוצקה + גישה נפשית נכונה = הצלחה במסחר. 'אשפי השוק'  מספק את הבנתם של הסוחרים הדגולים אודות התכונות שהועילו להצלחות חסרות התקדים שלהם, והוא מזקק את תגובותיהם לכדי מכלול של עקרונות מנחים שכל אחד יכול להשתמש בהם כדי להפוך לסוחר מצליח. בין המרואיינים נמצאים ברוס קובנר, ריצ'רד דניס, פול טיודור ג'ונס, מישל שטיינהרדט, אד סייקוטה ועוד.

מספר את הסיפורים האמיתיים שמאחורי הפיכות מסחריות מרעישות, כולל הסיפור על הסוחר שהפך 30,000 דולר ל -80 מיליון דולר, מנהל קרנות הגידור שמחזיר 30% בממוצע מדי שנה בעשרים ואחת השנים האחרונות, וסוחר החוזים העתידיים על איגרות החוב. 25,000 דולר לשני מיליארד דולר ביום אחד!

 

המשקיע הנבון

המשקיע הנבון: מדובר באחת מיצירות המופת הפיננסיות הגדולות ביותר של המאה. המשקיע הנבון הוא ספר מאת בנג'מין גראהם והוא פורסם לראשונה בשנת 1949 בהוצאת הרפר-קולינס ונחשב לספר היסוד להשקעות ערך בבורסה. מאז צאתו נמכר הספר בלמעלה מ-20 מיליון עותקים, והוא ממשיך להיות מדריך רלוונטי למשקיעים גם כיום. מדובר בספר מורכב המפרט לפרטי פרטים את הידע הנדרש למען השקעה מושכלת בכל חברה שהיא. וורן באפט תיאר את הספר "המשקיע הנבון" כ"הספר הטוב ביותר על השקעות אשר נכתב אי פעם.". ספרו של גרהם נותר המדריך המכובד ביותר להשקעה, בשל הפילוסופיה הנצחית שלו של "השקעת ערך", המסייעת בהגנה על המשקיעים מפני תחומי הטעות המהותית האפשרית ומלמדת אותם לפתח אסטרטגיות ארוכות טווח.

 

 

 

טכניקות לשרטוט נרות-יפניים

טכניקות לשרטוט נרות-יפניים: ספר זה מטרתו להבהיר סגנונות מגוונים של תרשימים טכניים. הטכניקות המוצגות בספר יכולות לשמש לספקולציות ולגידור, לחוזים עתידיים, למניות או לכל מקום בו נעשה שימוש בניתוחים טכניים.

 

טכנאים מנוסים יגלו כיצד חיבור נרות יפניים עם כלים טכניים אחרים יכול ליצור סינרגיה עוצמתית של טכניקות; חובבנים יגלו עד כמה תרשימי הנרות יעילים כשיטת תרשימים עצמאית. בשפה קלה להבנה, תואר זה מספק לקורא את שנות המחקר והניסיון המעשי של המחבר בגישה פופולרית ודינמית זו לניתוח שוק. הסיקור המקיף כולל את כל היסודות, עם מאות דוגמאות המראות כיצד ניתן להשתמש בטכניקות של רישום נרות יפניים כמעט בכל שוק.

 

 

 

המדריך למסחר יומי

מדריך המסחר היומי: מדובר ככל הנראה במדריך היעיל ביותר לחילוץ המנהיג הפנימי השוכן בכל אחד מאיתנו. "מדריך המסחר היומי" של ברט נ. סטינברגר מנחה את הסוחר להבין את חוזקותיו כמו גם את חולשותיו, ומפלס את הדרך למסחר נטול חרדות, חרטות וכשלונות. ברט נ. סטינברגר נחשב לסנדק המסחר הבינלאומי, לאחר שתרם רבות לסוחרים מכל העולם למצוא את עצמם בשוק הכאוטי של וול-סטריט ואף להגיע לחופש כלכלי. ספר זה הוא חובה לכל סוחר כאשר מטרתו העיקרית היא להוביל לעצמאות ופתיחות מחשבתית בכל הנוגע למסחר ולשוק בכלל.

 

 

 

 

סוחר-הצב המלא

סוחר-הצב המלא: זה הסיפור האמיתי שמאחורי אגדת וול סטריט ריצ'רד דניס, תלמידיו, הצבים וטכניקות המסחר שהפכו אותם למיליונרים. מה קורה כשאנשים רגילים מלמדים מערכת שלמה להרוויח כסף בכמויות יוצאות דופן? ריצ'רד דניס עשה הון בוול סטריט על ידי השקעה המבוססת כמה כללים פשוטים, והוא משוכנע כי מסחר בשוק-ההון הוא מיומנות שאפשר ללמד כל אחד. כדי להוכיח טענה זו, הוא הימר עם בן זוגו והריץ מודעה מסווגת בוול סטריט ג'ורנל שמטרתה למצוא טירונים להתאמן. למתגייסיו, שלימים נקראו "הצבים", היה כל דבר מלבד רקע מסורתי מוול סטריט; הם כללו שחקן בלאק ג'ק מקצועי, פסנתרן ומעצב משחקי פנטזיה. במשך שבועיים לימד אותם דניס את כללי ההשקעה והפילוסופיה שלו, ובבוא הזמן הזרים אותם לסחור -כל אחד עם מיליון דולר מכספו שלו. עד לסיום הניסוי, דניס הרוויח מאה מיליון דולר מהצבים שלו ויצר אגדה בוול סטריט. בספר זה מספר מייקל קובל, מחבר הספר, את סיפורם המרתק של הצבים בריאיונות בלעדיים. הוא מתאר כיצד דניס ראיין ובחר את תלמידיו, מפרט את השכלתם וחוויותיהם בזמן שעבד אצלו, ומפרק את "מערכת הצבים" ואת הכללים במלואם. חלק מתלמידיו צמחו אפילו יותר מן הצפוי, וכוללים כמה ממנהלי קרנות הגידור המובילים כיום. לא פחות חשובים הם שהעבירו את גישתם לדור שני של צבים, והוכיחו כי מערכת הצבים באמת ניתנת לשחזור, ושכל מי שיש לו משמעת ורצון להצליח יכול לעשות זאת גם כן ואף להתעלות מעל וול סטריט.

 

הסוחר הממושמע

הסוחר הממושמע: בעבודה פורצת דרך זו שפורסמה בשנת 1990, מארק דגלאס בוחן את הסיבות לכך שרוב הסוחרים אינם יכולים לגייס ולשמור על ההון העצמי שלהם באופן עקבי. דגלאס מביא את הקורא למסקנות מעשיות וייחודיות כיצד לשנות כל חשיבה מגבילה לכדי חשיבה מעצימה. הסוחר נשאב למסע המתאר תהליך, שלב אחר שלב, שמטרתו לפרוץ את השאלות הללו ולהבין שעצם מחשבותיהם מגבילות את יכולתם לצבור ולהצליח במסחר. הסוחר הממושמע הוא קריטי לאלו החדשים בשווקים, לסוחרים החוזרים לשווקים לאחר אי פעילות ואפילו לסוחרים ותיקים שלא מצליחים לפרוץ לרף גבוה יותר של צבירה ועקביות. הקורא ילמד כי השוק אינו מובנה או מקובע-בשונה מכל תחום קריירה אחר; ילמד את שלושת השלבים להפוך לסוחר מצליח; ילמד כיצד עצם מחשבותיהם מנהלות את האופן בו הם תופסים את השווקים; וילמד כיצד להסתגל לסביבות השוק המשתנות ללא הרף.

 

 

 

האלכימיה של הכלכלה

האלכימיה של הכלכלה: ג'ורג 'סורוס הוא ללא ספק אחד המשקיעים החזקים והרווחיים ביותר בעולם כיום. מכונה על ידי BusinessWeek "האיש שמניע שווקים", סורוס הרוויח הון בתחרות עם הלירה הבריטית ונשאר פעיל גם היום בקהילה הפיננסית העולמית. ב'אלכימיה של הכלכלה', סורוס מציג -תיאורטית ומעשית- את המגמות הפיננסיות הנוכחיות והשקפה מרתקת לפיה ניתן להבין את השוק הפיננסי כיום. במהדורה החדשה ישנו מבוא מורחב ומתוקן המפרט את שיטות ההשקעה החדשניות של סורוס יחד עם השקפותיו על העולם והסדר העולמי -לכן זו הגרסה המומלצת של הספר. הוא גם מתאר פרדיגמה חדשה ל"תורת הרפלקסיביות "העומדת בבסיס אסטרטגיות ההשקעה הייחודיות שלו. 'האלכימיה של הכלכלה' מלא בעצות מומחים ושיעורים עסקיים יקרי ערך וחושף את העקרונות הנצחיים של אגדת השקעות.

 

 

Ben Kogan

פסיכולוגיה | מסחר | תזונה

כתבות מאותו תחום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
{ "symbols": [ { "title": "S&P 500", "proName": "OANDA:SPX500USD" }, { "title": "נאסדק 100", "proName": "OANDA:NAS100USD" }, { "title": "EUR/USD", "proName": "FX_IDC:EURUSD" }, { "title": "BTC/USD", "proName": "BITSTAMP:BTCUSD" }, { "title": "ETH/USD", "proName": "BITSTAMP:ETHUSD" } ], "colorTheme": "light", "isTransparent": false, "displayMode": "adaptive", "locale": "he_IL" }
Close
Close