חדשות היום

מדד האנג-סנג מוביל את אסיה עם עלייה של מעל ל-2.5% לאחר הורדת ריבית נוספת בסין ; סופי קיבלה את האישור המיוחל

תמונת מצב השווקים

 

חדשות היום

וירוס הקורונה- עדכונים
✔ סוכנות האנרגיה הבינלאומית (IEA) מעלה בעדכון החודשי שלה מעלה הסוכנות את תחזית הביקושים בשנת 2022 ב-200 אלף חביות ליום ל-3.3 מיליון חביות יומיות.
✔ לראשונה מאז מאי 2019, תשואת האג"ח הגרמנית ל-10 שנים פרצה אמש לטריטוריה חיובית, לאחר שמעל לשנתיים וחצי נסחרה בתשואה שלילית.
✔ מדד המחירים לצרכן בבריטניה עלה בדצמבר ב-5.4% בקצב שנתי – הרמה הגבוהה ביותר שנרשמה במדד מאז מרץ 1992, זאת בעוד שתחזיות הכלכלנים עמדו על עלייה של 5.2%.
בחישוב חודשי עלה מדד דצמבר ב-0.5%, מול תחזיות לעלייה של 0.3%.
✔ יועץ הקורונה של הבית הלבן, ד"ר אנתוני פאוצ'י, אמר כי הוא צופה שה-FDA יאשר את חיסון הקורונה לילדים מתחת לגיל 5 בחודש הבא –
"הציפייה שלי היא שזה יהיה במהלך החודש הבא או משהו כזה ולא הרבה יותר מאוחר מזה, אבל אני לא יכול להבטיח את זה".
✔ המנהל הכללי של ארגון הבריאות העולמי מסר כי מגיפת הקורונה "לא קרובה לסיומה", וכי סביר להניח שיופיעו גרסאות חדשות שלה, כאשר לזן האומיקרון הוא קרא "נטולת סיכון".
✔ ארגון הבריאות העולמי מסר כי נכון לעכשיו, אין הוכחות לכך שילדים ובני נוער בריאים זקוקים לחיסון הבוסטר נגד הקורוה, וזאת לאחר שישראל החלה להציע את חיסוני הבוסטר לילדים מגיל 12 וה-FDA אישר שימוש בבוסטר של פייזר לילדים בני 12 ו-15.
✔ בריטניה הודיעה כי החל מהשבוע הבא האזרחים לא יהיו מחויבים לעטות מסכות ויוכלו להגיע פיזית למקום העבודה במקום לעבוד מהבית.
✔ משרד הבריאות של שבדיה הודיע כי החל מה-21 בינואר, זרים הנכנסים למדינה לא יצטרכו עוד להציג בדיקת קורונה שלילית, ללא קשר למצב החיסון או לארץ מוצאם.
✔ שיעור האבטלה באוסטרליה ירד בדצמבר ל-4.2%, רמתו הנמוכה ביותר מאז 2008, ובעוד שהתחזיות עמדו על 4.5%.
לשוק העבודה האוסטרלי התווספו בחודש האחרון של השנה 64,800 עובדים, מעל התחזיות שעמדו על 60,000 עובדים.
✔ ממשלת צ'כיה ביטלה את הצו שמחייב עובדים במקצועות חיוניים ואזרחים מעל גיל 60 להתחסן נגד נגיף הקורונה, וזאת למרות שביממה האחרונה אובחנו במדינה 28,469 חיוביים לנגיף – שיא יומי מפרוץ המגפה –
"התחסנות היא עדיין ללא ספק הדרך הטובה ביותר להילחם בקורונה, אך אנחנו לא רוצים להעמיק את הסדקים בחברה".

סופי קיבלה את האישור המיוחל
מניית הפינטק SoFi Technologies (סימבול SOFI) סגרה אמש במעל ל-13% עלייה, לאחר שקיבלה אישור מהרגולטור (הפד ומשרד מבקר המטבע המקומי) למעמד של חברת בנקאית, זאת לאחר שאישרה כי עד סוף פברואר תשלים את רכישת הבנק האמריקאי Golden Pacific Bancorp תמורת 750 מיליון דולר, ותפתח את הפעילות תחת חברת בת בשם 'SoFi Bank'.
כמו חברות פינטק אחרות, גם סופי נדרשת להתבסס על בנקים מורשים כדי לבצע סליקה והעברות כספים של לקוחות.
מעמד של בנק מורשה יבטל עבורה את שלב התיווך וכמובן יצמצם עלויות.

אינטל תציג שבב כריית ביטקוין חדש
עפ"י דיווחים לא מאומתים על-ידי החברה, ענקית הטכנולוגיה אינטל (INTC) מתכוונת להציג בחודש הבא, בכנס השנתי של תעשיית השבבים (ISSCC), שבב חדש המיועד לכריית ביטקוין המכונה “Bonanza Mine”. בדיווח צוין כי השבב החדש מתואר כיעיל וחסכוני במיוחד.
על פי דובר אינטל, החברה ביצעה עבודה ומחקר במשך שנים עבור השבבים המיועדים לכריית ביטקוין, ובקרוב הם יוכלו לפרסם פרטים נוספים.

בייטדאנס סוגרת את זרוע ההשקעות שלה
דובר חברת האם הסינית של טיקטוק, ByteDance, הודיע בהצהרה לעיתונות כי החברה החליטה לפרק את זרוע ההשקעות שלה כחלק מתהליך הרה-ארגון אותו היא עוברת מאז שהמייסד שלה פרש מתפקידו בסתיו האחרון, שבמהלכו ייצרה 6 יחידות עסקיות לתחומים שונים, ביניהם גם גיימינג –
"בייטנדס החליטה לפזר את העובדים ממחלקת ההשקעות האסטרטגיות לקווי עסקים שונים ולחזק את התיאום בין המחקר האסטרטגי לעסק עצמו".
ההודעה מגיעה על אף שהשקעות ורכישות היו חלק מרכזי בצמיחתן של ענקיות הטכנולוגיה הסיניות לאורך השנים.

3 חודשים לאחר המיזוג, מק'אפי-פייראיי מתפצלת
קרן ההשקעות STG, הבעלים של ענקית האבטחה מק'אפי-פייראיי, החליטה לפצל אותן ולהרוג את המותג הוותיק.
החברה הראשונה תיקרא טרליקס, והיא תפעל בעולם ה-XDR (זיהוי ותגובה), כאשר שמה של החברה השנייה, שתבצע את פעילות ההגנה על הקצוות בארגונים של מק'אפי, לא הוגדר.
המהלך מגיע קצת יותר מ-3 חודשים בלבד לאחר המיזוג בין שתי החברות, כאשר STG מסרה אז שהמיזוג ייצור ענקית אבטחה בעלת מחזור שנתי של כמעט 2 מיליארד דולר, 5,000 עובדים ו-40 אלף לקוחות.

האיחוד האירופי שוקל לאסור כריית ביטקוין
אריק תדאין, סגן יו"ר רשות ניירות ערך ושווקים בנציבות האירופית, אמר בראיון לפייננשל טיימס כי הוא מודאג מהכמות ההולכת וגדלה של אנרגיה מתחדשת, המופנית לתהליך כריית מטבעות הקריפטו בגזרת האיחוד, ובכלל, וכי ישנן קריאות להטיל איסור מוחלט על כריית הביטקוין.
אריק הדגיש כי הוא נגד איסור מוחלט על כרייה, אך הוא ציין כי יש "לנהל דיון לגבי איך להסיט את התעשייה לאפיקים טכנולוגיים יותר יעילים".

תיק ההשקעות של פאוצ'י גורר ביקורת בקרב הציבור
הסנאטור רוג'ר מרשל חשף את המסמכים של יועץ הקורונה של הבית הלבן, ד"ר אנתוני פאוצ'י, בנוגע לתיק השקעות שהוא ואישתו מנהלים, שעמד על 10.4 מיליון דולר –
"ד"ר פאוצ'י לא היה לגמרי לא כנה כלפי הציבור הרחבה בנוגע למצבו הפיננסי. על פאוצ'י לתת דין וחשבון לכל האמריקאים שתבעו וביקשו מידע זה, אך אין להם את הכוח והסמכות שיש לסנאט, שכן הצליח לשים ידיו על המידע".
הביקורת העזה הוצפה לאור העובדה שהציבור לא היה מורשה לצפות במסמכים הנוגעים להשקעות של פאוצ'י לשנת 2020, כשבמקביל הוא נחשב לעובד הפדרלי בעל השכר הגבוה ביותר בארה"ב והשתכר במעל ל-434 אלף דולר באותה השנה ועם פנסיה שנתית של 350 אלף דולר.
עוד נקודה שעצבנה רבים היא שמחצית מהכספים הושקעו בחברות שמקום מושבן בסין ובהונג-קונג. רבות מהן קשורות לבייג'ינג ומרוויחות מהמדיניות של המשטר הסיני.

טורקיה חותמת על עסקת החלפת מטבע עם איחוד האמירויות
טורקיה ואיחוד האמירויות הודיעו כי הסכימו על עסקת החלפת מטבע מקומי בהיקף הקרוב ל-5 מיליארד דולר, במסגרתו טורקיה תוכל להשתמש במטבע הזר כדי להגדיל את הרזרבות שלה.
ההסכם החדש לא צפוי להשפיע באופן משמעותי על שער הלירה אך התקווה של ארדואן ואנשיו היא שהסכם זה יוביל להגברת ההשקעות מצד האמירויות בשוק הטורקי.
הבנקים המרכזיים של המדינות אמרו כי ההסכם יהיה ל-3 שנים, עם אפשרות להארכתו. ההסכם הינו בהיקף נומינלי של 64 מיליארד לירה טורקית ו-18 מיליארד דירהם.

גוגל ואפל מזהירות כי חוקי התחרות יפגעו בבטיחות המשתמש
גוגל ואפל נקטו עמדה נחרצת נגד הצעת חוקי הגבלים עסקיים שתעבור בקרוב בסנאט האמריקני, כאשר לדבריהן, אם החקיקה תאושר היא תפגע בסופו של דבר בפרטיות ובבטיחות המשתמשים.
ועדת המשפט של הסנאט, שעתידה לדון בעניין החקיקה השבוע, מתכוננת לאמץ את הצעות החוק החדשות הקשורות להגבלים עסקיים אשר ינסו לרסן את המונופוליות של אפל וגוגל על תחום חנויות היישומים.
מטרת החוק היא למנוע מחברות גדולות להעדיף את השירותים שלהן לרעת חברות אחרות, וגם חוק שוקי האפליקציות הפתוחים אמור להגן על מתחרותיהן של אפל וגוגל.

ארגון העבודה הבינלאומי מפרסם את הדו"ח השנתי
דו"ח עולמי לתעסוקה וחברה לשנת 2022 מזהיר מפני התאוששות איטית ובלתי ודאית ממגפת הקורונה וטוען שהמגיפה ממשיכה להשפיע באופן משמעותי על שווקי העבודה העולמיים –
"שנתיים לתוך המשבר הזה, התחזית נותרה שברירית והדרך להתאוששות איטית ואינה ודאית. אנחנו כבר רואים נזק פוטנציאלי מתמשך לשווקי העבודה, יחד עם עלייה בעוני ובאי-שוויון. עובדים רבים נדרשים לעבור לסוגי עבודה חדשים כתגובה לשפל ממושך בענפי הנסיעות והתיירות בינלאומיות".
על פי הדו"ח, צפוי גירעון בשעות העבודה בעולם השווה ל-52 מיליון משרות מלאות, ביחס לרבעון הרביעי של 2019.
רמת האבטלה ל-2022 מוערכת ב-207 מיליון אנשים, לעומת 186 מיליון אנשים בשנת 2019.

קרייזלר מציגה את ה-Airflow
יצרנית הרכבים קרייזלר, חברת הבת של סטלנטיס (STLA), חשפה דגם קונספט חשמלי חדש, ה-Airflow, והודיעה כי היא מתכוונת להציג ליין חדש של דגמים, כולם חשמליים, ובכך להפוך למותג לחשמלי לחלוטין עד שנת 2028.
בקרייזלר מבטיחים שהקרוסאובר החשמלי שלהם יציג מפרט מוביל – טווח נסיעה בין 550 ל-600 ק"מ, טעינה מהירה, יכולות נהיגה אוטונומיות, עדכוני OTA (דרך האוויר) ועוד – שיעזור לו לתת פייט למתחרים כמו הטסלה מודל Y, האיוניק 5, ועוד..

אורקל מצטרפת לתחרות הענן בדרום אפריקה
חברת התוכנה האמריקאית אורקל (ORCL) הודיעה על פתיחתו של מרכז נתונים בדרום אפריקה כדי לספק שירותי ענן ברחבי היבשת בפעם הראשונה, והצטרפה לחברות כמו מיקרוסופט ואמזון, אשר החלו לא מזמן לנצל את הפוטנציאל העסקי ביבשת.
אפריקה תהיה "אזור הענן" ה-37 של אורקל – אזור המאפשר ללקוחות לקבל גישה מהירה יותר ממרכז נתונים מקומי, במקרה זה ביוהנסבורג, בזכות קישוריות מהירה המסופקת על ידי כבל תקשורת תת ימי.
אורקל ציינה כי היא מתכוונת לפתוח לפחות 44 אזורי ענן השנה, מתוך מטרה להדביק את הקצב של יריבותיה.

סטלנטיס תכריז על תוכנית אסטרטגית במרץ
תאגיד סטלנטיס (STLA), המאגד יצרניות רכבים רבות, כולל את סיטרואן ופיאט, פרסמה הודעה כי תכריז על תוכנית אסטרטגית חדשה ארוכת טווח בחודש במרץ –
"עתיד מזהיר לפנינו: תוכנית אסטרטגית ארוכת טווח תוכרז ב-1 במרץ 2022".

ארגון OECD מזהיר מפני האטה בכלכלות מובילות
הארגון לשיתוף פעולה ולפיתוח כלכלי (OECD) ציין כי לנוכח התפרצות זן האומיקרון, צפוי שוני גדול במדדי המאקרו השונים, וכי לא ניתן לגזור מהם את שיעורי הצמיחה ברמת דיוק טובה נכון לעכשיו.
הארגון הזהיר כי הצמיחה בסין, בריטניה, קנדה, גרמניה ואיטליה צפויה לדשדש ברבעונים הקרובים מתחת לרמה ממוצעת, בעוד שבברזיל הצמיחה צפויה לרדת בחדות.
עוד ציין כי הצמיחה ביפן ובגוש היורו אמנם עברה את שיא ההתאוששות שאחרי המשבר, אך תשמור על יציבות יחסית.
בארה"ב ובצרפת הארגון צופה כי הצמיחה העתידית צפויה לשמור על יציבות, כמו גם בהודו.

העשור האחרון – החם ביותר בהיסטוריה
לפי נתונים שפרסם מנהל האוקיינוסים והאטמוספירה של ארה"ב (NOAA), בעקבות מגמת ההתחממות העולמית שנגרמת כתוצאה משינוי אקלים, הטמפרטורה הממוצעת ב-2021 היתה גבוהה ב-1.1 מעלות לעומת תחילת המהפכה התעשייתית בסוף המאה ה-19, כאשר 8 השנים האחרונות נמצאות כולן בראש רשימת השנים החמות ביותר.
"המדע לא משאיר שום מקום לספק: שינוי אקלים הוא האיום הקיומי של תקופתנו. זה כנראה העשור החם ביותר זה מאות שנים רבות, אולי אפילו אלפי שנים. ויש לו השפעות מקומיות בכל העולם".

אקסון מוביל מציבה את 2050 כיעד פליטות אפסי
תאגיד הנפט ExxonMobil (סימבול XOM) הודיע כי עד שנת 2050 הוא שואף להגיע ליעד פליטות אפסי, כאשר כחלק מהתוכנית עד סוף 2022 יתמקד בהחלת שינויים ראשוניים במתקנים ובנכסים העיקריים שלו, המהווים 90% מהגורמים לפליטות גזי החממה בתאגיד, וב-2023 יחל לטפל בשאר –
"אנו עובדים על תוכניות להפחתת פליטת גזי חממה בנכסים המופעלים על ידנו ברחבי העולם, ובמקומות שבהם אנו לא המפעילים (מופעל ע"י זכיינים). אנחנו עובדים עם השותפים שלנו כדי להשיג תוצאות דומות גם שם. אנו מאמינים שהאסטרטגיה שלנו היא ייחודית בתעשייה ומאפשרת לנו להצליח במספר תרחישים".
בדו"ח שפרסם התאגיד צוין כי הצעדים הראשוניים כוללים תעדוף אמצעים להתייעלות אנרגטית, הפחתת מתאן (תרכובת כימית), שדרוג ציוד קיים ועוד..

החוב של ישראל חצה את הטריליון ש"ח
החשב הכללי במשרד האוצר פרסם כי החוב הציבורי של ישראל זינק ב-2021 וחצה את רף הטריליון שקלים, על אף שחל שיפור ביחס שבין החוב לתוצר במשק, והוא ירד מ-71.7% ב-2020 ל-70.3% ב-2021.
מהנתונים עולה כי השיפור ביחס החוב לתוצר נרשם בעיקר בשל הגידול בתוצר במשק ב-2021, לאור ההתאוששות הכלכלית.
ההערכה היתה כי לאור המשך מגפת הקורונה, היחס ימשיך לגדול – ואף יגיע ב-2021 לכ-73%.
היחס בין החוב לתוצר הוא מדד מרכזי המשמש בין השאר את חברות הדירוג לקבוע את האיתנות הפיננסית של מדינות.

 


 

פרסום דו"חות פיננסיים

 

 

 

 

 

***אין באמור המלצה לקניה או מכירה של ניירות ערך, הכותב עשוי להחזיק בנייר וזהו אינו תחליף לייעוץ פרטני המותאם לצרכיו האישיים של כל אדם

כתבות מאותו תחום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
Close
Close