חדשות היום

אסיה נסחרת בירידות של עד 1.5%, בהמשך לסיום החלש בוול סטריט ; פורד פורצת את ה-100 מיליארד דולר, לראשונה מאז יולי 2001

תמונת מצב השווקים

 

חדשות היום

וירוס הקורונה- עדכונים
✔ כמה מדינות באירופה רשמו אמש ירידה קלה במניין המאומתים היומי:
בצרפת דיווחו על 305,322 מאומתים ביממה – לעומת כ-370 אלף שנרשמו יום קודם לכן, איטליה דיווחה על ירידה מ-196,224 ל-184,615 מאומתים, ובבריטניה – שם דיווחו על 109,133 מאומתים ביום אחד לעומת 129,587 שנרשמו ביממה שלפני.
✔ בית המשפט העליון בארה"ב חסם את היוזמה בה תמך הנשיא ביידן לחובת חיסוני קורונה בעסקים בהם 100 עובדים ומעלה, בעוד שהוא כבר החל ליישם את המדיניות תחת צו חירום עליו חתם לפני 3 ימים, כאמור עד שאמש בוטל הצו.
✔ עפ"י דיווח של בלומברג, ענקית ההשקעות האמריקאית בלאקסטון (BX) החלה לדרוש מעובדיה בארה"ב להתחסן בחיסון ה'בוסטר', בעוד שהם מתכוננים להחזרת העובדים למשרדים החל מה-28 בינואר.
✔ סין ממשיכה לבטל טיסות אמריקאיות למדינתה, כשהפעם ביטלה 6 טיסות נוספות, כשלטענתה נמצאו מספר חולים מאומתים לאחר שירדו מהמטוס.
✔ ממשל ביידן צפוי להכריז על תגבור בתי החולים ב-6 מדינות (מישיגן, ניו ג'רזי, ניו מקסיקו, ניו יורק, אוהיו ורוד איילנד), עם לא פחות מ-1,000 חובשים ופרמדיקים צבאיים, בעוד שצוותי בתי החולים אינם עומדים בעומס שנוצר עקב קצת ההידבקויות בקורונה.
✔ הבית הלבן מתכנן לשלוח 10 מיליון ערכות בדיקת קורונה לבתי הספר במטרה לשמר לימודים פרונטליים בכיתות.
✔ מנכ"ל ארגון חברות התעופה הבינלאומי IATA מאשים את תגובת היתר של הממשלות שהובילה לירידה בטיסות –
"למרבה הצער, ממשלות הגיבו יתר על המידה להופעה של האומיקרון בסוף החודש ונקטו בשיטות הכושלות של סגירת גבולות, בדיקות מוגזמות של נוסעים וסגרים, כדי להאט את ההתפשטות.
באופן לא מפתיע, מכירות הכרטיסים לטיסות הבינלאומיות, שבוצעו בדצמבר ובתחילת ינואר, ירדו בחדות בהשוואה ל-2019, מה שמרמז על רבעון ראשון קשה מהצפוי".
✔ אסטרהזנקה מסרה כי נתונים ראשוניים מהניסוי הקליני שלה לחיסון הקורונה Vaxzevria מראה כי הוא אפקטיבי כנגד האומיקרון ושאר הוריאנטים, כשהחיסון ניתן כ'בוסטר'.
✔ שר הבריאות של בריטניה הודיע כי במטרה "למקסם את הפעילות הכלכלית והחינוכית במדינה", תקופת הבידוד תרד מ-7 ימים ל-5 ימים, למי שיבצע 2 בדיקות המציגות תוצאה שלילית.
✔ יצרנית חומרת המחשב ועזרים לגיימרים Razer, הנסחרת בבורסת הונג-קונג, פיתחה מסכה לפנים בעלת מסנן N95 שיש בה גם מיקרופון רמקול והיא יכולה להגביר את קולכם. החברה מסרה כי המסכה צפויה לצאת לשוק בהמשך השנה ומחירה יעמוד על 150 דולר.
✔ רשויות המכס בסין מסרו כי הייצוא מהמדינה בחודש דצמבר הראה עלייה של 20.9% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, מעל לצפי הכלכלנים לעלייה בשיעור של 20%. הייבוא גדל ב-19.5% – משמעותית מתחת לצפי של 26.3% –
"אנו מצפים שהיצוא של סין יישאר חזק ברבעון הראשון בתמיכת הביקוש העולמי והמגיפה שממשיכה להכות במדינות מתפתחות רבות. כרגע היצוא החזק עשוי להיות המניע היחיד המסייע לכלכלת סין".
✔ דרום קוריאה הודיעה על העלאת ריבית, זו הפעם שלישית בחצי שנה האחרונה, ל-1.25%, בעוד ששיעור האינפלציה במדינה בשנת 2021 זינק ל-2.5%.

הבית הלבן זימן בכירים מאפל, אמזון, גוגל וחברות נוספות
הבית הלבן זימן לפגישה בכירים מחברות טכנולוגיה מובילות, ביניהן גוגל, אפל ואמזון, במטרה לדון בנושא אבטחת תוכנה, לאחר שארה"ב ספגה מתקפות סייבר רבות, חלקן בסדרי גודל ענק, בשנה שעברה.
עפ"י הדיווח, בחודש שעבר היועץ לביטחון לאומי של הבית הלבן שלח מכתב למנכ"לים של החברות לאחר שנתגלו פריצות אבטחה בתוכנת קוד פתוח Log4j שארגונים ברחבי העולם משתמשים בה.
הפגישה התקיימה אמש (יום חמישי) בשעות הערב, שעון וושינגטון.

הקונגרס בדרך לאסור על מחוקקים ובני משפחותיהם לסחור במניות
רק לפני עשור, למחוקקים בקונגרס היו הגבלות מעטות בכל הנוגע למסחר במניות בזמן כהונתם – הם יכלו אפילו להשתמש במידע פנימי מבחינה טכנית.
הנשיא דאז, ברק אובמה, חתם בשנת 2012 על חוק האוסר על שימוש במידע פנים, כולל חובה על שקיפות פומבית ודיווח על כלל העסקאות בתוך 45 ימים.
עם זאת, רק לאחרונה Insider חשפו כי 54 חברי קונגרס הפרו את ההנחיות הללו ולא דיווחו "כנדרש" על העסקאות שלהם.
הסנאטור, ג'ון אוסוף, מי שמוביל את ההחמרה בחקיקה ורוצה למנוע גם מבני משפחותיהם של חברי הקונגרס את המסחר במניות, אמר בראיון ליהאו כי הוא "חושב שיש לנו סיכוי טוב בהעברת החקיקה החדשה. אנחנו מוכנים ללכת צעד קדימה – חוק המסחר במניות היה טוב, אבל זה לא מספיק".

ההנפקה הגדולה הראשונה לשנת 2022
ענקית ההשקעות הפרטית TPG (סימבול TPG) זינקה ב-15.3% ביום המסחר הראשון שלה בוול סטריט, לאחר שהחברה גייסה מיליארד דולר עם שווי שוק של מעל ל-9 מיליארד דולר – ההנפקה הגדולה הראשונה בארה"ב ב-2022.
החברה מכרה קרוב ל-34 מיליון מניות במחיר של 29.5 דולר למניה – מרכז טווח היעד של 31-28 דולר שנקבע.

טסלה דוחה פעם נוספת את תחילת ייצור ה-Cybertruck
עפ"י דיווח של סוכנות הידיעות רויטרס, הנשען על מקורות פנים-חברה, טסלה תדחה את תחילת הייצור של טנדר ה-Cybertruck שלה לסוף הרבעון הראשון של 2023, כשבפועל היתה אמורה להתחיל בייצור בסוף השנה לאחר דחיות נוספות שהגיעו במעלה הדרך.
המקור המדווח ציין כי העיכוב נובע מ"שינוי תכונות ופונקציות של הטנדר במטרה ליצור מוצר תחרותי בשוק".
במקביל לדיווח זה, אילון מאסק ענה לשאלה של עוקב בטוויטר "אפשר לקבל עדכון על הסייברטראק? אחרי הכל חלפו שנתיים" –
"השנה היתה פשוט סיוט אספקתי, וזה לא נגמר! אספק עדכון על המוצר בשיחת הרווחים (מפגש שאלות ותשובות לאחר פרסום הדוחות הכספיים, עליו הכריזה טסלה)".
טסלה צפויה לפרסם את הדוחות שלה לרבעון הרביעי, ולשנת 2021 כולה, ב-26 בינואר.

פורד פורצת את ה-100 מיליארד דולר, לראשונה מאז יולי 2001
יצרנית הרכבים פורד (F) פרצה אמש את ה'תקרת זכוכית' של ה-100 מיליארד דולר, אותה לא הצליחה לעבור מאז יולי 2001, בעוד שהיא ממשיכה להציג תחזיות שמרצות את המשקיעים.
הדיווחים על העיכוב של הטנדר של טסלה (הנ"ל) והעלאת מחיר היעד למניה ב-6 דולר ל-24 דולר למניה, שקיבלה מדויטשה בנק, תרם לפריצה של ה-25 דולר למנייה (בשיא הגיעה ל-25.8 דולר) – זינוק של מעל ל-20% מתחילת 2022.
הביקוש לטנדר החשמלי F-150 Lightning שלה ממשיך לרתוח עד כדי כך שהיא נאלצה להפסיק לקחת הזמנות מוקדמות, עד למסירות שצפויות להתחיל באביב 2022.

שווייץ בוחנת שימוש במטבע קריפטו
ניסוי שנערך בשווייץ בימים האחרונים של 2021 בחן לראשונה לעומק שימוש במטבע קריפטוגרפי להעברות בין בנקים.
בניסוי, שנערך על ידי הבנק המרכזי של שווייץ, השתתפו 5 בנקים מסחריים גדולים, בנוסף לבנק הבינלאומי BIS והבורסה השווייצרית SIX.
הניסוי נערך במשך 3 ימים, ובחן העברות כספים גדולות בין בנקים בתוך שווייץ ומחוצה לה, בסכומים שנעו בין 100,000 ל-5 מיליון פרנקים.
במסגרת דימוי (סימולציית) ההעברות, הוכרז כי הניסוי הוכיח שניתן לבצע פעולות כאלו באופן מידי וקל באמצעות מטבע המבוסס על פרוטוקול קריפטוגרפי.

האקר בן 19 פרץ ל-25 רכבי טסלה
דיוויד קולומבו, האקר בן 19, מגרמניה טוען שהצליח לפתוח מרחוק את הדלתות והחלונות של יותר מ-25 מכוניות של טסלה ב-13 מדינות, וכן להעביר תחנות ברדיו, להדליק אורות ואף להניע אותן, אך עם זאת טען כי הוא לא מסוגל לשלוט על המכונית אם מישהו נוהג בה.
דיוויד צייץ כי מצא פרצה בתוכנת צד שלישי שבה משתמש מספר קטן יחסית של בעלי מכוניות טסלה, ואשר באמצעותה האקרים יכולים להשתלט מרחוק על חלק מהפונקציות במכונית.
קולומבו מתמחה באבטחת סייבר וטוען כי כתב את הקוד הראשון שלו בגיל 10.

פולקסווגן סגרה 2 מפעלים בסין עקב התפרצות קורונה
קבוצת פולקסווגן (OTC:VWAGY) הודיעה כי היא סגרה 2 מפעלים שלה, שהיא מנהלת במשותף עם קבוצת FAW, בעיר הסינית טיאנג'ין עקב התפרצות קורונה מקומית עם 41 מקרי הדבקות בלבד –
"בשל התפרצויות הקורונה האחרונות, 2 המפעלים של פולקסווגן טיאנג'ין נסגרו מאז יום שני. עובדי המפעל ביצעו בדיקות קורונה פעמיים השבוע ואנו מחכים לתשובות. אנו מקווים לחדש את הייצור בקרוב ולהדביק את קצב הייצור".

קוניבייס מודיעה על רכישה חדשה
בורסת הקריפטו השנייה בגודלה בעולם קוינבייס (COIN) תרכוש את פלטפורמת המסחר בחוזים FairX, הפועלת בשיקגו מאז הקמתה ביוני 2021, תוך שיתופי פעולה עם שורה ארוכה של גורמים מוסדיים.
שוק החוזים על הקריפטו הוא עצום ולפי נתונים שפרסם CryptoCompare, היקף המסחר בחוזים בדצמבר גדול יותר מזה של שוק המטבעות הדיגיטליים הרגיל.

בריטניה והודו יחלו בשיחות סחר לאחר הברקזיט
הכלכלות מהגדולות בעולם, הודו ובריטניה, הודיעו כי הם צפויים לפתוח בשיחות למשא ומתן שצפוי להזניק את היקף הסחר ביניהם במיליארדי דולרים, זאת כחידוש להסכם הסחר ביניהם לאור הברקזיט.
ההסכם המחודש עשוי להכפיל את היצוא מבריטניה להודו ולהגביר את הסחר ההדדי ב-38 מיליארד דולר בשנה, עד 2035.

טוויטר נכנעה למדינה החשובה לה באפריקה, לאחר שנחסמה
ראש הסוכנות הלאומית לפיתוח טכנולוגיית מידע בניגריה הודיע כי הממשלה אישרה להסיר את החסימה של טוויטר (TWTR), לאחר ש"טוויטר הסכימה לפעול בהכרה מכבדת של חוקי ניגריה, כמו גם  תרבותה וההיסטוריה הלאומית שלה, שעליהן מבוססים החוקים הללו".
התנאים שהציבה הממשלה כללה פתיחת נציגות במדינה, תשלום מיסים מקומיים והחלת כללי ביטוי שיישרו קו עם החוק המקומי.
ניגריה היא המדינה השביעית בגודל אוכלוסייתה בעולם, עם יותר מ-210 מיליון תושבים – מספר זהה למספר המשתמשים בטוויטר נכון לסוף הרבעון השלישי של 2021.

אלביט תספק מערכות ניהול קרב לחיל הים השוודי
אלביט מערכות (ESLT) הודיעה כי זכתה בחוזה ממנהל הרכש השוודי לאספקת מערכות לניהול קרב מסוג Albatross עבור חיל הים המלכותי של המדינה.
החוזה הינו בהיקף מזערי עבור אלביט מערכות, והוא יבוצע על פני תקופה של 34 חודשים.
מערכת ניהול הקרב מאפשרת לקבל תמונה מבצעית אחודה המתאמת בין גילוי תת-מימי לבין עקיבת שטח בהתבסס על נתוני זמן אמת, וידאו סטרימינג ונתוני חוזי, ובכך מרחיבה את המעטפת המבצעית, מגדילה את הגמישות ומאפשרת קבלת החלטות אפקטיבית בביצוע משימות לנטרול מוקשים ימיים.

חבר הקונגרס שרוצה למנוע מהפד להנפיק CBDC
חבר הקונגרס, טום אימר, אמר בהודעה לעיתונות כי הוא הגיש הצעת חוק שאר תאסור על הפדרל רזרב להנפיק מטבע דיגיטלי של בנק מרכזי (CBDC) ישירות לאנשים פרטיים.
הצעת החוק שלו מגיעה בתקופה שבה בנקים מרכזיים ברחבי העולם, כולל הפד, שוקלים אם להציג גרסאות דיגיטליות של המטבע שלהם, או במקרה של סין – כבר עשו זאת –
"לדרוש ממשתמשים לפתוח חשבון אצל הפדרל רזרב כדי לגשת ל-CBDC בארה"ב תשווה את הפד לסמכותיות הדיגיטלית של סין. חשוב לציין שלפד אין, ולא אמורה להיות, סמכות להציע חשבונות בנק קמעונאיים".
השבוע, במהלך עדותו, ציין יו"ר הפד ג'רום פאואל, כי הוא מתכנן לפרסם דו"ח תובנות של הבנק המרכזי על מטבעות דיגיטליים בשבועות הקרובים.

טסלה ממשיכה לעבוד אל מול ממשלת הודו "כנגד כל האתגרים"
כתשובה לשאלה של אחד העוקבים בטוויטר למתי טסלה תתחיל למכור רכבים בהודו, ענה מאסק כי החברה "עדיין עובדת על הרבה אתגרים אל מול ממשלת הודו".
מאסק אמר את הדברים בעוד שטסלה היתה אמורה להתחיל לייבא את רכביה למדינה עוד בשנה שעברה, אך בעקבות מיסי הייבוא שהממשלה מטילה על ייבוא רכבים (עד 100%), כולל חשמליים, היא הודיעה על דחייה בתוכניות.
שוק הרכבים החשמליים בהודו נמצא עדיין בשלב מקדים ביותר, כשרק 5,000 מתוך 2.4 מיליון הרכבים שנמכרו במדינה בשנה שעברה היו חשמליים.

משבר הנדל"ן בסין ממשיך להתרחב
משבר האשראי בשוק הנדל"ן הסיני מגיע לחברת הנכסים Sunac China, לאחר ההודעה על יציאה לגיוס הון, לצורך תשלומים לבעלי חוב.
החברה תמכור 452 מיליון מניות, או 8.3% מהיצע מניותיה, לבעלת השליטה בה – Sunac International Investment, בסכום כולל של 580 מיליון דולר ארה"ב.
המניות החדשות יונפקו במחיר של 10 דולר הונג קונגי למניה – המייצגות הנחה של 15.3% ממחיר הסגירה ביום רביעי (בעת פרסום ההודעה) של 11.80 דולר הונג קונגי.
לדברי החברה, מחצית מהסכום מיועד לתשלום חובות ושאר הסכום לצרכיה השוטפים.

מטוסי בואינג חוזרים לשימוש בסין
עפ"י דיווח של בלומברג, רגולטור התעופה בסין אישר לחברות תעופה סיניות לחדש את הטיסות של מטוסי הבואינג (BA) מדגם 737 מקס, אשר היו מקורקעות מזה מעל לשנתיים וחצי בעקבות 2 התאונות הקטלניות בשנת 2018 ו-2019, וזאת בניגוד למדינות רבות אחרות, וביניהן ארה"ב, שנתנו את האישור לפני יותר משנה.

שיא כל הזמנים בבורסה הסעודית
הבורסה הסעודית סגרה את שבוע המסחר הנוכחי בשיא שלא נרשם בה מאז 2006. מאז תחילת שנת 2022 הבורסה הסעודית רשמה עלייה של 6%.
העלייה אמש בשיעור 1% מיוחסת על ידי חלק מהגורמים להתבטאותו של שר האנרגיה לגבי פיתוח מרבצי האורניום במדינה.
עם זאת, גורמי שוק טוענים שזו לא הסיבה וכי האופטימיות בשוק נובעת מהצפי לעליית מחירי הנפט.
מה שעוד מזניק את הבורסה היא ההודעה של קרן ההשקעות הריבונית כי תשקיע השנה 10 מיליארד דולר במניות המקומיות.

גאפ מודיעה על השקת קולקציית NFT
קמעונאית האופנה גאפ (GPS) הודיעה אמש על השקת קולקציית ה-NFT הראשונה שלה דרך Tezos –
"גאפ תמיד הייתה קטע של מוזיקה, אמנות ותרבות, אז אנחנו נרגשים מהזדמנות הצמיחה הזו במרחב הדיגיטלי, עם אמנים כמו ברנדון סיינס (האמן שיצר את ה-NFTs של Frank Ape)".
הקולקציה כוללת "חוויה דיגיטלית משחקית" עבור קריאייטיבים ומאפשרת ללקוחות להיות בבעלות דיגיטלית קפוצ'ון Gap אספנות.

 


 

פרסום דו"חות פיננסיים

 

 

 

 

 

 

***אין באמור המלצה לקניה או מכירה של ניירות ערך, הכותב עשוי להחזיק בנייר וזהו אינו תחליף לייעוץ פרטני המותאם לצרכיו האישיים של כל אדם

כתבות מאותו תחום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Close
Close