חדשות היום

מדד המחירים לצרכן מזנק ב-7%, אך לא מחדש כלום לשוק ; ארה"ב נוקטת פעולה כנגד סין בעקבות הכחשת הקורונה מצדה

תמונת מצב השווקים

 

חדשות היום

וירוס הקורונה- עדכונים
✔ הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בארה"ב פרסמה את נתוני מדד 'האינפלציה' לשנת 2021, אשר מכוון לשיא של 40 שנה – מדד המחירים לצרכן בארה"ב זינק ב-7% ב-2021 בהשוואה ל-2020, בהתאם לצפי האנליסטים.
בחישוב חודשי עלה המדד ב-0.5% בדצמבר, בזמן שבשוק צפו עלייה מתונה יותר של 0.4%.
מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי האנרגיה והמזון (הנחשבים לתנודתיים), עלה בדצמבר ב-0.6% בחישוב חודשי, בעוד שהצפי עמד על עלייה של 0.5%, וב-5.5% בחישוב שנתי בהשוואה לצפי של 5.4%.
✔ מודרנה (MRNA) הודיעה כי היא מצפה לדווח את נתוני הניסוי הקליני שלה לחיסון הקורונה עבור ילדים בגילאי 2-5 כבר בחודש מרץ.
✔ דובר משרד התחבורה האמריקאי מתח ביקורת על החלטתה של סין להמשיך ולבטל עוד טיסות מארה"ב אליה, לאחר שלטענתה נוסעים המגיעים למדינה מאובחנים כחיוביים לקורונה –
"הפעולות של סין אינן עולות בקנה אחד עם ההתחייבות שלה על פי הסכם התחבורה האווירית עם ארה"ב. אנו בקשר אל מול ממשלת סין ושומרים לעצמנו את הזכות לנקוט בפעולה במידת הצורך".
✔ משרד הבריאות דנמרק מצטרפת למדינות נוספות ומודיעה כי תציע חיסון רביעי לקורונה לאוכלוסיות בסיכון עקב העלייה החדה במספרי החיוביים לאומיקרון.
✔ ישראל תחלק 24 מיליון ערכות של בדיקת אנטיגן לילדי הגנים ובתי הספר, לאחר שאלו יגיעו ברכבת אווירית מסין ב-13 טיסות שונות.
✔ מושל ניו ג'רזי הודיע על הארכת מצב החירום במדינה, בעקבות המשך הזינוק במספר מקרי ההדבקות, ב-45 ימים נוספים.
✔ מטא (FB) הודיעה כי היא דוחה את החזרה לעבודה במשרדים ל-28 במרץ ותדרוש מהעובדים הוכחה כי קיבלו את חיסון הבוסטר.
כיום החברה כבר מחייבת את מי שעובדים במשרד להיות מחוסנים בשתי מנות החיסון הראשונות.
✔ מנהל המידע של מחלקת האנרגיה האמריקאית (EIA) הודיע כי מלאי הנפט הגולמי של החברות המסחריות בארה"ב ירד ב-4.6 מיליון חביות בשבוע החולף, זאת בזמן שבשוק ציפו לירידה של 1.9 מיליון חביות בלבד.
✔ מדד המחירים לצרכן בסין עלה בדצמבר ב-1.5% בחישוב שנתי, מול תחזיות לעלייה של 1.8% ובהמשך לנתון של 2.3% בנובמבר. בחישוב חודשי ירד המדד ב-0.3%, כאשר התחזיות עמדו על עלייה של 0.2%.
עם זאת, מדד המחירים ליצרן זינק בדצמבר ב-10.3%, לאחר זינוק של 12.9% בנובמבר ובעוד שהתחזיות עמדו על 11.1%.

הסנאט יצביע על הטלת סנקציות על צינור הגז הרוסי
הסנאט האמריקני יצביע היום על הצעת חוק המבקשת להטיל סנקציות על פרויקט צינור הגז התת-ימי הרוסי "נורד סטרים-2", זאת על רקע המתיחות הגוברת בגבול רוסיה-אוקראינה.
הפרויקט, בעלות של 11 מיליארד דולר, נועד להעברת גז טבעי ממזרח רוסיה לצפון גרמניה – שם יתחבר לתשתית שתספק גז למערב אירופה. הפרויקט עשוי לקבל את אישור הרגולטור הגרמני באמצע השנה.
ארה"ב וכמה מדינות באירופה, בהן אוקראינה ופולין, מתנגדות להפעלת הצינור שיגדיל את כוחה של מוסקבה באירופה לאחר שמחירי הגז זינקו ביבשת.

ארה"ב נוקטת פעולה כנגד סין בעקבות הכחשת הקורונה מצדה
סנקציות אמריקאיות קשות צפויות להיות מוטלות על סין במסגרת הצעת חוק שהוצגה ב-11 בינואר על ידי הסנאטור מרקו רוביו, במידה והמדינה תמשיך לסרב לשתף פעולה עם החקירה הבינלאומית על מקורות נגיף הקורונה במעבדות בווהאן –
"הסנקציות ייכנסו לתוקף בתוך 90 יום מהעברת החוק. במשך שנתיים, המפלגה הקומוניסטית הסינית חסמה את כל המאמצים לחשוף את המקורות האמיתיים של הנגיף.
אנחנו יודעים שמקור הנגיף הוא בסין, עם זאת, הניסיונות שלהם לטשטש את עקבותיהם הובילו לאינספור מקרי מוות ולסבל מיותר ברחבי העולם".

ג'נרל מוטורס מציגה את אקווינוקס החשמלית
ג'נרלס מוטורס (GM) הציגה בתערוכת CES את דגם ה-Equinox החשמלי של שברולט והביאה עמו נתון תחרותי: מחירו של האקווינוקס יתחיל מ-30,000 דולרים בלבד – מחיר "שובר" שוק לכל הדעות (לשם השוואה, טסלה 'עשו רעש' עם הדגם הזול שלהם שהולך לעלות 25,000 דולר).
עם זאת, מעבר לכך החברה אינה חשפה פרטים נוספים וחשובים, כמו טווח נסיעה, נפח סוללה או הספק, אך הם כן אמרו שמדובר בדגם שיגיע לאולמות התצוגה בעוד כשנתיים, ב-2024.

הפורום הכלכלי העולמי מזהיר: מתקפות הסייבר – סכנה לעולם
הפורום הכלכלי העולמי הזהיר כי איומי הסייבר והמרוץ לחלל הם סיכונים לכלכלה העולמית, ולכן נוספו לאתגרים הקיימים, שנובעים משינויי האקלים ומגפת הקורונה –
"מתקפות הסייבר הופכות אגרסיביות ונפוצות יותר, כיוון שהפושעים משתמשים בטקטיקות קשוחות יותר ותוקפים מטרות פגיעות יותר. מתקפות הנוזקות והכופרות פרחו, בעוד שהעלייה בשימוש העולמי במטבעות קריפטוגרפיים מקלה על פושעי הסייבר להסתיר את זהותם ואת תשלום דמי הכופר שהם קיבלו.
אנחנו נמצאים בנקודת הזמן שבה איומי הסייבר צומחים מהר יותר מהיכולת שלנו למנוע ולנהל אותם ביעילות".

נורוויג'ן חושפת את ספינת התענוגות החדשה
ענקית הקרוזים נורוויג'ן (NCLH) חושפת את ספינת התענוגות Norwegian Viva, אשר תספק לאורחים מרחבים פתוחים יותר, עיצוב חדשני, ותחל להפליג במגוון מסלולים בים התיכון החל מיוני 2023.
הספינה החדשה תהיה עם תפוסה של עד 3,219 אורחים, בעלת 107 סוויטות ותציע את היחס הגבוהה ביותר בין שטח-לאורח, מבין כל אוניות הקרוזים בעולם.
נוסף, מציעה הספינה את מסלול מכוניות המרוצים הארוך ביותר בים בגובה 3 מפלסים.

הבנק העולמי מקצץ את תחזית הצמיחה של טורקיה
אנליסטים ממשיכים להעריך כי האינפלציה בטורקיה תאמיר עד לשיעור של 50%, וכי הבנק העולמי יקצץ את תחזית הצמיחה הכלכלית של המדינה.
לפי תחזית הבנק העולמי, צמיחת התמ"ג בטורקיה תאט משמעותית עד לשיעור של 2.0% השנה, ו-3.0% ב-2023, זאת בהשוואה לדו"ח הקודם מיוני 2020, בו תחזית הצמיחה של טורקיה עמדה על 5.0% ב-2021, ו-4.5% ב-2022 ו-2023.
בגולדמן זאקס ציינו כי הם צופים ששיעור האינפלציה השנתית בטורקיה יעבור את ה-40% בינואר, ולאחר מכן הוא עשוי לחצות את ה-50%, משום שאף אחד מהצעדים בהם נקט הממשל בטורקיה לא מטפל בבעיה המרכזית, אפילו אם הם מצליחים לבלום את הדולריזציה (מצב שבו המטבע של מדינה מוחלף כמטבע המועדף על-ידי אזרחיה בדולר).

הסינים ממשיכים לאמץ רכבים חשמליים והיברידיים
נתונים שפורסמו ביום שלישי הראו שסין מכרה 21 מיליון כלי רכב היברידיים וחשמליים בשנת 2021 – כמעט פי 3 יותר מאשר בשנת 2020 ורק 5% פחות משנת 2019.
התחזית שנת 2022 היא ששוק הרכבים של סין יתרחב וצפוי לצמוח ב-5%, כאשר מכוניות אנרגיה חדשות מהוות רבע מסך המכירות, אם כי הציפיה היא שהקצב יהיה איטי יותר.
יצרניות הרכבים החשמליים הגדולות בסין מכרו ב-2021 מספר שיא של מכוניות: BYD מכרה כמעט 600,000 מכוניות, בעוד שניו (NIO), אקספנג (XPEV) ולי (LI)  מסרו יותר מ-90,000 כלי רכב, כל אחת.

צים דורשת לשלם פחות מסים ומאיימת לעזוב את ישראל
ענקית הספנות צים (ZIM) נכנסה לדיונים עם רשות המסים ומשרד האוצר הישראלי על שיעורי המס שהיא משלמת, זאת לאחר שעברה משנים של הפסדים לרווח.
עפ"י הדיווח,  גורמים בחברה הודיעו בדיונים כי במידה והמדינה לא תאמץ לחקיקה 'מס תפוסה', שנהוג כבר במדינות רבות עשרות שנים ומחשב את גובה המס על פי תפוסת האוניות (כמות הטון שהן יכולות לשנע) ולא על פי רווחי החברה, היא תעביר את פעילותה למדינה אחרת.
ישראל נשארה מאחור בהיבט מס התפוסה, מאחר ועד כה לא היו במדינה חברות ספנות גדולות מספיק כדי שהשינוי יהיה רלוונטי עבורן.

הבנק העולמי מתריע מפני האטה בצמיחת הכלכלה העולמית
בדו"ח חדש של הבנק העולמי מזהיר מפני האטה משמעותית בצמיחה הגלובלית בעקבות האיום הלא-חדש – הקורונה, בנוסף לעלייה ביוקר המחייה ולעלייה באינפלציה.
הבנק ציין כי התחזית שלו צופה האטה משמעותית של הכלכלה העולמית ל־4.1% השנה (2022) – תיקון כלפי מטה לעומת הערכה קודמת של 4.3% – ול־3.2% בשנת 2023 –
"כלכלת העולם מתמודדת בעת ובעונה אחת עם הקורונה, עם אינפלציה ועם אי־יציבות בתוך המדינות, וההוצאה הממשלתית והמדיניות המוניטרית נמצאות במרחב לא מוכר שעדיין לא מופה".

הצלחה גדולה למאסק ולחברת בורינג בלאס-וגאס
רשות הכנסים והתיירות של לאס וגאס הודיעה כי המיזם של חברת בניית המנהרות Boring של אילון מאסק, אשר הקימה 'עיר תת-קרקעית' בלאס וגאס להסעת נוסעים ברכבי טסלה, הסיעה בין 15 ל-17 אלף נוסעים מדי יום במהלך תערוכת CES (תערוכת ענק בתחום הטכנולוגיה שמתקיימת מדי שנה), אשר נערכה לאחרונה.
עוד צוין כי חוויית הלקוח עבור הנסיעה במנהרות דורגה כ"לא פחות ממצוין".
זמן הנסיעה הממוצע במנהרה עומד על פחות מ-2 דק' עם זמן המתנה של 15 שניות לרכב הבא, כאשר סה"כ  כמות הטסלות במנהרה מוגבלת ל-70.

 


 

פרסום דו"חות פיננסיים

 

 

 

 

 

 

***אין באמור המלצה לקניה או מכירה של ניירות ערך, הכותב עשוי להחזיק בנייר וזהו אינו תחליף לייעוץ פרטני המותאם לצרכיו האישיים של כל אדם

כתבות מאותו תחום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Close
Close