חדשות היום

הביטקוין מצליח לסגור את השבוע מעל ל-65K ; השווקים יעקבו בקפידה אחר פגישתם של ביידן ושי

 

תמונת מצב השווקים

 

חדשות היום
וירוס הקורונה- עדכונים
✔ עפ"י דיווח ב-CNN, ה-FDA אינו צפוי לבקש מפאנל המומחים שלו להתכנס לפני שיקבל את ההחלטה האם לאשר את מתן המנה השלישית של החיסון נגד קורונה לכלל המבוגרים.
✔ העיתון "טיימס" מדווח כי בריטניה מתכוונת להרחיב את מבצע מתן המנה השלישית של החיסון נגד קורונה גם לאזרחים בני 50 ומטה, זאת כדי למתן את העלייה בתחלואה לקראת החורף.
✔ מנכ"ל משרד הבריאות הישראלי קיבל את המלצת הצוות לטיפול במגפות לחסן ילדים בני 5 עד 11 נגד נגיף הקורונה בעוד שנתוני היעילות שהציגה חברת פייזר מצביעים על יעילות של 91%.
✔ בית משפט פדרלי לערעורים דחה את הערעור של הממשל והקפיא את הצו שהוציא הנשיא ביידן לפיו חברות גדולות יחייבו את עובדיהן להתחסן לקורונה.
"עצם רוחו של המנדט, מחוסר ודאות כלכלית ועד לעימותים במקום העבודה, תרם לתהפוכות כלכליות רבות בחודשים האחרונים".
✔ קנצלר אוסטריה הודיע כי החל מהיום כשני מיליון בני אדם שאינם מחוסנים נגד קורונה באופן מלא ייכנסו לסגר, והם יוכלו לצאת מהבית רק למען צרכים חיוניים –
"אנחנו חייבים להעלות את שיעור המתחסנים, הוא נמוך בצורה מבישה".
65% מהאוכלוסייה באוסטריה מחוסנת באופן מלא נגד הנגיף, אחד השיעורים הנמוכים ביותר במערב אירופה.
✔ חברת התעופה הגדולה באירופה לופטהנזה השלימה החזר של כל כספי הסיוע הממשלתיים, שהוקצו לה ע"י ממשלת גרמניה עקב משבר הקורונה.
ההחזר בוצע מוקדם בהרבה מהתכנון המקורי הודות לעלייה בביקוש לטיסות, הארגון מחדש והמהיר של קבוצת לופטהנזה.
ממשלת גרמניה סיפקה אמצעים והלוואות בסכום כולל של עד 9 מיליארד אירו, מתוכם משכה החברה סך של כ-3.8 מיליארד.
✔ יצרנית המטוסים האירופית איירבוס מודיעה על ההזמנה הגדולה מאז התפרצות הקורונה.
החברה קיבלה הזמנה ל-255 מטוסים חדשים מחברת ההשקעות הפרטיות Indigo Partners.
שווי העסקה לא נחשף, אך הוא מוערך בכמה מיליארדי דולרים.

השווקים יעקבו בקפידה אחר פגישתם של ביידן ושי
הנשיא אביידן ונשיא סין, שי ג'ינפינג, יערכו פגישה וירטואלית על רקע המתחים הגואים בין 2 המעצמות.
זו צפויה להיות הפגישה הנרחבת ביותר של שני המנהיגים עד כה במהלך ממשל ביידן, והיא תמשיך שיחת טלפון שניהלו השניים ב-9 בספטמבר.
"המנהיגים ידונו בדרכים לנהל באחריות את התחרות בין האומות ובדרכים לעבוד יחד היכן שהאינטרסים של המדינות זהים. הנשיא ביידן יבהיר את כוונות ארצות הברית ואת סדר העדיפויות שלה, ויהיה כן בקשר לחששותינו", אמרה מזכירת הבית הלבן.
בסוכנות הידיעות רויטרס דיווחו כי ביידן יבהיר שהוא מקדם בברכה תחרות מצד סין, ושאינו מעוניין בקונפליקט.

וואווי ו-ZTE אסורות לשימוש בארה"ב
הבית הלבן הודיע ביום שישי כי הנשיא ביידן חתם על "חוק הציוד הבטוח" – חוק המחייב את נציבות התקשורת הפדרלית "לאמץ כללים שמבהירים כי היא לא תבחן או תאשר יותר כל בקשה להרשאה לציוד המהווה איום בלתי קביל לבטחון המדינה". משמע, גם אם החברות מבקשות אישורים לפעול בארה"ב, אסור לרשות הממונה על כך אפילו לשקול אותן.

הגיעה לסיומה וועידת האקלים
לאחר דיונים ארוכים והארכה של יום, הסתיימה ביום שבת בערב ועידת האקלים בגלזגו, אשר בסיומה הוצג ההסכם החדש.
נציגים של מספר מדינות הביעו את אכזבתם בשל העובדה שברגע האחרון הוכנס שינוי בנוגע להפחתת השימוש בפחם לאחר התנגדות של סין, הודו ומדינות נוספות להפסקת שימוש בפחם – "אנחנו לא צריכים להפחית את הסובסידיות לדלקי מאובנים, אלא להפסיק אותן לחלוטין בשלבים".
עם זאת, המדינות אישרו הסכם על פיו יפקחו על השווקים הגלובליים לטובת קיזוז פליטות פחמן.
בניסיון להציב יעדים שאפתניים עוד יותר, המדינות שאחראיות לפליטות הרבות ביותר יתבקשו להציג מטרות חדשות בוועידה שתיערך במצרים ב-2022.

ג'ונסון אנד ג'ונסון תתפצל ל-2 חברות נפרדות
ענקית התרופות ג'ונסון אנד ג'ונסון (JNJ) מתכננת להתפצל לשתי חברות, כאשר חטיבת מוצרי הצריכה תתפצל לחברה בורסאית נפרדת ועסקי התרופות והציוד הרפואי ישארו תחת השם ג'ונסון אנד ג'ונסון.
לפי מנכ"ל החברה, חטיבת מוצרי הצריכה תופרד בתוך 18 עד 24 חודשים –
"הדרך הטובה ביותר כדי להבטיח צמיחה לאורך זמן ולעמוד טוב יותר בדרישות המטופלים והצרכנים, היא שהעסק הצרכני שלנו יפעל כחברת בריאות נפרדת".

החברה שמייצרת את האייפון מזהירה מפני ירידה חדה במכירות
פוקסקון, החברה שמייצרת את רוב מכשירי החשמל המתוחכמים של מותגים גדולים, כמו אפל, מיקרוסופט (אקס-בוקס) וסוני (פלייסטיישן), הזהירה בשיחה עם המשקיעים כי משבר השבבים ושרשרת האספקה, שעד כה כמעט לא השפיעו על מכירות החברה, מתגברים וצפויים אף להחמיר בזמן הקרוב, בעיקר לאור עליית מקרי הקורונה באסיה בשבועות האחרונים.
לדבריו, החברה מצפה כי ברבעון הנוכחי יתרסקו מכירות הסמארטפונים שהיא מייצרת – ובראשם אייפון של אפל – ביותר מ-15%, והכנסות החברה בכללה יירדו בטווח שבין 3% ל-15%.
פוקסקון הטייוואנית היא המעסיק הגדול ביותר בסין, ומעסיקה כ-1.3 מיליארד עובדים.

בריטניה והאיחוד האירופי על סף מלחמת סחר
בריטניה והאיחוד האירופי החלו בסבב חדש של מו"מ בהמלך הסוף שבוע, בניסיון למנוע מלחמת סחר.
בריטניה עזבה רשמית את האיחוד האירופי בינואר 2020 ומאז נכנסו לתוקף מספר הסכמי סחר חדשים, אך ההסכמים הללו עלולים להתפרק לנוכח התלונות של בריטניה על קשיים ביישום הבדיקות הנדרשות על הסחורות העוברות מהמדינה לצפון אירלנד.
בנציבות האירופית הציעו בחודש שעבר לשנות חלק מהסעיפים בהסכם הסחר כדי להקל על הבדיקות בגבול, אולם באיחוד האירופי לא אפשרו את הפשרה.
באיחוד האירופי הזהירו כי יגיבו בחומרה במקרה שבריטניה לא תסכים להתפשר ועלולים להוביל לביטול כולל של הסכם הסחר ולפתיחתה של מלחמת סחר.

מיאמי תתחיל לחלק בקרוב ביטקוין לתושבים
ראש עיריית מיאמי הודיע כי תושבי מיאמי יוכלו בקרוב להרוויח ביטקוין על תשלום מיסים דיגיטליים.
לדבריו, העיר עומדת להתחיל מהלך של השקעה בביטקוין, כאשר היא תרכוש את המטבע בכסף שישלמו תושבי העיר, ואת התשואה שההשקעה תניב היא תחלק לאותם תושבים שמכספם נעשתה ההשקעה במטבע.
"אנחנו הולכים להיות העיר הראשונה באמריקה שתיתן 'תשואת ביטקוין' כדיבידנד ישירות לתושבים. אני רואה מהר מאוד עולם שבו מערכת הסאטושי היא מה שמשמש לתשלומים ואנחנו צריכים שאנשים יבינו את זה".

הממשל הסיני מתחיל להתערב ביום הרווקים
מאמר בעיתון הסיני הממשלתי Securities Daily מבקר את החברות המוכרות ביום הרווקים הסיני וטוענת כי יש להפחית את ההתמקדות על המכירות ביום זה.
לפי המאמר, יום הרווקים השיג במשך מספר שנים מכירות שוברות שיאים, אך הוא הוביל גם להתנהלויות כמו שליחת הודעות ספאם למשתמשים ונהלי תחרות לא הוגנים.
עוד צוין כי סגידה להכנסות אינה פוגעת רק בצמיחה הדיגיטלית אלא גם מקושרת לכאוס.

מאסק מתייחס להנפקה של ריביאן
יום לאחר הנפקתה של יצרנית הטנדרים החשמליים ריביאן (RIVN), אילון מאסק היה חייב להתערב וצייץ 'הבהרה' קטנה –
"היו מאות סטארט-אפים בשוק הרכב, גם חשמליים וגם על דלק, אבל טסלה היא האמריקאית היחידה שהצליחה להגיע לייצור גבוה ותזרים מזומנים חיובי ב-100 השנים האחרונות", כאשר לטסלה עצמה לקח 18 שנה להתחיל לייצר רווחים.
עם זאת, את הציוץ פתח באיחולי הצלחה לחברה – "אני מקווה שהם יצליחו להגיע לייצור גבוה ותזרים מזומנים חיובי. זה המבחן האמיתי".

ספוטיפיי רוכשת את Finaway
אפליקציית המוזיקה השוודית ספוטיפיי (SPOT) הודיעה על רכישת Finaway – חברה אמריקאית העוסקת בתחום ספרי האודיו.
ברשותה של Finaway קטלוג עצום של 325,000 כותרים, שאותם היא הפיצה עד כה בשילוב של אפליקציות משלה ודרך חנויות גדולות כמו אמזון, אפל וכדומה.
פרטי העסקה לא פורטו, אך החברות אמרו כי הן מצפות שהיא תיסגר במהלך הרבעון הנוכחי.

מניית קומפיוג'ן 'משלמת' על כישלון הניסוי בטיפול בחולי סרטן
מניית חברת הביוטכנולוגיה קומפיוג'ן (CGEN) זינקה ביום חמישי ב-14% בעקבות השקעה של ענקית התרופות BMS במניותיה, אך ביום שישי צנחה ב-18% למחיר הנמוך ב-32% ממחיר המנייה אותו שילמה BMS בעת הרכישה בעקבות פרסום תוצאות ניסוי קליני בשלב 1/2 במחלות הסרטן.
BMS פיתחה תוכנה לזיהוי חלבונים שעשויים להיות יעד לטיפול תרופתי, והיא משתפת פעולה עם קומפיוג'ן בפיתוח תרופות אימונו-תרפיות לכמה סוגי סרטן.
החברה רכשה 2.7% ממניותיה של קומפיוג'ן תמורת 20 מיליון דולר, במחיר של 8.57 דולר למניה.

שרתי הדוא"ל של ה-FBI נפרצו
במהלך הסוף שבוע הפיצו האקרים עשרות אלפי הודעות ספאם לאחר שככל הנראה הצליחו לפרוץ לשרתי הדוא"ל של ה-FBI.
בהודעות הספאם שנשלחו נכתב כי ה-FBI זיהו מתקפת סייבר ברשת המחשוב של הנמען, כאשר המתקפה כוללת גם גניבת מידע.
ההאקרים פירסמו בהודעת הספאם כי למתקפה אחראי "וויני טרויה" – מנהל מחלקת המחקר בחברות מודיעין הסייבר NightLion ו- Shadowbyte.

הודו תחל בשיחות לקידום תעשיית המטבעות הדיגיטליים במדינה
הועדה הפיננסית של הודו תפגש היום עם בכירים בתעשיית המטבעות הדיגיטליים במדינה כדי לשמוע את הדעות וההשקפות של מומחים בתחום.
בהודעה שפורסמה נרשם כי מטרת הפגישה הינה “לשמוע את הדעות של שותפים, מומחי התעשייה על הנושא של ‘קריפטו-פיננסים’: הזדמנויות ואתגרים”.
הפגישה תכלול משתתפים מאיגוד האינטרנט והמובייל של הודו, וממועצת הבלוקצ’יין והנכסים הדיגיטליים, ביניהם זירות המסחר ההודיות המובילות WazirX, CoinSwitch Kuber ו-CoinDCX ומשתתפים נוספים.

טויוטה הודיעה כי תתחיל לפצות על הייצור ש'אבד'
יצרנית הרכבים היפנית טויוטה (TM) פרסמה הודעה בה מסרה כי החל מחודש דצמבר תתחיל "לפצות על הייצור שאבד כתוצאה מהמחסור באספקה", בעוד שמפעליה ביפן יחזרו לשגרה לראשונה מזה 7 חודשים.
טויוטה מסרה כי היא מתכננת לייצר כ-800,000 כלי רכב ברחבי העולם בדצמבר, לעומת כ-760,000 בתקופה המקבילה אשתקד, ולשמור על תוכניתה לייצור 9 מיליון כלי רכב ברחבי העולם במהלך שנת הכספים שתסתיים ב-31 במרץ.

 


 

פרסום דו"חות פיננסיים

 

 

 

 

 

 

***אין באמור המלצה לקניה או מכירה של ניירות ערך, הכותב עשוי להחזיק בנייר וזהו אינו תחליף לייעוץ פרטני המותאם לצרכיו האישיים של כל אדם

כתבות מאותו תחום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Close
Close