וול סטריטניתוח פונדמנטליספריית טריידסטריט

תאגיד אנרון – הקריסה הגדולה

אנרון (Enron) היא חברת אנרגיה אמריקנית אשר קרסה בסוף שנת 2001, תך כדי כך שהיא מוגדרת כפשיטת הרגל השישית בגודלה בארה"ב.

קצת רקע

אנרון עסק בשני תחומים עיקריים: סחר באנרגיה, והקמת תשתיות אנרגיה. הוא היה פעיל בארה"ב, בהודו, ובמדינות נוספות. העסקה בהודו (תחנת כוח גדולה) נכשלה לפני וייתכן כי זה היה הבקע הגלוי-לעין הראשון בחזית המושלמת שהתאגיד הציג כלפי חוץ.

חלק גדול מעושרו וחשיבותו בא מקנייה ומכירה של חוזים עתידיים על חשמל ועל גז-טבעי. עד 1995, כבר הייתה אנרון "הגורם הכי משפיע בשוק הגז של אמריקה הצפונית": נתח-השוק שלה היה 20% בערך. חלק ניכר מעליית ערך המניה נגרם במסגרת גל ההתלהבות מן האינטרנט. היא נחשבה לאחת מן החברות הגדולות בתחום המסחר המקוון, אך היא הייתה רחוקה מ"בועה": בשיא הפעילות, היו לה הכנסות בשווי 100 מיליארד דולר.

 

 

התרסקות התאגיד

קריסתו של אנרון בסוף שנת 2001 אירעה כאשר המתחרה דיינג'י (Dynegy) חזרה בה מעסקת מיזוג עם אנרון. החלטתה של דיינג'י התקבלה ממש ברגע האחרון, ערב מועד המימוש. ביטול העסקה יחד עם גורמים נוספים גרמו למניות אנרון להתרסק מערך של 90$ למניה לערך של 0.16 $ תוך שבועות ספורים.

בנוסף, ימים ספורים לפני תאריך העסקה, ירד ערכן של מניות אנרון כאשר דווח שאשראי החברה הורד בדרגה ובכך 3.9 מיליארד דולר של חובות החברה נדרשו לתשלום על ידי הנושים. ארבעה ימים לאחר מכן, אנרון בקשה הגנה משפטית והחלה בתהליכי פשיטת רגל. תהליך פשיטת הרגל מחק למעשה 30 מיליארד דולר ממחזיקי מניות החברה. 

אך זאת הייתה רק ההתחלה; התגלה כי החברה דיווחה על מאזנים שקריים לאורך זמן ובאופן שיטתי ומונחה מלמעלה, יצרה תרמית חשבונאית מתוכננת ומתוחכמת. בבדיקה לאחור התגלה גם, כי בכירים בחברה סחרו במניות על בסיס מידע פנים, עבירה חמורה ביותר בארצות הברית. אנרון הסבה למשקיעים הפסדים של יותר מ-60 מיליארד דולר וכמו כן, נמחקו מיליארדי דולרים מכספי הפנסיה של עובדי החברה.

אנרון הצליחה לקבל אשראי בהיקף של 1.5 מיליארד דולר, שיאפשר לה לפעול בתקופת פשיטת הרגל. שני בנקים להשקעות, "ג'י. פי. מורגן" ו"סיטי גרופ", שהלוו לחברה הקורסת מיליארדים של דולרים, הסכימו להעניק לה אשראי נוסף.

אנרון יצאה מפשיטת הרגל בנובמבר 2004.  ב-7 בספטמבר 2006 מכרה אנרון את חברת הבת "פריזמה אנרג'י" , הישות העסקית האחרונה שנותרה בידה, לחברת "אשמור אנרג'י".

 

היום שאחרי…

המילה "אנרון" הפכה בעקבות השערורייה למילה נרדפת לתרמית זדונית ולשחיתות תאגידית. שערוריית אנרון הייתה המרכזית בשורת פרשיות שהניעו את המחוקק האמריקאי לנסח חוק שיגביר את הפיקוח והבקרה הפנימיים על הדיווח הכספי "חוק סרבנס -אוקסלי". בעקבות השערורייה, יצאו ספר וסרט המתארים את מה שהיה "מאחורי הקלעים"-  


תקציר

"24 יום" הוא סיפור מרתק הנקרא כספר מתח, גדוש בתפניות מפתיעות ובדמויות ססגוניות. מיהו אנדי פסטו שעמד מאחורי ההונאה הגדולה? מדוע התפטר ג´ף סקילינג מניהולה של אנרון? מי שילם בחייו על התרמית? מה מסתתר מאחורי ראשי התיבות LJM? כיצד הלכו שולל האנליסטים? מה היה חלקם של רואי החשבון?  זהו סיפורה המלא של השערורייה הפיננסית המסעירה בדורנו.


תקציר

"אנרון- הבחורים החכמים ביותר בחדר" הוא אחד מן הסרטים התיעודיים החשובים ביותר שנעשו על התרבות התאגידית של ארצות הברית. הוא היה מועמד לפרס האוסקר של שנת 2006 בקטגוריית הסרט התיעודי, וזכה בלפחות שלושה פרסים במסגרת פסטיבלי קולנוע ותחרויות בתחום הדוקומנטרי. הוא מתאר את עלייתו ונפילתו של תאגיד האנרגיה 'אנרון', שבעליו ומנהליו הבכירים הונו את ציבור המשקיעים וגרפו הון עתק לכיסיהם לפני שהחברה התמוטטה וכל עובדיה הושלכו אל הרחוב.

כתבות מאותו תחום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
{ "symbols": [ { "title": "S&P 500", "proName": "OANDA:SPX500USD" }, { "title": "נאסדק 100", "proName": "OANDA:NAS100USD" }, { "title": "EUR/USD", "proName": "FX_IDC:EURUSD" }, { "title": "BTC/USD", "proName": "BITSTAMP:BTCUSD" }, { "title": "ETH/USD", "proName": "BITSTAMP:ETHUSD" } ], "colorTheme": "light", "isTransparent": false, "displayMode": "adaptive", "locale": "he_IL" }
Close
Close