חדשות היום

החוזים העתידיים פותחים את היום במגמה חיובית קלילה ; ג’יי.פי מורגן תובעים 162 מיליון דולר מטסלה

 

תמונת מצב השווקים

 

חדשות היום
וירוס הקורונה- עדכונים
✔ פייזר הודיעה כי אם תקבל אישור לתרופה האנטי-ויראלית שפיתחה נגד נגיף הקורונה, היא תאפשר לחברות אחרות לייצר אותה, כך שניתן יהיה להפיץ את התרופה בקלות ברחבי העולם.
✔ ראש ממשלת צ’כיה הודיע כי החל מיום שני, אזרחים שלא חוסנו נגד נגיף הקורונה לא יורשו להיכנס לאירועים ציבוריים, וזאת לאחר שמניין הנדבקים היומי בנגיף שבר את השיא מפרוץ המגפה במדינה.
✔ ארגון התעופה הבינלאומי (IATA) העריך שהשווקים המקומיים יתאוששו בשנה הבאה כמעט לרמה שבה היו ב-2019, אולם הטיסות הבינלאומיות יפגרו “ב-44% בלבד” מרמות 2019, שבהן לא היו מגבלות.
✔ עיריית אמסטרדם הודיעה כי היא מבטלת את האירוע הרשמי לכבוד ערב השנה החדשה המתקיים בכיכר המוזיאונים שבמהלכו נערכת הספירה לאחור לקראת חצות והמעבר לשנה האזרחית החדשה, בעקבות העלייה בתחלואה.
✔ הפרלמנט הגרמני אמור להחליט היום על תקנות דרסטיות במאבק נגד הקורונה המתפשטת ברחבי המדינה.
הסעיף המרכזי, שהודלף לתקשורת, הוא המאבק הקיצוני נגד אנשים המייצרים ומשתמשים ביודעין בתעודות חיסון מזויפות, העלולים בקרוב להישפט למאסר של עד 5 שנים.
✔ המכירות הקמעונאיות בארה”ב עלו באוקטובר ב-1.7% – העלייה החודשית הגדולה מאז מרץ, וזאת לעומת צפי הכלכלנים בשוק לעלייה של 1.5%.
✔ הייצוא התעשייתי בארה”ב זינק באוקטובר ב-1.6% לעומת צפי של 0.8%, וזאת לאחר ירידה של 1.3% בספטמבר.
✔ היצוא מיפן עולה בחודש השמיני ברציפות באוקטובר, כשהפעם מדובר ב-9.4%, על אף שהתחזיות עמדו על עלייה חזקה יותר של בין 10% ל-11%.
היבוא ליפן זינק ב-26.7%, בהמשך לקפיצה של 38.6% בספטמבר, ובעוד שהתחזיות עמדו על פלוס 32%.
✔ מדד המחירים לצרכן זינק בבריטניה באוקטובר ב-4.2% – הרמה הגבוהה ביותר מאז דצמבר 2011, וזאת ב’תמיכה’ של עליית מחירי חשמל ביתי, דלקים, מכוניות משומשות, מסעדות ובתי מלון.
התחזיות עמדו על עלייה של 4% במדד, בהמשך לעלייה של 3.1% שנרשמה בספטמבר.

סיכום הפגישה של ביידן עם נשיא סין
הנשיא ביידן ונשיא סין, שי ג’ינפינג, נפגשו במשך יותר מ-3 שעות בניסיון להפחית את המתיחות בין שתי המעצמות.
שי אמר במהלך הפגישה כי כדי שסין וארה”ב יפצחו במערכת יחסים קרובה, יש לקיים 3 עקרונות: כבוד הדדי, דו קיום שליו ושיתוף פעולה –
“נשיא סין אמר שוושינגטון ובייג’ינג הן כמו שתי ספינות שאסור שיתנגשו”.
הפגישה היתה מגוונת, מעמיקה, ישירה ופרודוקטיבית. היא עזרה להרחיב את ההבנות ההדדיות”, מסר משרד החוץ הסיני.
ביידן הבהיר לשי כי ארה”ב תשמור על האינטרסים והערכים שלה יחד עם בעלות בריתה וכי בכוונתו “להגן על העובדים האמריקנים והתעשיות האמריקניות מפני שיטות הסחר והכלכלה הלא הוגנות של סין”.
“לא ציפינו שתהיה פריצת דרך, ואכן אין כאלה לדווח עליהן. הפגישה עסקה בפיתוח דרכים לנהל את התחרות בצורה אחראית, לוודא שארה”ב וסין יכולות לנקוט צעדים תחרותיים, אבל מצליחות לשמור על תקשורת ביניהן”, אמר בכיר בממשל ארה”ב”.

איריס השלימה הנפקה בנאסד”ק
חברת כריית הביטקוין האוסטרלית Iris Energy (סימבול IREN) השלימה הנפקה בבורסת הנאסד”ק לפי שווי של 1.55 מיליארד דולר, וגייסה 231.5 מיליון דולר.
ההנפקה בוצעה במחיר של 28 דולר למניה, מעט מעל התמחור בתשקיף שעמד על 27-25 דולר.
איריס לא מחזיקה ביטקוין במאזן שלה, שכן היא מנזילה את המטבעות מייד לאחר השלמת הכרייה.
החברה רשמה בשנה הפיסקאלית שהסתיימה ב-30 ביוני הפסד של 57.6 מיליון דולר, לצד הכנסות של 7.5 מיליון דולר ארה”ב.

אמזון מפילה את ויזה
ענקית הקמעונאות אמזון הודיעה כי לא תמשיך לקבל כרטיסי אשראי של חברת ויזה (V) שהונפקו בבריטניה לאור העמלות הגבוהות אותם גובה החברה ממשיכות להוות מכשול עבור עסקים המעוניינים להציע את המחירים הטובים ביותר ללקוחותיהם.
משתמשיה הבריטים של אמזון שניסו לבצע רכישות בפלטפורמה קיבלו מוקדם יותר השבוע הודעה מטעם החברה אשר מבשרת להם כי החל מה-19 לינואר 2022, לא תאפשר החברה לקבל תשלומים באמצעות כרטיס אשראי של החברה במידה והונפק במדינה.

מחקר: סין עקפה את ארה”ב
לפי דו”ח של מקנזי, ההון העולמי שילש את עצמו בשני העשורים האחרונים, בהובלת סין שגם עקפה את ארה”ב והפכה למדינה העשירה בעולם.
הדו”ח בחן את המאזנים הלאומיים של 10 מדינות המייצגות מעל ל-60% מההכנסה העולמית, שכללו גם את בריטניה, צרפת, קנדה, אוסטרליה, מקסיקו, גרמניה, יפן ושבדיה, ומצא כי סין אחראית לקרוב לשליש מהעלייה בשווי ההון העולמי ב-2 העשורים האחרונים.
ההון של סין טיפס ל-120 טריליון דולר בשנה שעברה מ-7 טריליון דולר בלבד ב-2000, שנה לפני שהמדינה הצטרפה לארגון הסחר העולמי.

ארה”ב מתחילה בסבב שיחות עם מדינות אסיה
בכירים בתחום הסחר והמסחר בארה”ב, ביניהן נציגת הסחר קת’רין טאי ושרת המסחר ג’ינה ראימונדו, נפגשים השבוע עם מקביליהם ביפן, דרום קוריאה והודו (מלבד סין), כחלק מהמאמץ לחזק קשרים כלכליים עם מדינות ידידותיות לארה”ב באסיה.
“לאחר השיחות עם אירופה, כעת הממשל מוכן לדון עם אסיה ולתת לאסיה את תשומת הלב שדובר עליה בחזית הכלכלית אבל אי אפשר היה לתת עד עכשיו”.

גילת תפרוש מערכות ב-12 מדינות נוספות באפריקה
חברת הסלולר הגדולה באפריקה הודיעה שתיכנס לפעילות בעוד 12 מדינות ביבשת ותעשה זאת באמצעות המערכות של גילת (GILT).
גילת מחברת אזורים מרוחקים לאינטרנט ושירותי תקשורת לווינית ולכן הפתרון שלה מצויין למקומות כמו יבשת אפריקה.

מייסדי טוקספייס פורשים 5 חודשים אחרי ההנפקה
המניה של ספקית שירותי הטיפול הנפשי המקוונים Talkspace (סימבול TALK) ‘נחבתה’ חזק על רקע הודעה כי צמד המייסדים השותפים של החברה פורשים מההנהלה ומדירקטוריון החברה.
שווי השוק הנוכחי של טוקספייס נמוך ביותר מ-60% משווייה לפני 5 חודשים, כשהחברה נהפכה לציבורית.
לפי הודעת טוקספייס, אורן פרנק מסיים את תפקידו כמנכ”ל החברה, ואילו רעייתו רוני מסיימת את תפקידה כמנהלת השירותים הקליניים של החברה. עם זאת, השניים ימשיכו לשמש יועצים אסטרטגיים של הדירקטוריון במשך 6 חודשים.

וואווי מצאה פתרון לחרם
עפ”י דיווח של בלומברג, מכשירי ענקית התקשורת הסינית ואווי עשויים לחזור בשנה הבאה לשוק הבינלאומי, על אף החרם מצד ארה”ב ובעלות בריתה.
בדיווח נמסר כי החברה מנהלת מו”מ עם לפחות 2 חברות סיניות, PTAC ו-TD Tech, שאינן ב”רשימה השחורה” של ישויות מוחרמות, מתוך כוונה למכור להן את הזכויות לייצר את המכשירים שלה תחת שמותיהן.
אם המהלך ייצא לפועל, וואווי תמכור לחברות רשיונות לייצור מכשירים שתוכננו על ידה. המכשירים יחזרו לייצור המוני ולשוק המערבי, תחת שמות מותג אחרים אך עם אותם רכיבים.

אוהיו תובעת את מטא לאור חשיפת המסמכים
מדינת אוהיו שבארה”ב הגישה תביעה נגד מטא (פייסבוק לשעבר) בגין הונאת משתמשים על אופן השימוש באלגוריתמים ברשתות החברתיות שלה.
בהצהרת התובע הכללי של אוהיו צוין כי התביעה מגיעה בעקבות הפרויקט שכונה Facebook Files, אשר כלל פרסום עשרות מסמכים פנימיים של מטא-פייסבוק, שהודלפו לתקשורת בידי מי שזכתה לכינוי ‘חושפת השחיתויות של פייסבוק’.
לדבריו, המסמכים הללו מצביעים על כך שמטא הטעתה את המשתמשים ואת בעלי מניותה ביחס לתפעול של האלגוריתם שלה.

ג’יי.פי מורגן תובעים 162 מיליון דולר מטסלה
הבנק ג’יי.פי מורגן (JPM) תובע 162 מיליון דולר מטסלה (TSLA), בטענה כי היא הפרה “באופן בוטה” חוזה העוסק בכתבי אופציות למניות.
לפי התביעה, טסלה מכרה לבנק כתבי אופציות שהיו ממומשים רק אם המחיר שנקבע בהם היה נמוך ממחיר מניית החברה במועד הפקיעה – יוני ויולי 2021.
המחלוקת התגלעה לאחר שג’יי.פי מורגן ביצע התאמות לערך כתבי האופציות, לאחר סדרת הציוצים של מאסק מ-7 באוגוסט 2018, שבהם הכריז כי הוא שוקל להפוך את טסלה לחברה ציבורית במחיר של 420 דולר למניה וכי השיג את המימון הנחוץ לשם כך.
“טסלה התעלמה באופן בוטה מהחובות הברורות שלה לפי החוזה לשלם לג’יי.פי מורגן מחיר מלא”.

מייסד אוורגרנד מממש נכסים
עפ”י דיווח של רויטרס, בעוד ענקית הנדל”ן הסינית אוורגרנד מחפשת דרכים לעמוד בתשלומי החובות שלה, המייסד מוכר נכסים יוקרתיים כמו יצירות אמנות וקליגרפיה ו-2 בתים כדי לשחרר הון.
הדיווח מגיע לאחר שמוקדם יותר החודש הורו הרשויות בסין ליו”ר החברה להשתמש בחלק מהונו האישי כדי לעזור לשלם למחזיקי האג”ח, מה שאילץ אותו להשתמש באחד הבתים שלו בהונג קונג כערבות לקבלת הלוואה מבנק הבנייה לסין, ולאחר מכן המשיך במכירת בית נוסף שבבעלותו.

מדינות מפסידות חצי טריליון דולר בגלל העלמות מס של עשירים
עפ”י העיתון הבריטי The Guardian, מחקר חדש מצא כי מדינות מפסידות קרוב לחצי טריליון דולר, בשל טקטיקות שונות להעלמת מס מצד עשירי העל והחברות הבינלאומיות הגדולות. הסכום הזה מספיק היה כדי לחסן את כלל אוכלוסיית העולם נגד קורונה 3 פעמים.
312 מיליארד דולר מהסכום נבעו מתאגידים שניצלו שיעורי מס חברות נמוכים יותר במדינות אחרות, ואילו 171 מיליארד דולר נבעו מהעלמת מס על ידי אנשים עשירים המשתמשים במקלטי מס.
הנתונים התפרסמו לאחר שקרוב ל-140 מדינות הסכימו על מס חברות מינימאלי של 15%.

מאסק מכר עוד מניות טסלה
אילון מאסק ממשיך במסע המימושים האינטנסיבי שלו, עם יום שביעי רצוף של מכירת מניות’, עפ”י המסמכים שהוגשו לרשות לניירות ערך.
מנכ”ל טסלה מכר ביום שלישי 934 אלף מניות של החברה בכ-973 מיליון דולר, בהמשך למכירת מניות ביום שני בסכום של 930 מיליון דולר. בשבוע שעבר מכר מאסק בסך הכול 8.16 מיליון מניות טסלה בסכום כולל של 8.8 מיליארד דולר.
המטרה שלו היא לשלם פחות מיסים על המניות שהוא מחזיק.

אמזון תספק רפואה וירטואלית לעובדי רשת הילטון בארה”ב
אמזון חתמה על הסכם עם רשת מלונות הילטון (HLT) בארה”ב להשקת שירות הבריאות המקוון שלה Amazon Care עבור עובדי הרשת.
התוכנית של אמזון היא להתרחב ללוס אנג’לס, שיקגו, דאלאס, פילדלפיה ובוסטון ולהגיע ל־20 ערים במהלך 2022.
השירות מציע למנויים טיפולים רפואיים באמצעות אפליקציה שמחברת באופן וירטואלי בין המשתמשים לבין רופאים ואחיות ומאפשרת להתכתב עמם ולנהל שיחות וידיאו.
לפי דיווחים, גם רשתות בתי המרקחת הגדולות בארה”ב, וולגרינס ו־CVS, שוקלות לפתח מודל דומה שיציע ביקורי בית ותמיכה מקוונת.

אקאסה רוכשת 72 מטוסי בואינג
חברת התעופה ההודית Akasa Air הודיעה כי בכוונתה לרכוש 72 מטוסי בואינג (BA) מדגם MAX737-8.
ההזמנה עומדת על שווי כספי כולל של כ- 9 מיליארד דולר ומהווה הוכחה לכך שמטוסי בואינג 737 מקס הם המטוסים המועדפים לשרת את השוק ההודי המתפתח.
“אנו מאמינים שמטוס בואינג ה-737 מקס החדש הוא המטוס המתאים ביותר לאסטרטגיה שלנו לנהל חברת תעופה חסכונית, אמינה עם עלויות נמוכות, ידידותית לסביבה עם צי מטוסים חדש וירוק בשמי הודו”, אמר מנכ”ל החברה.

מטא מציגה כפפה עם כיסי אוויר מתנפחים
לפני כמה שבועות הודיעה מטא על שינוי החזון של החברה והתמקדות בעולם ה-AR / VR שבו נחיה בעוד כמה שנים.
כעת מכריזה החברה על פיתוח חדש שיאפשר בדיוק את זה במה שהחברה מכנה “השלב הבא של האינטרנט” וחשפה אבטיפוס לכפפה חדשה שאמורה לעזור לנו לחוש את מה שנראה ונוכל לגעת בו במטאברס.
מדובר בכפפה הפטית שנוכל לעטות ושתבצע עבורנו את התיווך של התחושות הפיזיות של ליטוף בעל חיים או אדם, משחק בכדור, הרמה של חפצים או כל פעולה אחרת שנוכל לעשות עם הידיים במטאברס.

סטייפלס סנטר בלוס אנג’לס ייקרא היכל Crypto.com
בורסת הקריפטו Crypto.com חתמה על הסכם ל-20 שנה מול חברת Anschutz Entertainment Group (AEG), הבעלים של היכל הספורט והבידור המפורסם בלוס אנג’לס, שבמסגרתו ישנה ההיכל את שמו ל-Crypto.com Arena (היכל קריפטו.קום).
סטייפלס סנטר הוא אולם הבית של 4 מועדוני ספורט מקצועיים אמריקאים וכן מועדון ההוקי קרח קינגס.
בורסת Crypto.com הסכימה לשלם ל-AEG סכום של 700 מיליון דולר עבור הזכות לשנות את שם ההיכל המפורסם ודובר של קריפטו.קום מסר כי העסקה תתבצע כולה במזומן, ולא במטבעות קריפטו.

פולקסווגן מחזקת את יחידות האנרגיה והטעינה שלה
ענקית הרכב הגרמנית פולקסווגן (OTCVWAGY) הודיעה כי היא מתכננת להכפיל את מצבת העובדים שלה ביחידת האנרגיה וההטענה שלה, להשיק טכנולוגיית תשלומים חדשה בשנה הבאה, ולכרות בריתות נוספות במטרה להתמודד מול טסלה בכל הקשור לתשתיות חשמל.
במהלך שמדגיש את שאיפותיה של פולקסווגן בתחום כלי הרכב החשמליים, החברה גייסה את אלקה טמה, מנהלת ותיקה בתעשיית החשמל, שלאורך כמעט 2 עשורים מילאה תפקידים בחברות האנרגיה הגרמניות RWE ו-Innogy, כדי שתסייע לשדרג את יצרנית כלי הרכב לקראת התמודדות מול טסלה.

לראשונה: אפל תמכור חלקים לתיקון ביתי של אייפון ומק
אפל הודיעה רשמית על שירות תיקונים עצמי שמסגרתו לקוחות יוכלו לקבל גישה לחלקים רשמיים של אפל, ולתקן את המכשירים שלהם מבלי שאפילו יצטרכו להגיע לאפל סטור.
השירות החדש נקרא Self Service Repair, והחל מתחילת שנת 2022 לקוחות שיעדיפו שלא לתקן את המכשירים שלהם אצל טכנאי מורשה של אפל וחושבים שהם יכולים לעשות זאת בעצמם, יוכלו להזמין חלקים מהחנות המקוונת הרשמית של אפל, ואיתם גם יוכל להזמין כלים ומדריכים לביצוע התהליך.

 


 

פרסום דו”חות פיננסיים

 

 

 

 

 

 

***אין באמור המלצה לקניה או מכירה של ניירות ערך, הכותב עשוי להחזיק בנייר וזהו אינו תחליף לייעוץ פרטני המותאם לצרכיו האישיים של כל אדם

כתבות מאותו תחום

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close