חדשות היום

השווקים נצבעים בירוק לאחר עדות הפד וההיפוך בוול סטריט ; ריביאן מסכמת את 2021

תמונת מצב השווקים

 

חדשות היום

וירוס הקורונה- עדכונים
✔ סוכנות התרופות האירופית (EMA) הזהירה כי מנת חיסון רביעית נגד קורונה עלולה להשפיע לרעה על המערכת החיסונית ולהחלישה.
✔ ארגון הבריאות העולמי מסר כי מספר המאומתים באירופה עמד על מעל 7 מיליון בשבוע הראשון של 2022 – זינוק של פי שניים בתוך שבועיים וציין כי "בקצב הזה ההערכות הן שמעל 50% מאזרחי אירופה יידבקו באומיקרון בתוך 6-8 שבועות".
✔ מנכ"ל ענקית התעופה יונייטד איירליינס (UAL) מסר כי כ-4% מעובדי החברה בארה"ב (כ-3,000 עובדים) נמצאו חיוביים לקורונה, עם זאת "עובדים מחוסנים לא מתו ולא אושפזו לאחרונה עם המחלה".
עוד ציין כי חברת התעופה "מצמצמת את לוחות הזמנים לטווח הקרוב כדי לוודא שיש לנו מספיק כוח אדם ומשאבים לטפל בלקוחות".
✔ עפ"י פרסום של USA Today, מספר העובדים שעזבו את עבודתם עלה מ־4.2 מיליון באוקטובר ל־4.5 מיליון בנובמבר, כאשר השיא הקודם שנרשם בספטמבר עמד על 4.4 מיליון מתפטרים.
המשמעות היא ש־3% מכלל העובדים בארה"ב פרשו מרצון מעבודתם.
✔ מנכ"ל ג'יי.פי מורגן מסר לרויטרס כי עובדים אשר לא מחוסנים כנגד הקורונה בסניפי הבנק בניו יורק מסתכנים באיבוד מקום עבודתם ולא יקבלו תשלום במידה ויסרבו לציית לדרישות ההתחסנות –
"אם אתם לא מתכוונים להתחסן, לא תוכלו לעבוד במשרד הזה. אנחנו לא מתכוונים לשלם לעובדים כדי לעבוד מהבית".
✔ ארה"ב חתמה על הסכם לרכישת 600 אלף מנות נוספות של תרופת הקורונה שפיתחו חברות GlaxoSmithKline (סימבול GSK) ו-Vir Biotechnology (סימבול VIR) תמורת סכום שלא צוין.
✔ ענקית הביוטכנולוגיה ביונטק (BNTX) מסרה כי היא צופה שההכנסות מהחיסון שפיתחה עם פייזר (PFE) כנגד הקורונה יעמדו בשנת 2022 על עד 19 מיליארד דולר, תוך שהיא מתחייבת כי הרווחים יושקעו בפיתוח תרופות לסרטן וחיסונים חדשים.
✔ אנליסט מג'יי פי מורגן פרסם תחזית לגל הקורונה הנוכחי –
"למרות שגל 'אומיקרון' מהווה סיכון לצמיחה ברבעון הראשון, אנו צופים כי גל זה יעבור בחדות בשבועות הקרובים, ויספק דחיפה לרבעון השני.
ככל שהגל הזה יתפוגג, סביר להניח שזה יסמן את סופה של המגיפה, כאשר יכולת ההדבקה הגבוהה של זן האומיקרון דוחקת גרסאות חמורות יותר ומובילה לחסינות טבעית רחבה".
✔ מושל ניו ג'רזי מסר כי מנדט המסכות בבתי הספר במדינה יימשך "בעתיד הנראה באופק", גם לאחר שמצב החירום שהוכרז יפוג.
✔ לפי נתוני חברת Cirium, בתקופת חג המולד והשנה החדשה נרשמה פגיעה קשה במיוחד בענף התעופה ברחבי העולם, עם ביטולים של 59,240 טיסות בין ה־24 בדצמבר ל־3 בינואר, כשליש בימים הראשונים של השנה.
השיבושים הללו נמשכים גם עתה, כאשר ביום שני ביטלו חברות התעופה המובילות בארה"ב למעלה מ־700 טיסות ועיכבו כ־700 נוספות, זאת בגלל סופות ומחסור באנשי צוות.
סאות'ווסט (LUV) ביטלה למעלה מ־200 טיסות, שהן 6% מהלו"ז היומי. יונייטד (UAL) ביטלה 108 טיסות, שהם 5% מהטיסות המתוכננות.
✔ פולין הופכת למדינה האירופית האחרונה שעברה את 100,000 מקרי המוות מהקורונה, כאשר כ-24,000 התרחשו בגל ההידבקות האחרון שהחל באוקטובר.

פאואל מצליח להרים את השוק בעדותו
עדות יו"ר הפד, ג'רום פאוול בסנאט, לטובת אישור מינויו מחדש לכהונה נוספת בת 4 שנים, תפסה את עיני השוק, בעיקר מכיוון שזאת כאשר ברקע המהלך המצמצם שמוביל הבנק המרכזי, שהודיע בישיבתו האחרונה על תחזית ל-3 העלאות ריבית ב-2022, לאחר סיום תוכנית הרכישות במרץ.
פאוול ציין כי הבנק המרכזי יהפוך לאגרסיבי יותר עם העלאת האשראי לטווח הקצר –
"במידה ונצטרך להעלות את הריבית יותר גבוה לאורך הזמן, אנחנו נעשה זאת. אנו נשתמש בכלים שלנו על מנת להחזיר את האינפלציה לאחור.
אנחנו יודעים שלאינפלציה גבוהה יש מחיר, במיוחד לאלה שפחות יכולים לעמוד בעלויות גבוהות יותר של הדברים הבסיסיים, כמו מזון, דיור ותחבורה.
אנחנו נעשה שימוש בכלים שלנו על מנת לתמוך בכלכלה ובשוק תעסוקה חזק, ועל מנת למנוע התבססות של אינפלציה גבוהה".
אנליסטים רבים ובכירים לשעבר בפד הזהירו כי הפד נמצא כעת "מאחורי העקומה בנוגע לאינפלציה", כלומר הוא יצטרך להעלות את הריבית עד שהביקוש בקרב הצרכנים יצטמצם.

דו"ח המטבעות הדיגיטליים צפוי להתפרסם בשבועות הקרובים
פאואל ציין בעדותו כי הדו"ח הממשלתי על מטבעות קריפטוגרפיים צפוי להתפרסם "בשבועות הקרובים" לאחר שהתעכב "בשל סדרי עדיפויות" –
"זה היה קשה, ולא הבאנו את זה לנקודה שהיינו צריכים, אך זה נמצא שם ותוך מספר שבועות נפרסם אותו. אגב, הרבה מתוך התהליך היה שאילת שאלות בקרב הציבור מאשר נקיטת עמדה, על אף שנקטנו עמדה".
עוד הוסיף פאואל כי "הדולר הדיגיטלי יוכל להתקיים במקביל למטבעות יציבים פרטיים".

הקורונה פגעה במאבק במשבר האקלים
דו"ח הסיכונים השנתי של הפורום הכלכלי העולמי (WEF) ציין כי הקורונה פגעה במאבק במשבר האקלים וזה צפוי להיות האתגר הגדול ביותר בעשור הקרוב –
"כישלון הטיפול במשבר האקלים עלול להפחית שישית מהתמ"ג העולמי, וההתחייבויות שיצאו מפסגת האקלים בגלזגו אינן מספקות על מנת להגיע ליעד של הגבלת התחממות האקלים ל-1.5 מעלות צלזיוס. עדיין לא מאוחר לממשלות וחברות לטפל בסיכונים שעומדים בפניהן ולחולל שינוי חדשני, מכליל ונחוש – שיגן על כלכלות ועל אנשים".
סקר שנערך בקרב מנכ"לים בכל העולם הראה כי רק 16% הביעו אופטימיות לגבי התחזית לכלכלה העולמית, ו-11% אמרו כי הם מאמינים שקצב ההתאוששות שלה יואץ. רוב הנשאלים צפו כי 3 השנים הבאות יתאפיינו בתנודתיות וטלטלות או בהתרחבות הפערים.

איירבוס שוב גברה על בואינג
זו השנה השלישית שאיירבוס גוברת על המתחרה שלה בואינג (BA), כשהיא מסכמת את 2021 עם 611 מטוסים מסחריים שהיא סיפקה ל-88 לקוחות בשנת 2021 – עלייה של 8% בהשוואה ל-2020 –
"השנה נרשמו הזמנות משמעותיות מחברות תעופה ברחבי העולם, עדות לאמון בצמיחה בת-קיימא של ענף התעופה לאחר הקורונה. למרות שעדיין נותרו אי-ודאויות, אנחנו במסלול להגביר את הייצור כדי לעמוד בדרישות הלקוחות שלנו. במקביל אנו מכינים את עתיד התעופה, משנים את היכולות התעשייתיות שלנו ומיישמים את מפת הדרכים להפחתת זיהום האוויר".
עם זאת, בואינג מפרסמת כי מסרה במהלך השנה שעברה 340 מטוסים אזרחיים ו-169 מטוסים צבאיים, כאשר 263 מהם היו מדגם ה-737.

ריביאן מסכמת את 2021
יצרנית הטנדרים החשמליים ריביאן (RIVN) מסרה כי עד סוף 2021 ייצרה 1,015 כלי רכב ומסרה 920 מהם ללקוחותיה בארה"ב, כאשר היעד שלה היה לייצר מעל ל-1,200 רכבים ולמסור מעל ל-1,000.
הנתונים הם שילוב של הטנדרים מדגמי R1T ו-R1S, אשר הולכים ללקוחות פרטיים, ודגם ה- EDVאשר הולך למשלוחים של חברת אמזון.
נכון ל-15 בדצמבר 2021, מספר ההזמנות המוקדמות בארה"ב ובקנדה עומד על כ-71,000 (עלייה מ-48,390 ב-30 בספטמבר).

צפון קוריאה משחקת באש – גרמה לעצירת הטיסות מארה"ב
צפון קוריאה ערכה אמש ניסוי נוסף בטיל בליסטי – הניסוי השני שלה בתוך שבוע.
הטיל שוגר מהחוף המזרחי שלה, לים יפן, כשההערכות הן כי  מדובר בטיל על-קולי שעבר מרחק של יותר מ-700 ק"מ, והגיע לגובה של כ-60 ק"מ ולמהירות שגבוהה עד פי 10 ממהירות הקול.
כלי תקשורת בארה"ב דיווחו שבזמן השיגור הורה מנהל התעופה האמריקני (ה-FAA) לעצור את כל הטיסות בנמלי התעופה בחוף המערבי למשך עד 15 דקות.

זום קיבלה את תקן הסמכת הסייבר Common Criteria
זום (ZM) הודיעה על היותה חברת תקשורת הווידאו הראשונה שקיבלה את תקן ההסמכה הבינלאומי Common Criteria Evaluation Assurance על ידי מעבדות המשרד הגרמני הפדרלי לאבטחת מידע (BSI) – תקן המעיד על איכות אבטחת הפלטפורמה מול איומי סייבר.
התקן, המוכר בלמעלה מ-25 מדינות, כולל בריטניה, ארה״ב, קנדה, גרמניה וישראל מהווה כיום כלי הערכה מוביל עבור תקני אבטחה של מוצרי IT ועיקר בשוק בו מספק גדל והולך של משתמשים מצפים שיצרני התוכנה יספקו להם הוכחות על יכולות הסייבר של מוצריהן.

הפסקת חשמל משביתה את בורסת המתכות החשובה בעולם
המסחר בבורסת המתכות של לונדון (LME) הופסק בשעות הלילה ביום שני למשך 5 שעות בעקבות הפסקת חשמל במרכז נתונים חיצוני אשר גרמה לבעיות קישוריות בבורסת המתכות של לונדון (LME).
בעקבות התקלה, נותקו חלק מהסוחרים ממערכת שקובעת את המחירים בעולם לסחורות חשובות – מנחושת ועד אלומיניום.
המסחר היה אמור להיפתח בשעה 01:00, לפי שעון לונדון, אך התחדש רק ב-6:15 בבוקר, לאחר שהבורסה העבירה את המערכות שלה למרכז הגיבוי שלה.

ביל גייטס ישקיע 15 מיליארד דולר בטכנולוגיות ירוקות
קבוצת האקלים של ביל גייטס Breakthrough Energy מתכננת להשקיע 15 מיליארד דולר בפרויקטים של טכנולוגיה נקייה ברחבי ארה"ב, בריטניה והאיחוד האירופי.
לפי הדיווח, הקרן פונה במכוון להשקעות בפרויקטים שאפתניים, שלא תמיד משתלמים בניתוח העסקי שלהם, ולטובת כך היא תעניק תרומות פילנתרופיות, תשקיע במניות "לא כלכליות", ותעניק הסכמי מימוש למוצרים שיפותחו.
גיוס הכספים הראשוני הגיע מחברות הענק מיקרוסופט, ג'נרל מוטורס, אמריקן איירליינס, בוסטון-גרופ, בנק אוף אמריקה ועוד..

טסלה מזניקה את מניית ה-OTC טלון
טסלה הודיעה כי הגיעה להסכמה על עסקה לאספקת הניקל הראשונה שלה בארה"ב אל מול חברת המתכות Talon Metals, הנסחרת ב-OTC תחת הסימבול TLOFF.
עפ"י רויטרס, חלק מתנאי העסקה אינם פורסמו, אך כן ידוע כי טסלה תרכוש 75,000 טון ניקל במשך 6 שנים, וטאלון תספק גם קובלט ועפרת ברזל, אשר ישמשו לייצור הסוללות של טסלה.
עוד צוין כי ההסכם יכול להיות מוארך "עד 12 חודשים, כשלאחר מכן לטסלה הזכות לסיים את ההסכם וטלון עשויה לבחור למכור לצדדים אחרים".

שני שחקני NBA נוספים יקבלו תשלום בביטקוין
עוד 2 שחקני NBA (ליגת הכדורסל הבכירה של ארה"ב), קליי תומפסון ואנדרה איגודלה, הודיעו כי יקבלו חלק מהמשכורת שלהם בביטקוין, ובכך מצטרפים לרשימה של ספורטאים נוספים המקבלים את המשכורת שלהם, או חלקה, בביטקוין.
הראשון היה אוקונג, אשר צייץ ב-2019 “שלמו לי בביטקוין” ואמר שהוא לא יפסיק לבקש עד שזה יהפוך למציאות.
כשנה וחצי לאחר מכן, בדצמבר 2020, אוקונג החל להשתמש באפליקציית סטרייק המאפשרת להמיר חלק מהמשכורת לביטקוין.

טבע מתחילה להכין את המשקיעים לשנת 2023
מנכ"ל טבע (TEVA), קאר שולץ, נגע בכנס הבריאות השנתי של ג'י. פי. מורגן ביעדי החברה לאחר שנת 2023 – השנה המוגדרת להשגת היעדים הפיננסיים ארוכי הטווח שלה –
"לא תהיה צמיחה פנומנלית, אך תהיה צמיחה אורגנית בשיעור חד-ספרתי. יהיה המשך שיפור ברווחיות ותזרים מזומנים חזק. נוכל גם לדון בנושא הקצאת ההון – אולי להחזיר לבעלי המניות או לבצע רכישות קטנות. אבל המפתח הוא להמשיך להפחית את החוב".
בתום כך, המשקיעים מקווים לראות את טבע חוזרת לחלק דיבידנדים, לאחר שהפסיקה בסוף 2017.

ספינה חשמלית ואוטונומית ראשונה מפליגה בנורווגיה
חברה נורווגית בשם Yara International טוענת כי הצליחה להביא את החשמל גם לספינות, ושבקרוב תהיה הראשונה להפעיל ספינת מטען 'חשמלית' ואוטונומית.
הספינה, Yara Birkeland תשוט באמצעות כוחה של סוללה, שטעינתה תתבסס על אנרגיות מתחדשות, כך שלא יהיה צורך בשריפת דלק מאובנים בכל פעילותה.
לפי החברה, הספינה גם שטה באופן אוטונומי, כשהניטור מבוצע על החוף ממרחק קילומטרים.
לפי הדיווח של CNN, הספינה תפליג בין 2 ערים נורווגיות בעוד מספר חודשים, תוכל לשאת מעל ל-100 מכולות בכל הפלגה ותשוט במהירות של 13 קשרים באמצעות סוללת ענק של 7 מגה-וואט-שעה – בערך פי 1,000 מהסוללה הממוצעת של רכב חשמלי.

מניגראם מודיעה על שת"פ עם חברת פינטק יפנית
חברת שירותי העברות הכספים Moneygram Int (סימבול MGI) הכריזה על שותפות עם חברת הפינטק היפנית Digital Wallet Corporation, בעלת אפליקציית Smiles.
עפ"י ההסכם, לקוחות החברה ביפן יוכלו להשתמש באפליקציית Smiles בסמארטפון ובאמצעות הפלטפורמה של MoneyGram יוכלו להעביר כסף לאנשים ביותר מ-200 מדינות ברחבי העולם.
"שותפות עם חברות פינטק מובילות ברחבי העולם היא מרכיב קריטי באסטרטגיה שלנו, ואנו נרגשים לפתוח את הפלטפורמה הייחודית שלנו לאחד מחברות הפינטק הצומחות ביותר בעולם".

ג'נרל מוטורס תשיק שירות 'יד 2'
יצרנית הרכבים ג'נרל מוטורס (GM) הודיעה כי היא צפויה להשיק לקראת האביב את שירות CarBravo – סוכנות מקוונת לרכבים משומשים (יד שנייה).
מלבד רכבי GM, המלאי יכלול גם יצרנים ודגמים אחרים, כאשר התחרות העיקרית שלה תהיה אל מול חברות כמוCarvana  (סימבול CVNA) ו-CarMax (סימבול KMX).
ג'נרל מוטורס אינה היחידה שביצעה מהלך שכזה, כשמתחרתה פורד (F) הודיעה על השקת שירות דומה משלה בשנה שעברה.

 


 

פרסום דו"חות פיננסיים

 

 

 

 

 

 

***אין באמור המלצה לקניה או מכירה של ניירות ערך, הכותב עשוי להחזיק בנייר וזהו אינו תחליף לייעוץ פרטני המותאם לצרכיו האישיים של כל אדם

כתבות מאותו תחום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Close
Close