חדשות היום

בלאק פריידי בוול סטריט ובאירופה מוציא את הבורסות לסוף השבוע עם ירידות של עד 5% בהובלת ספרד ; הנפט צונח במעל ל-12% עם כניסת מדינות לסגרים

 

תמונת מצב השווקים ביציאה לסוף שבוע

 

חדשות היום

וירוס הקורונה- עדכונים

✔ ארגון הבריאות העולמי הודיע כי הזן החדש, שזוהה במדינות בדרום אפריקה, ייקרא "אומיקרון" (אות יוונית).
לדברי הארגון, הזן "מעורר דאגה ויש ראיות המצביעות על כך שיש לו יכולת הדבקה מוגברת".
✔ ד"ר אנתוני פאוצ'י, המומחה בבית הלבן להתמודדות עם מגפת הקורונה, אמר בריאיון ל-CNN כי גורמי הבריאות האמריקנים דנו על הווריאנט הדרום אפריקני החדש –
"אין החלטה לגבי איסור נסיעה. אין שום אינדיקציה שהווריאנט החדש כבר נמצא בארה"ב – ולא ברור אם הוא עמיד בפני החיסון".
✔ הנשיא ביידן התייחס לגילוי הזן החדש ואמר כי "אין הרבה מידע עליו. החדשות האלה מדגישות את החשיבות של חיסונים גלובליים הנדרשים כדי לשים קץ למגפה".
✔ ראש ממשלת הולנד הודיע כי החל מהיום, ברים מסעדות ורוב החנויות הלא-חיוניות ייסגרו משעה 17:00 ועד 05:00 לפנות בוקר למחרת.
✔ מושלת ניו יורק הכריזה על מצב חירום במדינה בעקבות העלייה בתחלואת הקורונה, שנגרמה בשל וריאנט הדלתא, ולקראת עלייה צפויה נוספת לאחר שהתגלה הזן החדש –
"אני מכריזה על מצב חירום במדינת ניו יורק כולה שיימשך עד 15 בינואר".
ההכרזה תיכנס לתוקף ב-3 בדצמבר, ותאפשר לניו יורק לרכוש ציוד שיעזור לה להיאבק במגפה, להגדיל את קיבולת בתי החולים ולהתמודד עם מחסור פוטנציאלי בכוח אדם.
לדבריה, שיעור ההידבקות בניו יורק עומד כעת על רמות שלא נרשמו מאז אפריל 2020.
✔ נשיאת הנציבות האירופית הודיעה שהאיחוד האירופי מתכוון, בתיאום עם המדינות החברות בו, לעצור את כל הטיסות ממדינות בדרום יבשת אפריקה.
גרמניה, איטליה, צ'כיה, הולנד, צרפת, קרואטיה וספרד כבר הודיעו כי המגיעים ממדינות אלו לא יוכלו להיכנס לשטחן, מלבד אזרחיהן שיוכלו לשוב ולהיכנס לבידוד גם אם הם מחוסנים.
✔ צעירה לא מחוסנת מבלגיה אובחנה כנשאית הזן החדש של הקורונה בתחילת השבוע שעבר – המקרה הראשון שזוהה ביבשת אירופה.
✔ רוסיה הודיעה כי "תגביל" את התעופה מכמה מדינות ביבשת אפריקה ומהונג קונג החל בשבוע הקרוב.
✔ שר הבריאות הדרום אפריקאי ביקר את החלטת מדינות רבות ברחבי העולם לעצור את הטיסות למדינות באזור –
"זו החלטה בלתי מוצדקת. אנו פועלים בשקיפות, איסור הטיסות מנוגד לתקנים של ארגון הבריאות העולמי".
✔ מזכיר המדינה האמריקני, אנתוני בלינקן, שוחח עם שרת החוץ של דרום אפריקה  וביקש לשבח את המדענים על "הזיהוי המהיר של זן הקורונה החדש".
✔ פייזר וביונטק הודיעו שהתחילו בניסויי מעבדה כדי לבחון כמה אפקטיביים יהיו החיסונים כנגד אומניקורן, כאשר הו ציינו שן מעריכות כי תהיה להן תשובה תוך שבועיים.
החברות אמרו כי יהיו מסוגלות להשיק גירסה חדשה של החיסון במקרה הצורך תוך 100 יום.
לפי ההערכה התרופה החדשה של פייזר הנלקחת דרך הפה תהיה אפקטיבית כנגד הזן החדש.
✔ מודרנה פרסמה הצהרה בנוגע לזן החדש וציינה כי "תקדם במהירות" חיסון ספציפי נגדו –
"החיסון הזה הוא חלק מאסטרטגיית החברה לקדם חיסונים ספציפיים נגד זנים שמעוררים דאגה משמעותית. כבר הוכחנו שיש לנו יכולת לקדם חיסונים חדשים לבדיקות קליניות תוך 60 עד 90 ימים".
✔ יצרניות הרכבים פורד, ג׳נרל מוטורס וסטלנטיס הודיעו כי עובדיהן החברים באיגוד המקצועי יתבקשו להציג את מצב ההתחסנות שלהם.
החברות יעודדו את העובדים להתחסן אך הן לא יכפו את החיסון על עובדיהן.

סין פותחת בחרם על חברת האינטרנט הגדולה במדינה
המשרד לתעשייה ולטכנולוגיות מידע בממשל הסיני הנחה את כל החברות עליהן הוא שולט לחדול משימוש באפליקציית התקשורת הגדולה ביותר במדינה ואחת הגדולות בעולם – Weixin (הגרסה הסינית של WeChat).
האפליקציה, אשר נחשבת לאחת המתחרות הגדולות של וואטסאפ, משרתת נכון לתחילת 2021 לפחות מיליארד ורבע משתמשים ברחבי העולם.
לפי הוול סטריט ג'ורנל, עובדים של לפחות 9 חברות ממשלתיות בסין קיבלו הוראה לסגור ולמחוק את כל קבוצות הדיונים הקשורות לעבודה באפליקציה.

מדינת מיזורי נותנת אזהרה ליוניליוור
התובע הכללי של מיזורי מוביל שורה של 12 מדינות בדרישה לחברת האם של בן אנד ג'ריס, יוניליוור (UL), להפוך את החלטת יצרנית הגלידות להחרים את ישראל –
"יוניליוור יצאה לדרך מצערת ומוטעית כלכלית של בדיקת נחישותה של מדינותינו על ידי סירובה למנוע מבן אנד ג'ריס להחרים אזורים נבחרים במדינת ישראל.
במקום זאת, יוניליוור ניסתה לעקוף את האחריות לפעולה זו בטענה שחברת בת קטנה יחסית של התאגיד העולמי הענק שלך היא למעשה אחראית למעשיה".
שמיט הדגיש במכתבו כי ל-33 מדינות יש חוקים, החלטות או צווי ביצוע ש"אוסרים על שימוש בקרנות פנסיה ציבוריות או הענקת חוזים ממשלתיים לחברות שמחרימות את ישראל".

אפל צפויה להוציא משקפי מציאות רבודה ב-2022
אחד האנליסטים המפורסמים ביותר של אפל בעולם, מינג-צ'י קו, פרסם כי משקפי המציאות הרבודה הראשונים של אפל יצאו ברבעון האחרון של 2022.
על פי האנליסט, למשקפיים יהיו שני מעבדים, אחד מהם עם "אותו כוח עיבוד כמו ה-M1", ומעבד חלש יותר לעיבוד הנתונים מהחיישנים.
למשקפיים יהיו בין 6-8 רכיבים אופטיים שיספקו גרפיקה ווידאו בזמן אמת על המשקף והם יגיעו עם שני מסכים זעירים ברזולוציה של 4K מתוצרת סוני.
לפי האנליסט, היעד רחוק הטווח של אפל הוא שקסדה או משקפי המציאות הרבודה הללו בסופו של דבר יחליפו את האייפון בתוך עשור.

סין הורתה לדידי להימחק מהמסחר בארה"ב
עפ"י דיווח בסוכנות הידיעות רויטרס, הרגולטורים בסין הורו לחברת שיתוף הנסיעות דידי (DIDI) לגבש תוכנית למחיקתה מהמסחר בוול סטריט.
רשות הסייבר, הגוף שאחראי על אבטחת מידע בסין, הורה להנהלת דידי למחוק את החברה מהמסחר בשל חששות מדליפת מידע רגיש, כאשר לדבריהם יש 2 אפשרויות מרכזיות לחברה – הפרטה והנפקה בבורסת הונג קונג.
מניית סופטבנק, בעלת מניות המיעוט הגדולה ביותר בדידי, ספגה ירידה של מעל ל-5% בבורסת טוקיו בעקבות הדיווח.

הביקוש לרכבים מסחריים חשמליים בהודו יוכפל פי 15 בחצי השנה הקרובה
הביקוש לרכבים מסחריים חשמליים בהודו צפוי לזנק פי 15 בתוך 6 חודשים בלבד, בתגובה לעליה המשמעותית במחירי הדלק לה היינו עדים לאחרונה.
למגמה יתרמו שורת תמריצים שמקדמים תחבורה מסחרית חשמלית – ובפרט הפיכה של משלוחי קצה (הקילומטר האחרון) לנטול פליטות.
מחוזות בתוך הודו החלו לתמרץ משמעותית את השימוש בתחבורה חשמלית, שבסופו של דבר תקטין את התלות בייבוא נפט, במקביל להפחתה של הזיהום הנפלט מרכבים.
בנוסף לכך, חברות המשלוחים שמחפשות את הדרך לחשמול מהיר של ציי משלוחי, ועקב כך מזמינות רכבים מסחריים ומשאיות המונעות בחשמל, עלה דרמטית בקיץ האחרון.
עד 2030 צפויים להיות בהודו כ-8 מיליון משאיות קטנות למשלוחים עירוניים, כך לפי הערכה של הממשלה.

בריטניה בדרך למחסור באלכוהול לקראת חג המולד
המחסור בנהגי משלוחים בבריטניה עלול להביא לכך שחנויות במדינה ייתקעו ללא מלאי מספק של אלכוהול ויין, כך הזהירו 48 חברות באיגוד היין והאלכוהול הבריטי את שר התחבורה –
"זהו נושא דחוף עבור עסקינו, וחיוני שממשלת בריטניה תנקוט בצעדים מיידיים כדי למזער את השפעת המחסור בנהגים לפני תקופת חג המולד".

ממשל ביידן מציע להגדיל התמלוגים על קידוחי נפט
עפ"י דיווח ב-CNBC, דו"ח שפרסם משרד הפנים האמריקאי מציע להגדיל את התמלוגים ודמי השכירות שמשלמות חברות האנרגיה עבור קידוחים בשטחים ציבוריים כדי להגן על בתי הגידול של חיות בר ומשאבים תרבותיים.
קידוחים בשטחים ציבוריים מכניסים לרוב לחברות מיליארדי דולרים בהכנסות, אך  גם אחראיים לכרבע מפליטת גזי החממה של המדינה.
לפי הדו"ח, תוכנית הנפט והגז הפדרלית, המעוגנת בחוק, לא מספקת החזר הוגן למשלמי המיסים ולא מביאה מספיק בחשבון את ההשפעה ההרסנית על הסביבה.

האם יפן בדרך לעבור לקריפטו?
עפ"י דיווחים ברשת, 70 מהחברות הגדולות ביפן, ביניהן גם מיצובישי, בנק MUFG וחברת החשמל קנסאי, התאגדו יחד כדי להשיק מטבע דיגיטלי מבוסס בלוקצ'יין, המכונה DCJPY, שיהווה גרסת קריפטו של המטבע המקומי – הין.
החברות מתכוונות להתחיל ניסוי במטבע הדיגיטלי עד סוף 2021 או בתחילת 2022, במטרה להשיק אותו רשמית לכלל אוכלוסיית המדינה עד סוף 2022.
המטבע יגובה בהפקדות של כסף אמיתי, כך שהערך שלו אמור להיות יציב יותר משל מטבעות קריפטו רגילים.

מחירי הקפה עולים והרשתות במשבר
נזקי אקלים שפגעו ביבול בברזיל, יצואנית הקפה הגדולה בעולם, וצווארי בקבוק במשלוחים ממדינות נוספות הביאו לעלייה חדה של כמעט 43% במחיר פולי הקפה בשנת 2021.
בשוק החוזים העתידיים העלייה ניכרת מאוד – חצי קילו של פולי ערביקה נע בדרך כלל בין 1.20 ל-1.40 דולר, עלה מעל 2 דולר בסוף יולי.
בעוד שסטארבקס (SBUX) אומרת שזה לא ימשך יותר משנה, בתי קפה קטנים לא יוכלו לעמוד בזה כל כך הרבה זמן.
"העליות הללו מעוררות בי פחד מכיוון שאחד העקרונות העיקריים שאנו פועלים לפיהם הוא היכולת להכין קפה מיוחד ולהפוך את התמחור לנגיש. זה גרם לי לחשוב איך אנחנו הולכים לשרוד", כך עפ"י דבריו של מנכ"ל Campfire Coffee.

הודו יוצאת נגד אילון מאסק
לפי רויטרס, ממשלת הודו יצאה בדרישה לחברת החלל SpaceX של אילון מאסק לחדול מהצעת הזמנות מוקדמות לשירות האינטרנט הלווייני שלה, Starlink, בשטח המדינה.
במקביל, הוציאה הממשלה קריאה לציבור שלא להירשם לשירות גם אם החברה לא תציית להוראה ותמשיך להציע הזמנות שלו.
לדבריה, השירות טרם קיבל רישיון לפעול במדינה, ולכן אסור לחברה למכור אותו עדיין.
עם זאת, היא כן אישרה את רישום החברה במדינה לפני כחודש, כך שנראה כי היא מתכוונת להעניק לה רישיון בשלב כלשהוא.

שיאומי החלה בהקמת מפעל לייצור רכבים
סוכנות הפיתוח הכלכלי הממשלתית של בייג'ינג פרסמה כי שיאומי, יצרנית הסמארטפונים השלישית בגודלה בעולם, תקים מפעל במדינה שייצר מאות אלפי מכוניות בשנה.
לפי ההודעה, עם סיום בנייתו ב-2024 הוא צפוי לייצר 300,000 מכוניות חשמליות מדי שנה, על אף שטסלה ייצרה תוך 3 חודשים כ-240,000 רכבים.
כוונותיה של שיאומי להיכנס לתחום הרכב החשמלי הוכרזו בתחילת השנה, אז היא התחייבה להשקיע בו 10 מיליארד דולר ב-10 שנים.

סינגפור מאשרת קרן ביטקוין המגובה בביטקוין 'פיזי'
הרשות המוניטרית של סינגפור אישר ל-Fintonia להשיק את קרנות Fintonia Bitcoin Physical Fund ואת Fintonia Secured Yield Fund.
יו"ר פינטוניה מסר כי הקרן רוכשת ביטקוין 'פיזי', "כלומר נקנה את הביטקוין בפועל ולא מכשיר נגזר על הביטקוין. הקרן גם מאפשרת ביצוע העברת מזומנים או קריפטו ביעילות, ופותרת את האתגר בהעברת כמויות גדולות של מזומן בבת אחת".

ניו ו-של הודיעו על שיתוף פעולה
יצרנית הרכבים הסינית ניו (NIO) וענקית הנפט רויאל דץ' של (RDS-A) הודיעו כי חתמו על הסכם שיתוף פעולה הקשור לכלי רכב חשמליים ותעשיות אנרגיה ברחבי העולם.
אצל ניו לא מדובר בהסכם הראשון, כיוון שהיא כבר שותפה עם Sinopec ו-CNPC, שבמסגרת ההסכמים התקינה את עמדות טעינת הרכבים החשמליים בתוך תחנות הדלק שלהן.
עם זאת, ההסכם עם של טיפה שונה, שכן הן מתכוונות להקים רשת של תחנות החלפת סוללות תחת מותג משותף, כאשר היעד הראשון הוא בסין, שם הם שואפים להקים 100 אתרים עד 2025, החל משני אתרי פיילוט.

 


 

פרסום דו"חות פיננסיים

 

 

 

 

 

 

***אין באמור המלצה לקניה או מכירה של ניירות ערך, הכותב עשוי להחזיק בנייר וזהו אינו תחליף לייעוץ פרטני המותאם לצרכיו האישיים של כל אדם

כתבות מאותו תחום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
Close
Close