חדשות היום

השווקים פותחים את יום שישי בסערה בעקבות התפרצות הזן החדש של הקורונה: החוזים העתידיים על הראסל יורדים ב-1.9%, ניקיי היפני צונח במעל ל-2.4%

 

תמונת מצב השווקים

 

חדשות היום

וירוס הקורונה- עדכונים
✔ ארגון הבריאות העולמי קורא לקיים פגישה דחופה כדי לדון בגרסה החדשה של הקורונה שנמצאה בדרום אפריקה, המכונה B.1.1.529 –
"אנחנו עדיין לא יודעים הרבה על הוריאנט הזה, אך מה שאנחנו כן יודעים הוא שיש לו מספר רב של מוטציות, כאשר החשש הוא שזה ישפיע על התנהגות הנגיף".
✔ סוכנות התרופות האירופית (EMA) אישרה את השימוש בחיסון של חברת פייזר נגד קורונה בקרב ילדים בגילאי 11-5.
✔ ממשלת צ'כיה הכריזה על מצב חירום למשך 30 יום בעקבות זינוק בתחלואה בקורונה.
לאחר מכן החליטה הממשלה על סגירת הברים והמסעדות מדי יום ב-10 בלילה, והיא צפויה להגביל גם התקהלויות.
✔ פורטוגל, אחת המדינות המחוסנות ביותר בעולם, הטילה מחדש כמה הגבלות במטרה לעצור את העלייה בתחלואה בקורונה. בין היתר, הוטלה מחדש החובה לעטות מסכות במקומות סגורים.
✔ רשות הבטיחות בבריאות של בריטניה מסרה כי הווריאנט החדש של נגיף הקורונה שמתפשט בדרום אפריקה הוא המדאיג ביותר שהיא נתקלה בו עד כה.
מומחי הרשות מסרו כי יש לו מספר כפול של מוטציות לעומת וריאנט דלתא, כולל כמה שקשורות לעמידות מפני תגובה חיסונית.
✔ האיחוד האירופי שוקל להגביל את תוקף ה'תו הירוק' שלהם ל-9 חודשים, כאשר נכון להיום הוא ללא תוקף. מדובר בשינוי מדיניות שעשוי להשפיע על התיירות ומדיניות הכניסה ליבשת.
✔ ישראל מצטרף לבריטניה ומודיעה כי 7 מדינות בדרום אפריקה יוגדרו כאדומות – דרום אפריקה, לסוטו, בוטסואנה, זימבבואה, מוזמביק, נמיביה ואסוואטיני.
כלל השבים לישראל ממדינות אלו, לרבות מחוסנים בחיסון שלישי, יופנו לבידוד במלוניות קורונה למשך 7 ימים.
✔ ענקית התרופות פייזר הגישה תביעה כנגד עובדת ותיקה בחברה בטענה כי גנבה עשרות מסמכים סודיים מהחברה, כולל על הניסויים שנערכו בהקשר לחיסון הקורונה.
עוד צוין כי העובדת התפטרה לאחר 15 שנה בחברה ונראה כי היא צפויה להצטרף למתחרתה Xencor (סימבול XNCR), המתמקדת בטיפולים בסרטן.

ארה"ב ממשיכה להרחיב את הרשימה השחורה
סין מתחה ביקורת על ארה"ב על כך שהכניסה עשרות חברות סיניות לרשימת הסחר השחורה שלה על רקע חששות לביטחון הלאומי.
בתקופה האחרונה נוספו בסך הכל 27 גופים חדשים לרשימה מסין, יפן, פקיסטן וסינגפור, כשהסיבות הן המתיחות הגוברת בין המעצמות על מעמדה של טייוואן וסוגיות הסחר.
"סין מתנגדת בתוקף לסנקציות על החברות הסיניות, ותגיש תביעה כנגד ארה"ב", מסר משרד החוץ הסיני.

"ביטקוין לא אמור להיות מכרז חוקי באל סלבדור"
קרן המטבע הבינלאומית (IMF) אמרה שאין להשתמש בביטקוין כהילך חוקי באל סלבדור והודיעה כי היא מתנגדת למאמצי המדינה לחזק את הרגולציה והפיקוח על מערכת התשלומים החדשה שהקימה, זאת לאחר ביקור שקיימה במדינה.
בהצהרה לתקשורת, קרן המטבע הבינלאומית המליצה לאל סלבדור לצמצם את היקף חוק הביטקוין שלה והזכירה כי ישנם "סיכונים משמעותיים" לביטקוין בכל הנוגע להגנת הצרכן וליציבות פיננסית.
בנוסף צוין כי ההכרזה של נשיא המדינה על אג"ח בגיבוי ביטקוין לא נדונה בפגישתם.


רוסיה מציבה אולטימטום לענקיות הטכנולוגיה

רוסיה הוציאה הודעה בה דרשה מ-13 חברות טכנולוגיה אמריקאיות להתמקם בצורה רשמית במדינה עד סוף 2021 או שיחולו הגבלות עליהן.
הדרישה מגיעה מרגולטור התקשורת הרוסי לאחר שהחברות, ביניהן גוגל, פייסבוק, טוויטר ועוד, משתלטות על מעל ל-500 אלף משתמשים יומיים ללא פתיחת משרדים במדינה, על אף החוק שנכנס עוד ב-1 ביולי, שמחייב אותן לעשות זאת.

הלקוחות מעכבים את טסלה, והיא לא שותקת

עפ"י דיווח ב-Electrek, המסתמך על אנשים המקורבים לחברה, טסלה החלה ליצור קשר עם לקוחות שביצעו הזמנה של רכבים, אך ממשיכים לעכב אותה מעל ל-6 חודשים, ומאיימת כי תבטל את ההזמנה במידה ולא יעמדו על תאריך קבוע.
עפ"י המקורות, החברה עומדת כיום על אלפי הזמנות שנדחות לפרקי זמן ארוכים בארה"ב ומתחילות לייצר לחץ עליה.
עוד צוין כי במקרים מסוימים קונים עיכבו בכוונה את ההזמנות כדי לקבל את הרכב ב-2022, בעוד שהם מצפים שיקבלו זיכוי מס נוסף עבור הרכישה שלהם.

ריביאן מתעכבת פעם נוספת במסירות הרכבים
חברת הרכבים החשמליים ריביאן (RIVN) עדכנה את הלקוחות שהזמינו את רכב השטח R1S על עיכובים במסירה ביותר מחודש בגלל בעיות בשרשרת האספקה.
זאת בניגוד לדיווח הקודם שלה, שהייצור יחל בחודש דצמבר ושהאספקה ​​הראשונה צפויה כבר בחודש בינואר.
לפי הדיווח, החברה החלה לשלוח מיילים ללקוחות והודיעה להם שחלון המשלוח יתאחר מחודש מאי לחודש יולי לכל המוקדם.

אפל צפויה לשלב מודמים בפיתוח עצמי באייפון החל מ-2023
עפ"י דיווח של אתר Nikkei, אפל צפויה לעבור לשימוש במודמי דור 5 מהפיתוח העצמי של החברה במכשירי האייפון שיושקו החל משנת 2023 – שינוי שיביא איתו צעד נוסף במעבר של אפל לשליטה על מלוא תהליך הייצור של האייפון.
בעוד שהמעבר של אפל משימוש במודמים של קוואלקום (QCOM) במכשירי החברה למודמים בפיתוח עצמי המתבסס על עסקי המודמים של אינטל אותם רכשה ב-2019 היה צפוי, כעת אנו מקבלים הצצה ראשונה ללוח הזמנים המסמן את תחילת המעבר.

ענקית השבבים TSMC תבנה מפעל ביפן
יצרנית השבבים הטיוואנית TSMC וסוני היפנית הודיעו במשותף כי TSMC תקים חברת בת בשם “JASM”, אשר תתמקם ביפן ותספק שירות ייצור שבבים ותיתן מענה לביקוש השוק העולמי, בעוד שסוני תחזיק במניות מיעוט.
בניית המפעל של JASM ביפן מתוכננת להתחיל בשנת 2022, כאשר הייצור אמור להתחיל עד סוף שנת 2024.
הייצור צפוי ליצור ישירות כ-1,500 משרות מקצועיות בהייטק וההוצאה הראשונית מוערכת בכ-7 מיליארד דולר בתמיכה חזקה של ממשלת יפן.

צונאמי של הנפקות רכבים חשמליים לפנינו
בנק אוף אמריקה הודיעו כי הם צופים גיוסים של 100 מיליארד דולר בהנפקות ראשוניות לציבור של חברות הקשורות לייצור רכבים חשמליים עד סוף שנת 2023, כשעשרת יצרניות הסוללות הגדולות בעולם צפויות לשלש את הייצור עד סוף שנת 2022.
"חברות הסוללות יהפכו לעולם בפני עצמו. הן נכנסות לשלב בו נדרשת יכולת ייצור מאסיבית מה שמחייב הרבה הון. עד כה חברות אלו גיסו הון בעזרת חוב, אבל השלב הבא של צמיחתן ימומן בעזרת גל של הנפקות ראשוניות".

ג'יי פי מורגן מהמרים על האת'ריום
הבנק הגדול בארה"ב לפי שווי נכסיו ג'יי פי מורגן פרסם דו"ח בו טען כי מספר השימושים ההולך וגדל של מטבע האת'ריום בפלטפורמות כמו הלוואות P2P, יישומי NFT ועוד, אמורים לעזור לו למטבע לשמור ערכו באקלים של עליית ריבית.
"העלייה בתשואות האג"ח והנרמול הסופי של המדיניות המוניטרית מפעילים לחץ כלפי מטה על הביטקוין כסוג של זהב דיגיטלי, באותה דרך שתשואות ריאליות גבוהות יותר הפעילו לחץ כלפי מטה על הזהב המסורתי".

 


 

פרסום דו"חות פיננסיים

 

 

 

 

 

 

***אין באמור המלצה לקניה או מכירה של ניירות ערך, הכותב עשוי להחזיק בנייר וזהו אינו תחליף לייעוץ פרטני המותאם לצרכיו האישיים של כל אדם

כתבות מאותו תחום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
Close
Close