חדשות היום

פורד מבטלת את שיתוף הפעולה עם ריביאן ; תקלת שרתים בטסלה הביאה לכך שמאות נהגים ננעלו מחוץ לרכבים

 

תמונת מצב השווקים ביציאה לסוף שבוע

 

חדשות היום

וירוס הקורונה- עדכונים
✔ מינהל המזון והתרופות (FDA) אישר לשימוש חירום את מנת הבוסטר נגד קורונה של חברות פייזר ומודרנה לכל המבוגרים בארה"ב מגיל 18 ומעלה.
בנוסף, פאנל מייעץ של המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) המליץ על הרחבת מתן מנת הבוסטר לכל האוכלוסייה הבוגרת.
✔ משרד התיירות של הפיליפינים הודיע כי אישר תוכנית שתאפשר לתיירים מחוסנים להיכנס למדינת האיים בקרוב.
✔ קנדה אישרה מתן חיסוני פייזר נגד קורונה לילדים בני 5 עד 11 – "לאחר בחינה מעמיקה של הנתונים, הגענו למסקנה שהיתרונות עולים על הסיכונים".
✔ כמיליון מנות של חיסוני הילדים של פייזר נחתו בנתב"ג לקראת מבצע חיסוני הילדים שיחל ביום שלישי הקרוב.
✔ מושל פלורידה חתם על חבילה של 4 הצעות חוק שמטרתן לבלום את צו חובת ההתחסנות של הממשל הפדרלי בארה"ב.
✔ חברת אינטל הודיעה לעובדיה כי תשלם לכל עובד שיתחסן נגד קורונה מענק בסך של 250 דולר.
בחברת אינטל העולמית עובדים היום 110,000 עובדים כך שבונוס שכזה עבור כל העובדים כרוך בהשקעה של 27.5 מיליון דולר.
✔ בארה״ב ציינו ביום שישי את היום העמוס ביותר מאז תחילת משבר הקורונה בחודש מרץ 2020.
בנקודות הבידוק השונות בשדות התעופה ברחבי ארה״ב נרשם מספר מרשים של 2,242,956 נוסעים, כאשר ב-2019 עברו כ-2.5 מיליון נוסעים.
✔ אוסטריה הכריזה על הטלת סגר מלא החל ממחר למשך 10 ימים לפחות, וייתכן שיוארך ל-20 יום.
✔ המכירות הקמעונאיות בבריטניה עלו ב-0.8% באוקטובר – מעל תחזיות האנליסטים להתרחבות של 0.5%. ללא דלק, המכירות עלו ב-1.6% לעומת תחזיות לגידול של 0.6%.

אושר חוק האקלים הגדול בהיסטוריה של ארה"ב
בית הנבחרים אישר הצעת חוק ענקית בעלות של 1.75 טריליון דולר המהווה צעד משמעותי במאבק נגד שינוי האקלים והפחתת פליטת גזי החממה.
אישור הצעת החוק אמור לאפשר לארה"ב לצמצם את פליטות גזי החממה בחצי עד 2030 ולאפשר לה להגיע למצב של אפס פליטות נטו עד אמצע המאה.
במסגרת הצעת החוק, יושקעו 555 מיליארד דולר בתוכניות אקלים, בעיקר דרך מתן תמריצי מס למקורות אנרגיה בעלי פליטות נמוכות.
מרכיבי הוצאות האקלים הגדולים של הצעת החוק כוללים זיכוי מס ל-10 שנים כדי להרחיב ולהאיץ את ההשקעות באנרגיה מתחדשת.
עם אישורה בבית הנבחרים תעבור התכנית לסנאט לאישור סופי, שם היא צפויה לעבור שינויים.

מחרימים את האולימפיאדה בסין
עפ"י דיווח של ה"טיימס" הבריטי, ראש ממשלת בריטניה שוקל להטיל חרם דיפלומטי על אולימפיאדת החורף שתיערך בשנה הבאה בבייג'ינג, במחאה על הטיפול של סין בנושא זכויות אדם.
הדיווח מגיע בהמשך להודעה של הנשיא ביידן שאמר כי גם הוא שוקל להטיל חרם דיפלומטי על אולימפיאדת בייג'ינג.
משמעות הדבר היא שבכירים בממשל האמריקני, כולל הנשיא, לא יהיו נוכחים במשחקים.
עוד צוין כי חברי קונגרס משתי המפלגות תומכים במהלך וישנם סנטורים שאף אומרים כי על ארה"ב לנקוט צעדים חמורים יותר.

ביידן מחפש אשמים בעליית מחירי הדלק
הנשיא ביידן הורה למועצת הסחר הפדרלית לחקור האם חברות נפט וגז נוהגות במנהג לא חוקי שמטרתו לשמור על מחירי דלק גבוהים.
במכתב ליו"ר של מועצת הסחר הפדרלית, טען ביידן שישנן "עדויות גוברות להתנהגות הפועלת נגד הצרכנים מצד חברות הנפט והגז". הנשיא אמר שמחירי הדלק עלו ב־3% לעומת החודש הקודם על אף שמחיר הדלק הלא מוכן, שעדיין לא עורבב עם כמה תוספים אחרים לשימוש בכלי רכב, ירד ביותר מ־5% –
"הפער הלא מוסבר הזה בין המחיר של דלק לא מוכן והמחיר הממוצע במשאבה גדול בהרבה מהממוצע שהיה לפני המגפה.
בינתיים, חברות הנפט והגז הגדולות באמריקה מייצרות רווחים גדולים ממחירי האנרגיה הגבוהים יותר".

אמזון בשת"פ עם סטארבקס
בית הקפה הניסיוני "Starbucks Pickup with Amazon Go" בניו יורק הוא שיתוף פעולה בין שתי החברות אמזון (AMZN) וסטארבקס (SBUX), אשר מבוסס על טכנולוגיית החנויות ללא קופות של אמזון.
לדברי החברות, לקוחות בבית הקפה החדש יוכלו להזמין פריטים מהתפריט לפני ההגעה למקום באמצעות אפליקציית סטארבאקס, או להגיע למקום, לבצע הזדהות ראשונית באמצעות סורק כף יד, קוד בחנות או כרטיס האשראי, ולהתחיל לאסוף פריטים מוכנים מהמקררים ומהבריסטות במקום.
חיישנים בחנות, הכוללים מצלמות, משקלים על המדפים ועוד, מנהלים רישום של מה שכל לקוח לקח וגובים ממנו תשלום מייד עם יציאתו מהחנות, ללא צורך בעצירה לתשלום.

ריינאייר תימחק מהבורסה בלונדון בדצמבר
חברת הלואו קוסט האירית ריינאייר (RYAAY) הודיעה שהיא מתכוונת להימחק מהבורסה בלונדון בדצמבר בעקבות הברקזיט.
"כפי שמראות תוצאות הביניים שלנו, ובעקבות רמת מעורבות המשקיעים, ריינאייר החליטה לבטל את הרישום שלה בלונדון. היקף המסחר של המניות בלונדון אינו מצדיק את העלויות. זוהי תוצאה בלתי נמנעת של הברקזיט. אנחנו חייבים להיות בבעלות האיחוד, והיציאה מבורסת לונדון היא חלק מהמגמה הזאת".

התייקרות התובלה הימית תעלה את מחירי מוצרי החשמל
עפ"י דו"ח של ועידת האו"ם למסחר ופיתוח (UNCTAD), ההתייקרות העולמית של התובלה הימית עשויה להעלות את המחירים לצרכן בעד 1.5% בשנה הקרובה –
"הניתוח של הועידה מראה שהתייקרות השילוח הימי עשויה להעלות את מחירי היבוא הגלובליים בעד 11%, ואת המחיר לצרכן בעד 1.5%, עד 2023".
בארה"ב צפוי המחיר לצרכן לעלות עקב כך ב-1.2%, בסין – ב-1.4% ובמדינות קטנות יותר, שתלויות יותר בייבוא, המחירים לצרכן יעלו בעד 7.5%.

סמסונג מורידה את התלות במעבדים מתוצרת קוואלקום
על פי פרסום בתקשורת הקוריאנית, רק מחצית מהמכשירים שסמסונג עומדת להשיק בשנת 2022 יהיו עם מעבדי Snapdragon של קוואלקום (QCOM).
בדיווח צוין כי סמסונג מעוניינת לרכוש יותר מעבדים מחברת קוואלקום אבל לא מצליחה ולכן היא פונה לספקים אחרים.
מהפרסום עולה שסמסונג עומדת להשיק שנה הבאה לא פחות מ- 64 סמארטפונים ורק 31 מהסמארטפונים יגיעו עם מעבדי Snapdragon, כאשר 20 מהם יאובזרו עם מעבדי הבית Exynos אשר מפותחים יחד עם AMD.

העלאת הריבית בשנה הבאה לא סבירה
נשיאת הבנק האירופי המרכזי, כריסטין לגארד, אמרה בקונגרס הבנקאות האירופאי כי "מאוד לא סביר שהתנאים להעלאת שיעור הריבית יתמלאו ב-2022. הגורמים המניעים את לחצי המחירים צפויים להיעלם בטווח הבינוני, שהוא הטווח המכריע בכל הקשור לקביעת המדיניות המוניטרית".
היא ציינה כי האינפלציה נובעת מהבעיות בשרשראות האספקה ומהעלייה במחירי האנרגיה, ואלו צפויים להאט את קצב ההתאוששות בטווח הקצר.

סין קונסת את חברות טכנולוגיה שלה
עפ"י דיווח ברויטרס, הרגולטור בסין קנס חברות טכנולוגיה מקומיות, ביניהן ענקיות הטכנולוגיה עליבאבא (BABA), באידו (BIDU) ו-JD.com (סימבול JD), מכיוון שלא עדכנו את הרשויות ב-43 עסקאות מאז 2012 ובכך הפרו את חוקי ההגבלים העסקיים.
הקנס שיוטל על החברות המעורבות יעמוד על 500 אלף יואן (78 אלף דולר) – הסכום המקסימלי לפי החוק הסיני נגד מונופולים מ-2008.
העסקה המוקדמת ביותר שנרשמה הייתה רכישה משנת 2012 שבה היו מעורבים Baidu ושותף, והאחרונה הייתה הסכם 2021 בין Baidu ליצרנית הרכב הסינית Zhejiang Geely Holdings להקמת חברת רכבים באנרגיה חדשה.

פורד מבטלת את שיתוף הפעולה עם ריביאן
יצרניות הרכב האמריקאיות פורד (F) וריביאן (RIVN) ביטלו את התוכניות לפתח ביחד רכב חשמלי –
"אנחנו מכבדים את ריביאן וניהלנו איתם דיונים נרחבים. אולם, שני הצדדים הסכימו לא להתקדם במיזם משותף לפיתוח מכוניות או בשיתוף פלטפורמה".
בנוסף לכך, פורד, המחזיקה ב-12% מריביאן, הודיעה גם כי היא מבטלת את התוכנית לבנות דגם לינקולן חדש בהתבסס על החומרה של ריביאן.

תקלת שרתים בטסלה הביאה לכך שמאות נהגים ננעלו מחוץ לרכבים
מאות נהגים ברחבי העולם נתקעו ביום שישי מחוץ למכוניות הטסלה שלהם, בשל תקלה בשרתי החברה, אשר השפיעה על האפליקציה של החברה אשר שולטת במכונית ובנעילתה.
האפליקציה אמנם אינה המנגנון היחיד שמאפשר פתיחה ונעילה של הרכב, אלא גם כרטיס חכם, אבל לנהגים רבים לא היה כרטיס תקין.
אילון מאסק התנצל בטוויטר בפני הנהגים שנתקעו, אבל הפרשה הציפה את נקודות החולשה של טכנולוגיות שנשענות על שרתים מרוחקים מחוץ לשליטתם של הרוכשים.

יפן שוקלת שחרור עתודות נפט
ראש ממשלת יפן הכריז כי ממשלתו שוקלת לשחרר עתודות נפט בתגובה לעליית המחירים –
אנחנו מתקדמים מתוך שיקולים של מה שאנחנו יכולים לעשות בתיאום עם ארה"ב ומדינות אחרות".
זו הפעם הראשונה שיפן מבצעת מהלך מסוג זה במטרה להוריד מחירי, בעוד שבפעמים קודמות השתמשה המדינה בעתודות על מנת להתמודד עם אסונות טבע (כמו רעידת האדמה ב-2011) וסיכונים גיאופוליטיים.
במקביל לכך, ממשלת יפן חשפה תוכנית תמריצים בגובה 490 מיליארד דולר, שכחלק ממנה היא מתכננת לסבסד בתי זיקוק בתקווה לבלום את עליית מחירי הדלק הסיטונאיים ולהקל על משקי בית וחברות.

טסלה 'משתלטת' על המשטרות
מחלקת המשטרה בפרימונט, קליפורניה, העיר בה נמצא המפעל המרכזי של טסלה, הודיעה כי היא החליטה להוסיף רכב נוסף מבית חברת הרכב החשמלית לצי הרכבים שלה – מודל Y.
בפרסום ברשתות החברתיות, הודיעה משטרת פרמונט כי זהו הרכב החדש ביותר שהצטרף לצי הרכבים של המשטרה, שכולל מעל ל-40 רכבים היברידיים וחשמליים.
״ביחס לטסלה מודל S שכבר נכנס לשירות ב-2019, מודל Y יכול למלא שתי משמרות פטרול בטעינה אחת ונוסע כ-100 קילומטר יותר עם אותה עלות תפעולית צפויה״.

 


 

פרסום דו"חות פיננסיים

 

 

 

 

 

 

***אין באמור המלצה לקניה או מכירה של ניירות ערך, הכותב עשוי להחזיק בנייר וזהו אינו תחליף לייעוץ פרטני המותאם לצרכיו האישיים של כל אדם

כתבות מאותו תחום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Close
Close