מילון המושגים של טריידסטריט

מהו ארביטראז' והאם הוא באמת מאפשר השגת רווח ללא סיכון?

בתוך המונח רווחי ארביטראז’ טמון החלום הרטוב של כל משקיע פיננסי בעולם – להרוויח כסף מבלי להסתכן.. מה הקאצ'?

 

מהו ארביטראז'?

ארביטראז' הוא ניצול של פער במחיריו את נכס מסוים, בשני שווקים או יותר, למטרת רווח.

פעולת ארביטראז' רגילה כוללת רכישת נכס בשוק שבו מחירו זול ומכירתו בשוק אחר במחיר גבוה יותר.

דוגמא:

נניח שמניית X נסחרת כרגע בשוק ב-60$ וחוזה עתידי על מניית X (המאפשר מכירה/קנייה של המנייה בסוף אותו חודש) נסחר ב-64$. במצב כזה ניתן לבצע קנייה של המניות בשוק ב- 60$ למנייה ומכירה של החוזה העתידי (התחייבות למכור את המנייה בסוף החודש) לפי שער של 64$ למנייה. כיוון שמדובר בקנייה ומכירה במקביל של אותו נכס בסיס ובהנחה שהעלויות הנלוות (העמלה והפרשי המחיר במסחר של הניירות) קטנות מ-4$ נוצר לנו רווח נקי ונטול כל סיכון, זהו ארביטראז' טהור.

 

סוגי ארביטראז'

קיימים ארבעה סוגי ארביטראז' עיקריים

  1. מניה– כאשר מניה של חברה מסוימת נסחרת ביותר מבורסה אחת, נוצרים הבדלים קצרי-מועד (דקות או שניות) בין מחיריה השונים. הבדלים אלה מנוצלים על ידי סוחרי הארביטראז', הקונים את המניה במחיר זול בשוק אחד ומוכרים אותה בשני.
  2. חברה– כאשר חברה ציבורית אחת מודיעה על רכישת חברה ציבורית אחרת בעסקה של החלפת מניות, נוצרת הזדמנות לארביטראז' בין המניות, אף אם הן נסחרות באותו שוק.
  3. סחורות– עקב כך שלסחורות ישנו שוק שונה ומחיריהן נקובים במטבעות שונים בכל שוק, סוחרים מנצלים את הפערי ארביטראז' המשלבים את שער החליפין של המטבעות ומחירי הסחורות.
  4. נגזר של נכס– ניתן לבצע ארביטראז' בין נגזרים לנכסי הבסיס שמהם נגזר ערכם. דוגמה לכך היא ניצולו של פער בין מחיר אופציות על מניה למחיר המניה עצמה, כאשר תנודה במחיר המניה טרם באה לידי ביטוי במחיר השוק של האופציה.

 

 

דוגמא לארביטראז' קלאסי

מניית "טבע" נסחרת בתל אביב וגם בוול סטריט. במצב שבו השוק משוכלל ונזיל, שער המניה אמור להיות זהה בשתי הבורסות (בזמן ששני השווקים פתוחים), וכמובן שיש להביא בחשבון גם את שער הדולר. אבל במצב של כשל שוק, מניית טבע תיסחר בשער שונה בשני השווקים, גם כששניהם פתוחים, וללא קשר לשעות המסחר השונות.
סוחר זריז שיבחין בעיוות יקנה את המניה בשוק שבו היא נסחרת בזול, ימכור אותה בשוק שבו היא יקרה יותר – ויבצע המרה. פעולת הרכישה והמכירה של המניה בשני שערים שונים יוצרת רווח ללא סיכון.

 

אז למה לא כולם סוחרי ארביטראז'?

הסיכוי שסוחר עצמאי יזהה הזדמנות ארביטראז' וגם יצליח לפעול מספיק מהר כדי לממש אותה הוא נמוך מאוד עד אפסי – ויש לכך מספר סיבות.

הסיבה הראשונה היא גורם הזמן – גם אם ייווצר פער במחירים, הוא ייסגר על ידי מכונות מסחר בתוך שניות, או אפילו פחות מכך, כך שהיכולת של סוחר עצמאי שפועל ידנית גם לזהות וגם לפעול ולהקדים את אותן מכונות מסחר היא אפסית.
סיבה נוספת היא גודל הארביטראז'. סוחרים רבים מדמיינים שכאשר ארביטראז' נפתח מדובר על פערים גדולים, אבל במציאות אותם פערים בדרך כלל נמדדים בשברירי האחוז – כך שנדרשים סכומים גדולים כדי שהרווח האבסולוטי יהיה משמעותי.

והסיבה השלישית היא כמובן כסף – ההמרה של המניות בין הבורסות עם שעות מסחר שונות היא עניין לא זול, שדורש מהמשקיעים סכום של כמה עשרות דולרים לכל הפחות.

 

 

 

**אין באמור המלצה לקניה או מכירה של ניירות ערך, הכותב עשוי להחזיק בנייר וזהו אינו תחליף לייעוץ פרטני המותאם לצרכיו האישיים של כל אדם

 

כתבות מאותו תחום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
{ "symbols": [ { "title": "S&P 500", "proName": "OANDA:SPX500USD" }, { "title": "נאסדק 100", "proName": "OANDA:NAS100USD" }, { "title": "EUR/USD", "proName": "FX_IDC:EURUSD" }, { "title": "BTC/USD", "proName": "BITSTAMP:BTCUSD" }, { "title": "ETH/USD", "proName": "BITSTAMP:ETHUSD" } ], "colorTheme": "light", "isTransparent": false, "displayMode": "adaptive", "locale": "he_IL" }
Close
Close