וול סטריט

גרמין – חברת GPS שסטתה מהמסלול

גרמין תחת מתקפת האקרים

גרמין (באנגלית: Garmin) היא חברה אמריקאית, וכיום אחת היצרניות המובילות כיום של מערכות איכון עולמיות (GPS), במיוחד לשימושים אזרחיים כגון מערכות ניווט והתמצאות למכוניות פרטיות, מכשירי ניווט ניידים למטיילים בשטח וכיוצא בכך.

החברה נוסדה בשנת 1989 בארצות הברית על ידי גארי בורל, מין קאו, דייוויד קייסי ופול שומאכר.

מטה חברה ממוקם כיום במדינת קנזס, בעוד שרוב הייצור מתרחש בטייוואן.

מוצרי החברה כוללים כמעט את כל סוגי עזרי הניווט האלקטרוניים ביבשה, בים ובאוויר. (מתוך ויקיפדיה ישראל)

 

מניית גרמין (נכון ל-26.7.20)

שווי שוק: 19.14 מיליארד דולר

כמות המניות הכללית בבעלות החברה: 190 מיליון

כמות המניות הזמינות למסחר: כ-140 מיליון

המנייה היא חלק ממדד ה- s&p500 (הרחבה על המדד מוצגת במקור 1), היא ממוקמת באמצע/סוף המדד בין ה-300 ל-400 חברות ומהווה משקולת של 0.5% מסך המדד .

להרחבת מידע אודות המנייה – ניתן לצפות בתמונה מטה שהתקבלה מאתר finviz.

מקרא לאתר finviz – מוצג במקור 2

GRMN

 

תצוגה גרפית

 

להלן תצוגה גרפית ב-4 רזולוציות זמן: חודשית, שבועית, יומית ותוך יומית.

שלושת התצוגות הגרפיות הראשונות מתקבלות מאתר finviz והתצוגה האחרונה מתקבלת מאתר yahoo finance.

מהגרף החודשי ניתן לראות שמתחילת התצוגה הגרפית (שנת 2010) ועד לשנת 2018 מחיר המנייה זז בין 30$ ל-60$ עם תחתית מרובה באזורי ה-30$ והתנגדות חזקה באזורי ה-60$ עם היציאה מהמיתון הגדול שפקד את ארה"ב בשנת 2019-2018 המנייה החלה לנסוק עד למחיר תלת ספרתי ובעקבות המשבר האפדמיולוגי האחרון מחיר המנייה ירד משמעותית (כ-40% בעוד שמדד ה-  s&p500 ירד בפחות מ-30%) אך המחיר חזר לאזורים הגבוהים לאחר הזרמת הכספים ע"י הפד והתאוששות המדדים המובילים. ברמה השבועית והיומית ניתן לראות את ההשפעה של המשבר האפדמיולוגי באופן מובהק יותר.

בגרף התוך יומי ניתן לראות בבירור את הגאפ דאון שהתקבל בעקבות מתקפת ההאקרים. ב-23.7.20 מחיר סגירת המנייה היה 100.24$ ומחיר הפתיחה ב-24.7.20 היה 96.7$ – גאפ דאון של 3.5%. בתוך היום מחיר המנייה הגיע עד ל-99.22$ אך לא החזיק והמחיר ירד 5 סנטים יותר נמוך ממחיר הפתיחה עד ל-96.65$.

 

GRMN MONTHLY

GRMN WEEKLY

GRMN DAILY

GRMN interday

דו"חות כספיים

 

סיכום דו"חות הרווח השנתיים התקבלו מאתר yahoo finance

ניתן לראות שהדו"חות של החברה מצויינים, קיימת עלייה קונסיסטנית במכירות וברווחים על פני זמן.

דו"ח הרווח וההפסד של החברה מציג עלייה בהכנסות לפי התחזיות של כ-27% מ-3 מיליארד דולר הכנסות שנתיות בשנת 2016 לצפי הנכסות של 3.85 מיליארד דולר לשנת 2020, לאותו טווח שנים צפוי הרווח כמעט ולהיות כפול מכחצי מיליארד לכמעט מיליארד דולר.

 

GRMN FINANCE

 

מאזן החברה מציג צפי עלייה של כמעט 40% משווי הנכסים/התחייבות משנת 2016 לשנת 2020 כאשר קיימת חלוקה מאוזנת בצד הנכסים השוטפים לנכסים הבלתי שוטפים ורוב ההתחייבויות הן עבור הון עצמי. נתון מצויין נוסף שעולה מן הדו"חות הוא שלחברה יש מספיק כסף מזומן לכסות את כל ההתחייבויות שלה.

 

GRMN FINANCE2

 

הסטייה מהמסלול

 

על פניו לחברה קיים עתיד מזהיר – רק שלצערה למספר האקרים היו תכניות אחרות – על מנת לסקור את ההתרחשויות האחרונות אקח מספר דברים מהסקירה המצויינת של שי ונסובר (לבלוג המלא – מקור 3):

 

מה נפגע:

 

האתר הרשמי של החברה, שירות סנכרון נתוני המשתמשים של Garmin Connect, שירותי הנתונים למכשירי התעופה/ניווט (flyGarmin) למקרה שמישהו חיפש עוד סיבה למה לא לכדאי לטוס בקרוב וגם כמה קווי ייצור באסיה.

בנוסף, פירסמה גרמין כי התקלה שהיא חווה משפיעה גם על מוקדי הטלפון שלה, והותירה את החברה במצב של אי יכולת לענות לשיחות, מיילים וצ’אטים מקוונים של משתמשים ולקוחות.

מה נובעת התקלה?

גרמין לא פירסמה עדיין את הסיבה הרשמית לתקלה וכל מה שמפורסם ברשתות החברתיות ובאתרים מסוימים הם בגדר ספקולציות. נפילות שירות כאלה יכולות להיות כמובן כתוצאה מתקלה בשרתים או מערכת אחסון מרכזית. יחד עם זאת אופי התקלה, ההיקף והזמן שלוקח לגרמין להתאושש מהאירוע מצביעים על כך שכנראה מדובר בהאקרים שניצלו נקודת תורפה כלשהי ברשת אבטחת הנתונים של החברה בכדי להשית מתקפת Ransomware שמטרתה בדר”כ סחיטה כספית.

מה זה בכלל Ransomware?

Ransomware היא אחת מבעיות האבטחה הגדולות באינטרנט ואחת הצורות הגדולות ביותר של פשעי סייבר שאיתם מתמודדים ארגונים כיום. Ransomware היא סוג של תוכנה זדונית שמצפינה קבצים ומסמכים על כל דבר, ממחשב יחיד עד לרשת שלמה, כולל שרתים. בדרך כלל לאדם או הארגון המותקפים יש מעט מאוד אפשרויות: הם יכולים להחזיר גישה לרשת המוצפנת שלהם על ידי תשלום כופר (לרוב בביטקוין) לעבריינים שעומדים מאחורי המתקפה, או לנסות ולשחזר את המידע מגיבויים או לקוות שהם יוכלו למצוא בעצמם מפתח פענוח כלשהו.

 

לסיכום – ניצבת לפנינו חברה שעשתה כמעט הכל נכון – והשאלה היא כיצד היא תתמודד עם התקלה הנוכחית.

 

מקורות:

מקור 1 – מדד ה-s&p500

 

על משברים והזדמנויות

 

מקור 2 – finviz המדריך המלא

 

המדריך המלא לפינביז (FINVIZ) – 71 מושגים שאתם מוכרחים להכיר

 

מקור 3 – הבלוג של שי ונסובר – גרמין תחת מתקפה

 

https://shayvansover.com/%d7%92%d7%a8%d7%9e%d7%99%d7%9f-%d7%aa%d7%97%d7%aa-%d7%9e%d7%aa%d7%a7%d7%a4%d7%94/

 

***אין באמור המלצה לקניה או מכירה של ניירות ערך, הכותב עשוי להחזיק בנייר וזהו אינו תחליף לייעוץ פרטני המותאם לצרכיו האישיים של כל אדם

 

כתבות מאותו תחום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
Close
Close